Franz Buchholz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Życiorys)
Linia 25: Linia 25:
  
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  
Franz był bratem [[Eugeniusz Buchholz|Buchholza]] (1865-1928), księgarza, redaktora i tłumacza. Uczęszczał do gimnazjum w [[Braniewo|Braniewie]], a następnie podjął studia kolejno we Fryburgu, Berlinie, Strassburgu i Królewcu.Studiował historię, filologię niemieckią oraz geografię. W 1909 roku zdał egzamin państwowy, uprawniający do wykonywania zawodu nauczyciela. Franz podjął wkrótce pracę w gimnazjum w [[Gąbin|Gąbinie]]. Walczył w czasie [[I wojna światowa|I wojny światowej]], a po 1918 roku rozpoczął pracę w gminazjum w Braniewie.Przez szesnaście lat pełnił funkcję sekretarza organizacji [[Warmińskie Towarzystwo Historyczne| Warmińskiego Towarzystwa Historycznego]]. Buchholz publikował również na łamach pisma "Zeitschrift für die Geschichte und Alterstumkunde Ermlands".Był także redaktorem dodatku "Unsere Ermländischen Heimat", który ukazywał się wraz z "Ermländischen Zeitung". Zajmował się opracowywaniem biografii nietuzinkowych WarmiakówW, między innymi: [[Paul Anhuth|Paula Anhutha]], [[Piotr Witkowski|Piotra Witkowskiego]], [[Adolf Olszewski|Adolfa Olszewskiego]], [[Franz Fleischer|Franza Fleischera]]. 1935 roku władze hitlerowskie przeniosły go do Insterburga. Była to kara za działalność Buchholza w niemieckiej partii Centrum. Po zakończeniu [[II wojna światowa|II wojny światowej]] osiadł w Heide, gdzie spędził ostatnie lata życia. Podjął pracę historyka w miejscowym gimnzajum. Zmarł w wieku 65 lat.
+
Franz był bratem [[Eugeniusz Buchholz| Eugeniusza Buchholza]] (1865-1928), księgarza, redaktora i tłumacza. W 1935 roku władze hitlerowskie przeniosły go do Insterburga. Była to kara za działalność Buchholza w niemieckiej partii Centrum. Po zakończeniu [[II Wojna Światowa|II wojny światowej]] osiadł w Heide, gdzie spędził ostatnie lata życia. Podjął pracę historyka w miejscowym gimnaZjum. Zmarł w wieku 65 lat.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
...
+
Uczęszczał do gimnazjum w [[Braniewo|Braniewie]], a następnie podjął studia kolejno we Fryburgu, Berlinie, Strassburgu i Królewcu. Studiował historię, filologię germańską oraz geografię. W 1909 roku zdał egzamin państwowy, uprawniający do wykonywania zawodu nauczyciela.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
...
+
Franz podjął wkrótce pracę w gimnazjum w [[Gąbin|Gąbinie]]. Walczył w czasie [[I Wojna Światowa|I wojny światowej]], a po 1918 roku rozpoczął pracę w gimnazjum w Braniewie. Był także redaktorem dodatku "Unsere Ermländischen Heimat", który ukazywał się wraz z "Ermländischen Zeitung". Zajmował się opracowywaniem biografii nietuzinkowych Warmiaków, między innymi: [[Paul Anhuth|Paula Anhutha]], [[Piotr Witkowski|Piotra Witkowskiego]], [[Adolf Olszewski|Adolfa Olszewskiego]], [[Franz Fleischer|Franza Fleischera]].
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
...
+
Przez szesnaście lat pełnił funkcję sekretarza organizacji [[Warmińskie Towarzystwo Historyczne| Warmińskiego Towarzystwa Historycznego]]. Buchholz publikował również na łamach pisma "Zeitschrift für die Geschichte und Alterstumkunde Ermlands".
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 13:43, 30 cze 2014

Franz Buchholz

Data i miejsce urodzenia 10 października 1884 r.
Orneta
Data i miejsce śmierci 25 grudnia 1949 r.
Heide (Holstein)
Zawód historyk, nauczyciel

Franz Buchholz (ur. 10 października 1884 r. w Ornecie, zm. 25 grudnia 1949 r. w Heide (Holstein)) – historyk, nauczyciel na Warmii, działacz niemieckiej partii Centrum

Życiorys

Franz był bratem Eugeniusza Buchholza (1865-1928), księgarza, redaktora i tłumacza. W 1935 roku władze hitlerowskie przeniosły go do Insterburga. Była to kara za działalność Buchholza w niemieckiej partii Centrum. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Heide, gdzie spędził ostatnie lata życia. Podjął pracę historyka w miejscowym gimnaZjum. Zmarł w wieku 65 lat.

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczał do gimnazjum w Braniewie, a następnie podjął studia kolejno we Fryburgu, Berlinie, Strassburgu i Królewcu. Studiował historię, filologię germańską oraz geografię. W 1909 roku zdał egzamin państwowy, uprawniający do wykonywania zawodu nauczyciela.

Praca

Franz podjął wkrótce pracę w gimnazjum w Gąbinie. Walczył w czasie I wojny światowej, a po 1918 roku rozpoczął pracę w gimnazjum w Braniewie. Był także redaktorem dodatku "Unsere Ermländischen Heimat", który ukazywał się wraz z "Ermländischen Zeitung". Zajmował się opracowywaniem biografii nietuzinkowych Warmiaków, między innymi: Paula Anhutha, Piotra Witkowskiego, Adolfa Olszewskiego, Franza Fleischera.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Przez szesnaście lat pełnił funkcję sekretarza organizacji Warmińskiego Towarzystwa Historycznego. Buchholz publikował również na łamach pisma "Zeitschrift für die Geschichte und Alterstumkunde Ermlands".

Bibliografia

  1. Chłosta Jan, "Słownik Warmii", Olsztyn 2002.