Marcin Giersz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Ciekawostki)
Linia 34: Linia 34:
  
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
 +
*Giersz pochodził z rodziny chłopskiej.
 +
*Postać Giersza, jego życie i działalność stały się przedmiotem badań m.in. [[lkwim:Zbigniew Chojnowski |Zbigniewa Chojnowskiego]], poety, krytyka i historyka literatury.
  
Giersz pochodził z rodziny chłopskiej.
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 12:09, 24 lip 2014

Marcin Giersz

Książka o Marcinie Gierszu, źródło: www.giżycko.pl, 12.09.2013.
Książka o Marcinie Gierszu, źródło: www.giżycko.pl, 12.09.2013.
Data i miejsce urodzenia 23 październik 1808 r.
Kowalki
Data i miejsce śmierci 25 marca 1895 r.
Lec (Giżycko)

Marcin Giersz, także Gerss (ur. 23 października 1808 r. w Kowalkach, powiat gołdapski, zm. 25 marca 1895 w Lecu - Giżycko), mazurski nauczyciel, pisarz i wydawca, działacz luterański.


Szkoła i wykształcenie

Ukończył seminarium nauczycielski w Karalne koło Wystruci. Następnie był nauczycielem w Mikołajkach, Szestnie i Sterławkach Wielkich.


Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Był uważany za postać kontrowersyjną. Uważał się bowiem za Mazura. Działał przeciwko Gizewiuszowi. W publikowanych utworach zacierał granice między Polakami i Niemcami. W ten sposób rozwijał również język polski na Mazurach. Publikował bowiem utwory Kochanowskiego, Reja, Ignacego Krasickiego czy Mickiewicza. W artykułach jego były też prezentowane takie postacie jak Kościuszko i Sobieski. Giersz atakowany był z jednej strony przez Polaków z Wielkopolski za lojalistyczną postawę wobec państwa pruskiego i potępiany przez Niemców za zdradę. Giersza nie potępiał Wojciech Kętrzyński. Giersz wydawał w języku polskim gazety, kalendarze i śpiewniki. Był wydawcą m.in.: Gazety Leckiej i Kalendarza Królewsko – Prusko – Ewangelickiego. Marcin Giersz zmarł 25 marca 1895 w ówczesnym Lecu - Giżycku.

Ciekawostki

  • Giersz pochodził z rodziny chłopskiej.
  • Postać Giersza, jego życie i działalność stały się przedmiotem badań m.in. Zbigniewa Chojnowskiego, poety, krytyka i historyka literatury.


Bibliografia

Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Olsztyn 1983, 349 ss.