Katolicka Szkoła Polska w Lesznie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Maria.radziszewska przeniósł stronę Szkoła polska w Lesznie na Szkoła Polska w Lesznie, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
(Kadra pedagogiczna)
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Polska w Lesznie'''
+
|Nazwa_instytucji =  '''Katolicka Szkoła Polska w Lesznie'''
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  24.04.1930
+
|Data_założenia  =  24 kwietnia 1930 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  
 
|Podtyp_szkoły    =  
Linia 10: Linia 9:
 
|Adres            =  Leszno
 
|Adres            =  Leszno
 
}}
 
}}
 +
'''Katolicka Szkoła Polska w Lesznie''' – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w byłych [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Powstała w 1930 r. i działała do 1935 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był [[Leonard Jan Nieborak]].<br/><br/>
 +
== Historia ==
 +
Szkołę polską w [[Leszno |Lesznie]] uruchomiono 24 kwietnia 1930 r. w izbie wynajętej od Augusta Wontory. Naukę rozpoczęło 14 dzieci. Na kierownika szkoły powołano Leonarda Jana Nieboraka przybyłego z Wielkopolski. Obowiązki opiekuna szkoły pełnił wyznaczony przez [[Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię]] [[Józef Krakor]]. Nieborak prowadził chór, zajęcia świetlicowe, organizował wycieczki do regionie. Od 1933 r. pod wpływem nacisków niemieckich liczba dzieci w szkole zaczęła spadać. Leonard Nieborak obwiniał się za ten stan rzeczy i dlatego wystąpił do polskich władz szkolnych z prośbą o odwołanie go do Polski. W marcu 1935 r. przychylono się do jego prośby.
  
''' Szkoła Polska w [[Leszno |Lesznie]] ''' – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Powstała w 1930 r. i działała do 1935 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był nauczyciel [[Leonard Jan Nieborak]].<br/>
+
Nowym kierownikiem szkoły został [[Piotr Łangowski]], który pełnił swoje obowiązki dwa tygodnie. Władze niemieckie zamknęły szkołę 15 kwietnia 1935 r.
== Historia ==
 
Szkołę polską w [[Leszno |Lesznie]] uruchomiono w izbie wynajętej od Augusta Wontory 24.04.1930 r. Naukę rozpoczęło 14 dzieci. Na kierownika szkoły powołano nauczyciela [[Leonard Jan Nieborak |Leonarda Jana Nieboraka]] przybyłego z Wielkopolski. Obowiązki opiekuna szkoły pełnił, wyznaczony przez [[Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię]], Józef Krakor. Nauczyciel Nieborak prowadził chór, zajęcia świetlicowe, organizował wycieczki do regionie. Od 1933 r. liczba dzieci w szkole pod wpływem niemieckich nacisków zaczęła spadać. [[Leonard Nieborak]] przypisywał sobie ten ubytek dzieci i dlatego wystąpił do polskich władz szkolnych z prośbą odwołania go do Polski. Dopiero w marcu 1935 r. przychylono się do prośby nauczyciela. Nowym kierownikiem szkoły został [[Antoni Zalewski]], który pełnił swoje obowiązki tylko dwa tygodnie, gdyż władze niemieckie zamknęły szkołę 15.04.1935 r.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła działała na podstawie ''Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim'', która weszła w życie 21 lutego 1929r.
+
Szkoła działała na podstawie ''Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim'', która weszła w życie 21 lutego 1929 r.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Kierownikami i jednocześnie nauczycielami szkoły byli:
+
* Leonard Jan Nieborak
* [[Leonard Jan Nieborak]]
+
* Piotr Łangowski
* [[Antoni Zalewski]].
+
* [[lkwim:Władysława Knosała|Władysława Knosała]]
<br/>
+
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
W szkole w [[Leszno |Lesznie]] w 1934 r. zorganizowano kwartalną konferencję regionalną dla nauczycieli szkół polskich. Podczas konferencji nauczyciele poznawali warunki pracy szkoły. W części oficjalnej brał udział niemiecki inspektor szkolny.  
+
W szkole w Lesznie w 1934 r. zorganizowano kwartalną konferencję regionalną dla nauczycieli szkół polskich. Podczas konferencji nauczyciele poznawali warunki pracy szkoły. W części oficjalnej brał udział niemiecki inspektor szkolny.  
 
<br/>
 
<br/>
== Uczniowie/Absolwenci ==
+
== Uczniowie i absolwenci ==
Uczniami polskiej szkoły były dzieci mniejszości polskiej mieszkającej w [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Do szkoły w [[Leszno |Lesznie]] uczęszczały także dzieci z pobliskich wsi. W latach 1930 - 1935 stan liczebny uczniów przedstawiał się następująco:
+
Uczniami polskiej szkoły były dzieci mniejszości polskiej mieszkającej w Prusach Wschodnich. Do szkoły w Lesznie uczęszczały także dzieci z pobliskich wsi. W latach 1930–1935 stan liczebny uczniów przedstawiał się następująco:
* 1930 - 9 osób
+
* 1930 9 osób
* 1931 - 14 osób
+
* 1931 14 osób
* 1932 - 10 osób
+
* 1932 10 osób
* 1933 - 8 osób
+
* 1933 8 osób
* 1934 - 6 osób
+
* 1934 6 osób
* 1935 - 5 osób
+
* 1935 5 osób
 
+
Absolwentami Katolickiej Szkoły Polskiej w Lesznie są: Stanisława Biernath, Antoni Jakubassa, Paweł Kiczanowski, Elżbieta, Franciszek, Maria i Paweł Kisielniccy, Józef i Piotr Krakor, Jan i Małgorzata Olk, Anna, August, Elżbieta i Paweł Wontora.
Absolwentami Szkoły Polskiej w [[Leszno |Lesznie]] są: Stanisława Biernath, Antoni Jakubassa, Paweł Kiczanowski, Elżbieta, Franciszek, Maria i Paweł Kisielniccy, Józef i Piotr Krakor, Jan i Małgorzata Olk, Anna, August, Elżbieta i Paweł Wontora.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
Po II wojnie światowej dom dawnej szkoły polskiej w [[Leszno |Lesznie]] stał się własnością prywatną.<br/>
 
 
 
== Tablica pamiątkowa ==
 
== Tablica pamiątkowa ==
W 1957 r. na budynku byłej szkoły polskiej w [[Leszno |Lesznie]] z inicjatywy [[lkwim: Edward Turowski| Edwarda Turowskiego]] umieszczono pamiątkową tablicę z napisem:
+
W 1957 r. na budynku byłej szkoły polskiej w Lesznie z inicjatywy [[lkwim:Edward Turowski| Edwarda Turowskiego]] umieszczono tablicę pamiątkową z napisem:
 
   
 
   
W tym budynku
+
"W tym budynku
  
w latach 1930-1935
+
w latach 1930–1935
  
 
mieściła się szkoła polska
 
mieściła się szkoła polska
Linia 53: Linia 48:
 
świadectwo polskości
 
świadectwo polskości
  
Ziemi Warmińskiej.
+
Ziemi Warmińskiej".
 
<br/>
 
<br/>
 +
 +
== Ciekawostki ==
 +
Po II wojnie światowej budynek dawnej szkoły polskiej w Lesznie stał się własnością prywatną.<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945-1960'', Warszawa 1978.
+
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960'', Warszawa 1978.
  
Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, ''Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919-1939'', Olsztyn 1980.
+
Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, ''Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919–1939'', Olsztyn 1980.
  
Lewandowska Izabela, Chłosta Jan, ''Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929-1939. W 80-lecie ich utworzenia'', Olsztyn 2010.
+
Lewandowska Izabela, Chłosta Jan, ''Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929–1939. W 80-lecie ich utworzenia'', Olsztyn 2010.
  
Radziszewska Maria, ''"Święto Dziecka" w polskich szkołach na Warmii (1929-1939)'', [w:] ''Dziecko w historii - wątek korczakowski'', (red.) Elwira Jolanta Kryńska, Agnieszka Suplicka, Urszula Wróblewska, Białystok 2013.
+
Radziszewska Maria, ''"Święto Dziecka" w polskich szkołach na Warmii (1929–1939)'', [w:] ''Dziecko w historii wątek korczakowski'', red. Elwira Jolanta Kryńska, Agnieszka Suplicka, Urszula Wróblewska, Białystok 2013.
  
<br/>
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły polskie w Prusach Wschodnich]] [[Kategoria: Nauczyciele polscy]] [[Kategoria: Prusy Wschodnie]] [[Kategoria: Powiat olsztyński]] [[Kategoria: Gmina Barczewo]]<br />
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]  
 +
[[Kategoria: Barczewo (gmina miejsko-wiejska)]]  
 +
[[Kategoria: 1919-1944]]

Aktualna wersja na dzień 11:02, 24 paź 2014

Katolicka Szkoła Polska w Lesznie

Data założenia: 24 kwietnia 1930 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Leszno

Katolicka Szkoła Polska w Lesznie – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w byłych Prusach Wschodnich. Powstała w 1930 r. i działała do 1935 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był Leonard Jan Nieborak.

Historia

Szkołę polską w Lesznie uruchomiono 24 kwietnia 1930 r. w izbie wynajętej od Augusta Wontory. Naukę rozpoczęło 14 dzieci. Na kierownika szkoły powołano Leonarda Jana Nieboraka przybyłego z Wielkopolski. Obowiązki opiekuna szkoły pełnił wyznaczony przez Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię Józef Krakor. Nieborak prowadził chór, zajęcia świetlicowe, organizował wycieczki do regionie. Od 1933 r. pod wpływem nacisków niemieckich liczba dzieci w szkole zaczęła spadać. Leonard Nieborak obwiniał się za ten stan rzeczy i dlatego wystąpił do polskich władz szkolnych z prośbą o odwołanie go do Polski. W marcu 1935 r. przychylono się do jego prośby.

Nowym kierownikiem szkoły został Piotr Łangowski, który pełnił swoje obowiązki dwa tygodnie. Władze niemieckie zamknęły szkołę 15 kwietnia 1935 r.

Cele i zadania

Szkoła działała na podstawie Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim, która weszła w życie 21 lutego 1929 r.

Kadra pedagogiczna

Osiągnięcia

W szkole w Lesznie w 1934 r. zorganizowano kwartalną konferencję regionalną dla nauczycieli szkół polskich. Podczas konferencji nauczyciele poznawali warunki pracy szkoły. W części oficjalnej brał udział niemiecki inspektor szkolny.

Uczniowie i absolwenci

Uczniami polskiej szkoły były dzieci mniejszości polskiej mieszkającej w Prusach Wschodnich. Do szkoły w Lesznie uczęszczały także dzieci z pobliskich wsi. W latach 1930–1935 stan liczebny uczniów przedstawiał się następująco:

  • 1930 – 9 osób
  • 1931 – 14 osób
  • 1932 – 10 osób
  • 1933 – 8 osób
  • 1934 – 6 osób
  • 1935 – 5 osób

Absolwentami Katolickiej Szkoły Polskiej w Lesznie są: Stanisława Biernath, Antoni Jakubassa, Paweł Kiczanowski, Elżbieta, Franciszek, Maria i Paweł Kisielniccy, Józef i Piotr Krakor, Jan i Małgorzata Olk, Anna, August, Elżbieta i Paweł Wontora.

Tablica pamiątkowa

W 1957 r. na budynku byłej szkoły polskiej w Lesznie z inicjatywy Edwarda Turowskiego umieszczono tablicę pamiątkową z napisem:

"W tym budynku

w latach 1930–1935

mieściła się szkoła polska

świadectwo polskości

Ziemi Warmińskiej".

Ciekawostki

Po II wojnie światowej budynek dawnej szkoły polskiej w Lesznie stał się własnością prywatną.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960, Warszawa 1978.

Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919–1939, Olsztyn 1980.

Lewandowska Izabela, Chłosta Jan, Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929–1939. W 80-lecie ich utworzenia, Olsztyn 2010.

Radziszewska Maria, "Święto Dziecka" w polskich szkołach na Warmii (1929–1939), [w:] Dziecko w historii – wątek korczakowski, red. Elwira Jolanta Kryńska, Agnieszka Suplicka, Urszula Wróblewska, Białystok 2013.