Wywłócznik skrętoległy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Wywłócznik skrętoległy |Nazwa łacińska = Myriophyllum alterniflorum |Pusta linia = DC. Fl. Franç.<br/> |grafika = |podp...")
 
Linia 1: Linia 1:
 
{{Roślina infobox
 
{{Roślina infobox
 
  |Nazwa rośliny = Wywłócznik skrętoległy
 
  |Nazwa rośliny = Wywłócznik skrętoległy
  |Nazwa łacińska = Myriophyllum alterniflorum  
+
  |Nazwa łacińska = Myriophyllum alterniflorum
|Pusta linia = DC.
+
|L = DC. Fl. Franç.
Fl. Franç.<br/>
+
|Pusta linia = <br/>
 
  |grafika =  
 
  |grafika =  
 
  |podpis grafiki =  
 
  |podpis grafiki =  
Linia 14: Linia 14:
 
  |Rząd = skalnicowce
 
  |Rząd = skalnicowce
 
  |Rodzina = wodnikowate
 
  |Rodzina = wodnikowate
  |Rodzaj = Wywłócznik skrętoległy
+
  |Rodzaj = wywłócznik
  |Gatunek = Wywłócznik skrętoległy
+
  |Gatunek = wywłócznik skrętoległy
 
  |Synonimy = Synonimy
 
  |Synonimy = Synonimy
 
  |Lista synonimów =  
 
  |Lista synonimów =  
Linia 21: Linia 21:
 
<br/>
 
<br/>
  
''' Wywłócznik skrętoległy''' ('' Myriophyllumalterniflorum '' DC.Fl. Franç.. ) – gatunek rośliny należący do rodziny wodnikowatych('' Haloragaceae'')rzędu skalnicowców (''Saxifragales'')
 
  
 +
'''Wywłócznik skrętoległy''' (''Myriophyllum alterniflorum'' DC. Fl. Franç.) – gatunek rośliny należący do rodziny wodnikowatych (''Haloragaceae''), rzędu skalnicowców (''Saxifragales'').
 +
<br/>
  
  
 
=== Morfologia ===
 
=== Morfologia ===
Wywłócznik skrętoległy jest to roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona (hydrofit), nad wodą wystają tylko kwiatostany. Tworzy rozgałęzioną łodygę, okrągłą w przekroju, nagą, zielona ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegłą, długości do 150 cm. Liście osadzone są w górnej części skrętolegle zwykle po 4 w okółkach, 10-15 cm długości, pierzastosieczne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu kłos, w których znajdują się dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Kłos początkowo na szczycie zwieszony Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle. Roślina wiatropylna. Owocem jest kulista rozłupnia o średnicy ok. 2 mm. Nie wytwarza turionów. Rozmnaża się przez pędy pełzające po dnie.  
+
Wywłócznik skrętoległy jest to roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona (hydrofit), nad wodą wystają tylko kwiatostany. Tworzy rozgałęzioną łodygę, okrągłą w przekroju, nagą, zieloną, ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegłą, o długości do 150 cm. Liście osadzone są w górnej części skrętolegle zwykle po 4 w okółkach, 10-15 cm długości, pierzastosieczne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu kłos, w których znajdują się dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Kłos początkowo na szczycie zwieszony. Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle. Roślina wiatropylna. Owocem jest kulista rozłupnia o średnicy ok. 2 mm. Nie wytwarza turionów. Rozmnaża się przez pędy pełzające po dnie.  
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
Wywłócznik skrętoległy występuje w Europie (głównie zachodniej i północnej), w północnej Afryce oraz w północno-wschodniej Ameryce Północnej. W Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim ,Pojezierzu Włodawskim i pojezierzu Mazurskim. Odnotowany został w [[rezerwat Bagno Nadrowskie |rezerwacie Bagno Nadrowskie]]. Preferuje oligotroficzne akweny o piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych. Uważany za gatunek charakterystyczny (obok lobelii jeziornej, poryblinu jeziornego i brzeżycy jednokwiatowej) dla jezior lobeliowych gromadzących unikatową roślinność z udziałem rzadkich gatunków.. Jest przy tym najmniej wymagający spośród wymienionych gatunków, a podczas degradacji jeziora ustępuje jako ostatni. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Littorelletea uniflorae, Ass. Myriophyllo-Littorelleteum
+
Wywłócznik skrętoległy występuje w Europie (głównie zachodniej i północnej), w północnej Afryce oraz w północno-wschodniej Ameryce Północnej.
 +
<br/>
 +
W Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim, Pojezierzu Włodawskim i Pojezierzu Mazurskim. Odnotowany został w [[rezerwat Bagno Nadrowskie|rezerwacie Bagno Nadrowskie]]. Preferuje oligotroficzne akweny o piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych). Uważany za gatunek charakterystyczny (obok lobelii jeziornej, poryblinu jeziornego i brzeżycy jednokwiatowej) dla jezior lobeliowych gromadzących unikatową roślinność z udziałem rzadkich gatunków. Jest przy tym najmniej wymagający spośród wymienionych gatunków, a podczas degradacji jeziora ustępuje jako ostatni. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) ''Littorelletea uniflorae'', Ass. ''Myriophyllo-Littorelleteum''.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Wartość użytkowa ===
 
=== Wartość użytkowa ===
Wywłócznik skrętoległy należy w Polsce do gatunków rzadkich. Umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin w kategorii EN (zagrożony).
+
Wywłócznik skrętoległy należy w Polsce do gatunków rzadkich. Umieszczony jest w ''Polskiej Czerwonej Księdze Roślin'' w kategorii EN (zagrożony).
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin, charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym gatunkiem jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum). Wywłócznik skrętoległy wyróżnia się kilkoma cechami od pozostałych gatunków. U wywłócznika skrętoległego liście osadzone są w górnej części skrętolegle - u pozostałych okółkowo. Kłos u wywłócznika skrętoległego początkowo na szczycie zwieszony, u pozostałych zawsze wyprostowany. Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle,  a u pozostałych gatunków okółkowo.
+
Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym gatunkiem jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum). Wywłócznik skrętoległy różni się od pozostałych gatunków kilkoma cechami - liście osadzone są w górnej części skrętolegle (u pozostałych okółkowo), kłos początkowo na szczycie zwieszony (u pozostałych zawsze wyprostowany) oraz kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle (u pozostałych gatunków okółkowo).
 +
<br/>
  
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 +
Matuszkiewicz W., ''Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski'', Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 2006.
 
<br/>
 
<br/>
Matuszkiewicz W. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2006 <br/>
+
Rutkowski L., ''Wywłócznik skrętoległy''. W: ''Polska Czerwona Księga Roślin'', Kraków, 2001, s. 263-265.
 
<br/>
 
<br/>
Rutkowski L. 2001. Wywłócznik skrętoległy. s. 263-265. W: Polska Czerwona Księga Roślin, Kraków
+
 
== Linki zewnętrzne ==
+
== Zobacz też ==
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyw%C5%82%C3%B3cznik_skr%C4%99toleg%C5%82y
+
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wywłócznik_skrętoległy
 
<br/>
 
<br/>
 
http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506
 
http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506
Linia 52: Linia 58:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria:Rośliny]] [[Kategoria:Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria:Rośliny chronione]]
+
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Rośliny]] [[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria: Rośliny chronione]]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506
 
Wywłócznik skrętoległyMyriophyllumalternifolium
 
Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin, charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum), natomiast wywłócznik skrętoległy należy do rzadkich. Upodobał sobie oligotroficzne akweny piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych). Jest to roślina zanurzona całkowicie, zakorzeniona, nad wodą wystają tylko kwiatostany. Łodyga okrągła w przekroju, naga, zielona ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegła (podobnie jak u w. kłosowatego, w. okółkowy posiada łodygę jasnozieloną). W przeciwieństwie do pozostałych wywłóczników liście osadzone są w górnej części skrętolegle (pozostałe okółkowo). Kwitnie od czerwca do września. Ilość liści w okółku 4. Kłos początkowo na szczycie zwieszony (u pozostałych zawsze wyprostowany). Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle (u pozostałych okółkowo).
 
 
 
 
 
http://www.eko.org.pl/lkp/n2k/n2k_jeziora_lobeliowe.pdf
 
JezioralobelioweCzymsąjeziora lobeliowe?Jezioralobeliowesąspecyficznymtypemekosystemówjeziornych,ooligotroficznychwodach,gromadzących unikatową roślinność z udziałem m.in. rzadkich i występujących wyłącznie w takich ekosystemach gatunków:lobeliijeziornej(Lobeliadortmanna),poryblinujezionego(Isoeteslacustris)ibrzeżycyjednokwiatowej(Litorellauniflora).
 

Wersja z 18:51, 30 lis 2014

Wywłócznik skrętoległy

Myriophyllum alterniflorum
DC. Fl. Franç.
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd skalnicowce
Rodzina wodnikowate
Rodzaj wywłócznik
Gatunek wywłócznik skrętoległy
Synonimy



Wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum DC. Fl. Franç.) – gatunek rośliny należący do rodziny wodnikowatych (Haloragaceae), rzędu skalnicowców (Saxifragales).


Morfologia

Wywłócznik skrętoległy jest to roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona (hydrofit), nad wodą wystają tylko kwiatostany. Tworzy rozgałęzioną łodygę, okrągłą w przekroju, nagą, zieloną, ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegłą, o długości do 150 cm. Liście osadzone są w górnej części skrętolegle zwykle po 4 w okółkach, 10-15 cm długości, pierzastosieczne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu kłos, w których znajdują się dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Kłos początkowo na szczycie zwieszony. Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle. Roślina wiatropylna. Owocem jest kulista rozłupnia o średnicy ok. 2 mm. Nie wytwarza turionów. Rozmnaża się przez pędy pełzające po dnie.

Rozmieszczenie i ekologia

Wywłócznik skrętoległy występuje w Europie (głównie zachodniej i północnej), w północnej Afryce oraz w północno-wschodniej Ameryce Północnej.
W Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim, Pojezierzu Włodawskim i Pojezierzu Mazurskim. Odnotowany został w rezerwacie Bagno Nadrowskie. Preferuje oligotroficzne akweny o piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych). Uważany za gatunek charakterystyczny (obok lobelii jeziornej, poryblinu jeziornego i brzeżycy jednokwiatowej) dla jezior lobeliowych gromadzących unikatową roślinność z udziałem rzadkich gatunków. Jest przy tym najmniej wymagający spośród wymienionych gatunków, a podczas degradacji jeziora ustępuje jako ostatni. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Littorelletea uniflorae, Ass. Myriophyllo-Littorelleteum.

Wartość użytkowa

Wywłócznik skrętoległy należy w Polsce do gatunków rzadkich. Umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin w kategorii EN (zagrożony).

Ciekawostki

Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym gatunkiem jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum). Wywłócznik skrętoległy różni się od pozostałych gatunków kilkoma cechami - liście osadzone są w górnej części skrętolegle (u pozostałych okółkowo), kłos początkowo na szczycie zwieszony (u pozostałych zawsze wyprostowany) oraz kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle (u pozostałych gatunków okółkowo).

Bibliografia

Matuszkiewicz W., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 2006.
Rutkowski L., Wywłócznik skrętoległy. W: Polska Czerwona Księga Roślin, Kraków, 2001, s. 263-265.

Zobacz też

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wywłócznik_skrętoległy
http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506
http://www.eko.org.pl/lkp/n2k/n2k_jeziora_lobeliowe.pdf