Popowo Salęckie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Ludzie związani z miejscowością:)
Linia 53: Linia 53:
 
Z Popowem związane są następujące postacie: Michał Rzepacko (nauczyciel), szlachecki ród Łosiów, [[Katarzyna Enerlich]] (pisarka i poetka). W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest [[Elżbieta Bukowska]].
 
Z Popowem związane są następujące postacie: Michał Rzepacko (nauczyciel), szlachecki ród Łosiów, [[Katarzyna Enerlich]] (pisarka i poetka). W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest [[Elżbieta Bukowska]].
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
=== Bibliografia: ===
 
=== Bibliografia: ===

Wersja z 13:44, 27 paź 2013

Popowo Salęckie

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mrągowo
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Popowo Salęckie
Popowo Salęckie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Popowo Salęckie
Popowo Salęckie
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Popowo Salęckie (niem. Plaffendorf) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).

Dzieje miejscowości

Wieś została lokowana na prawie chełmińskim na 50 włókach w 1566 r. Wówczas to Jakub Gliński (polski proboszcz z parafii ewangelickiej w Białej Piskiej ) otrzymał od księcia Albrechta siedem włók sołeckich - wolnych od czynszu. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od przezwiska pop. Tak wówczas ludność nazywała księży. Wiadomo także, że w 1630 r. Cyprian Wilamowski (pisarz grodzki z Szestna) kupił Popowo od Fabiana Lehndorfa . W XVII w. Popowo obejmowało 41 włók. W 1657r., wskutek najazdu tatarskiego, Popowo uległo całkowitej zagładzie - zginęło 77 mieszkańców . Rekonstrukcja osadnicza oparła się wyłącznie na żywiole polskim. W 1693 r. mieszkali we wsi sami Polacy m.in. Łosiowie . Przed 1740 r. założono w miejscowości szkołę jednoklasową, w której nauczano w języku polskim. W 1785 r. we wsi było 27 dymów a w 1838 r. 36 dymów. W 1838 r. mieszkało we wsi 300 osób a w 1939 r. – 249. W XIX i XX w. na terenie miejscowości istniało gospodarstwo dworskie położone na 17 włókach - Młynowo Górne (Ober Muhlenthal). Popowo podporządkowane było parafii w Szestnie. W 1907 r. na terenie Popowa po uwłaszczeniu terenów ziemskich powstał majątek z folwarkiem należący do Augusta Kaima . W folwarku hodowano bydło rodowe i konie. Ponadto w okresie międzywojennym działająca w Popowie spółka wodno- melioracyjna zbudowała dwie elektryczne przepompownie . W 1939 r. we wsi istniało 55 gospodarstw domowych, w tym 24 rolnicze. Zabudowa wsi ułożyła się w kształcie ulicówki. Wieś należała do parafii w Szestnie.


Kultura

We wsi działa świetlica.


Ludzie związani z miejscowością:

Z Popowem związane są następujące postacie: Michał Rzepacko (nauczyciel), szlachecki ród Łosiów, Katarzyna Enerlich (pisarka i poetka). W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest Elżbieta Bukowska.

Bibliografia:

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. VIII, Warszawa 1887, 960 ss.

http://www.it.mragowo.pl/media/art/707/file/historia.pdf, s. 18.


Zobacz też

www.mragowo.wm.pl


Kinlis (dyskusja) 11:56, 21 wrz 2013 (CEST)