Szczerzbowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Szczerzbowo'''</big> (niem. Sziersbowen, od 1927 r. Talhausen) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[gmina Mrągowo |gminie Mrągowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do [[województwo olsztyńskie |województwa olsztyńskiego]].
+
<big>'''Szczerzbowo'''</big> (niem. Sziersbowen, od 1927 r. Talhausen) – [[wieś sołecka]] w Polsce w [[Województwo warmińsko-mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[Mrągowo (gmina wiejska)|gminie Mrągowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie]] przynależała do [[Województwo olsztyńskie |województwa olsztyńskiego]].
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)|Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
+
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[Powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)|Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Wieś czynszowa powstała prawdopodobnie w 1555 r. kiedy to starosta [[Ryn| Rynu]] Georg von Diebes sprzedał 4 łany sołeckie wolne od czynszu Wawrzyńcowi, synowi sołtysa z Ławek. Wawrzyniec zobowiązał się do obsadzenia 40 łanów w lesie Sądry. Na łanach zasiedleni zostali osadnicy ale w dwóch następnych stuleciach nie zachowały się żadne informacje o wsi. Pierwsze informacje pochodzą z 1785 r. Wówczas to wymienia się tutaj 11 dymów. W XIX w. liczba mieszkańców i dymów sukcesywnie zwiększała się. Zabudowa wsi zaś ukształtowała się w postaci niezbyt regularnego skupiska. Od 1927 r. Szczerzbowo było samodzielną jednostką administracyjną. W 1939r. funkcjonowało tu 35 gospodarstw domowych, w tym 14 gospodarstw rolniczych.  
+
Wieś czynszowa powstała prawdopodobnie w 1555 r. kiedy to starosta [[Ryn| Rynu]] Georg von Diebes sprzedał 4 łany sołeckie wolne od czynszu Wawrzyńcowi, synowi sołtysa z Ławek. Wawrzyniec zobowiązał się do obsadzenia 40 łanów w lesie Sądry. Na łanach zasiedleni zostali osadnicy ale w dwóch następnych stuleciach nie zachowały się żadne informacje o wsi. Pierwsze informacje pochodzą z 1785 r. Wówczas to wymienia się tutaj 11 dymów. W XIX w. liczba mieszkańców i dymów sukcesywnie zwiększała się. Zabudowa wsi zaś ukształtowała się w postaci niezbyt regularnego skupiska. Od 1927 r. Szczerzbowo było samodzielną jednostką administracyjną. W 1939 r. funkcjonowało tu 35 gospodarstw domowych, w tym 14 gospodarstw rolniczych.  
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
+
Na kartach historii wsi zapisał się starosta [[Ryn |Rynu]] [[Georg von Diebes]]. W kadencji 2011-2015 sołtysem wsi jest [[Władysław Gołaś]].
Na kartach historii wsi zapisał się starosta [[Ryn |Rynu]] [[Georg von Diebes]]. W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest [[Władysław Gołaś]].
 
  
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
=== Bibliografia: ===
 
=== Bibliografia: ===
 
 
Chojnacki Władysław,''Słownik polskich nazw miejscowości w byłych Prusach Wschodnich i na obszarze byłego Miasta Gdańska'', Poznań 1946, 183 ss.
 
Chojnacki Władysław,''Słownik polskich nazw miejscowości w byłych Prusach Wschodnich i na obszarze byłego Miasta Gdańska'', Poznań 1946, 183 ss.
  
Linia 63: Linia 60:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat mrągowski]][[Kategoria:Gmina Mrągowo]][[Kategoria:Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Powiat mrągowski]]
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 12:19, 21 wrz 2013 (CEST)
+
[[Kategoria: Mrągowo (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Wersja z 14:01, 25 sie 2014

Szczerzbowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mrągowo
Sołectwo Szczerzbowo
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szczerzbowo
Szczerzbowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szczerzbowo
Szczerzbowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Szczerzbowo (niem. Sziersbowen, od 1927 r. Talhausen) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).

Dzieje miejscowości

Wieś czynszowa powstała prawdopodobnie w 1555 r. kiedy to starosta Rynu Georg von Diebes sprzedał 4 łany sołeckie wolne od czynszu Wawrzyńcowi, synowi sołtysa z Ławek. Wawrzyniec zobowiązał się do obsadzenia 40 łanów w lesie Sądry. Na łanach zasiedleni zostali osadnicy ale w dwóch następnych stuleciach nie zachowały się żadne informacje o wsi. Pierwsze informacje pochodzą z 1785 r. Wówczas to wymienia się tutaj 11 dymów. W XIX w. liczba mieszkańców i dymów sukcesywnie zwiększała się. Zabudowa wsi zaś ukształtowała się w postaci niezbyt regularnego skupiska. Od 1927 r. Szczerzbowo było samodzielną jednostką administracyjną. W 1939 r. funkcjonowało tu 35 gospodarstw domowych, w tym 14 gospodarstw rolniczych.


Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisał się starosta Rynu Georg von Diebes. W kadencji 2011-2015 sołtysem wsi jest Władysław Gołaś.


Bibliografia:

Chojnacki Władysław,Słownik polskich nazw miejscowości w byłych Prusach Wschodnich i na obszarze byłego Miasta Gdańska, Poznań 1946, 183 ss.

http://www.it.mragowo.pl/media/art/707/file/historia.pdf, 12.09.2013.


Zobacz też

www.mragowo.wm.pl