Rezerwat Lipowy Jar: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 23: Linia 23:
  
  
Rezerwat "Rezerwat Lipowy Jar" utworzono w celu ochrony drzewostanów Puszczy Boreckiej.
+
Rezerwat "Rezerwat Lipowy Jar" utworzono w 1981 roku w celu ochrony fragmentu doskonale zachowanych drzewostanów Puszczy Boreckiej. Obiekt ten o powierzchni 48,5 ha, położony jest w pobliżu miejscowości [[Czerwony Dwór]] w [[gmina Kowale Oleckie|gminie Kowale Oleckie]].
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 30: Linia 30:
  
  
Rezerwat obejmuje rozległą dolinę z wieloma bocznymi wąwozami, na terenie której znajdują się liczne systemy źródliskowe. Zachodzące tu zjawisko erozji wstecznej polega na wymywaniu przez wody wysiękowe piasków, zalegających na wypiętrzonych w tym miejscu nieprzepuszczalnych iłach mioceńskich. W efekcie tego procesu wytworzyły się półkoliste nisze zwane cyrkami dolinnymi, kształtujące zbocze doliny w prawie pionowe ściany. Dna tych obniżeń znajdują się na wysokości 153 m n.p.m. i są miejscami obniżone o 20 m w stosunku do terenów przyległych. Wypływające ze zboczy dziesiątki strumyków dają początek rzece Łynie, która spada kaskadami ku niżej leżącemu wąwozowi, wciętemu do głębokości 60 m w podłoże. Ujście doliny zamyka niewielki (ok. 1,5 ha) staw młyński powstały na skutek wybudowania tamy rzecznej. Dna cyrków porośnięte są przez roślinność źródliskową, a niżej położone, aluwialne doliny porastają zbiorowiska łęgowe z rzadkim drzewostanem łęgowym. Większa część wysoczyzny, która znajduje się w granicach rezerwatu, porastają drzewostany sosnowe, w przeważającej części posadzone na siedlisku grądu subkontynentalnego (''Tilio-Carpinetum''). Wiek tego drzewostanu oceniany jest na 120-140 lat. Niespotykane ukształtowanie terenu tworzy swoisty mikroklimat. Duża ilość zimnych wód źródlanych oraz obniżenie terenu i jego lesistość powodują utrzymywanie się tu, w porównaniu z terenem otaczającym, niższych temperatur latem i wyższych zimą.  
+
Rezerwat obejmuje fragment moreny czołowej, odznaczającej się urozmaicona rzeźbą i bardzo silnym nachyleniem stoków. Jego wyniesienia porasta las liściasty mieszany typu grąd, którego głównym składnikiem jest [[lipa drobnolistna]], [[świerk pospolity]], klon zwyczajny i [[dąb szypułkowy]]. Bogate podszycie tworzą kępy leszczyny i podrost drzew. U podstawy wzgórz morenowych, w utworzonej przez nie dolinie, płynie niewielki strumień, zasilany wodą wypływającą z licznych tu źródeł. Wzdłuż jego brzegów  wykształcił się wąski pas łęgu gwiazdnicowo-olszowego, którego drzewostan buduje olsza czarna i jesion wyniosły. W pewnym oddaleniu od strumienia występują niewielkie płaty olsu i łęgu jesionowo-olszowego.
 
<br/>
 
<br/>
  
  
=== Ciekawostki ===
+
=== Rośliny ===
  
  
Rezerwat "Źródła rzeki Łyny" został nazwany imieniem Romana Kobendzy (1886-1955) - słynnego polskiego botanika, dendrologa, profesora SGGW - dla podkreślenia jego zasług położonych m.in. na polu ochrony przyrody Pojezierza Mazurskiego.
+
Do rzadszych gatunków flory rezerwatu można zaliczyć: [[kokorycz okółkowa]], [[stokłosa Benekena]], [[podkolan zielonawy]], [[przetacznik górski]] i [[czartawa pośrednia]].
 
 
Rezerwat wchodzi w skład dwóch obszarów [[Natura 2000]]: Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków "[[Puszcza Napiwodzko-Ramucka]]" (kodPLB280007) oraz Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "[[Ostoja Napiwodzko Ramucka]]" (kod PLH280052).
 
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 51: Linia 49:
 
== Linki zewnętrzne ==
 
== Linki zewnętrzne ==
  
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a_Rzeki_%C5%81yny
+
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Lipowy_Jar
 
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kobendza
 
 
<br/>
 
<br/>
  
  
[[Kategoria: Przyroda]][[Kategoria: Natura 2000]][[Kategoria: Ochrona przyrody]][[Kategoria: Rezerwaty przyrody]][[Kategoria: gmina Nidzica]][[Kategoria: Łyna]]
+
[[Kategoria: Przyroda]][[Kategoria: Natura 2000]][[Kategoria: Ochrona przyrody]][[Kategoria: Rezerwaty przyrody]][[Kategoria: gmina Kowale Oleckie]]

Wersja z 21:25, 6 kwi 2014

Rezerwat Lipowy Jar

{{{Opis_zdjęcia}}}
Las dębowo-lipowo-grabowy (grąd typowy) w rezerwacie "Lipowy Jar"
Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1981
Powierzchnia 49,54 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat Lipowy Jar
Rezerwat Lipowy Jar
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat Lipowy Jar
Rezerwat Lipowy Jar
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat Lipowy Jar

O rezerwacie

Rezerwat "Rezerwat Lipowy Jar" utworzono w 1981 roku w celu ochrony fragmentu doskonale zachowanych drzewostanów Puszczy Boreckiej. Obiekt ten o powierzchni 48,5 ha, położony jest w pobliżu miejscowości Czerwony Dwór w gminie Kowale Oleckie.


Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat obejmuje fragment moreny czołowej, odznaczającej się urozmaicona rzeźbą i bardzo silnym nachyleniem stoków. Jego wyniesienia porasta las liściasty mieszany typu grąd, którego głównym składnikiem jest lipa drobnolistna, świerk pospolity, klon zwyczajny i dąb szypułkowy. Bogate podszycie tworzą kępy leszczyny i podrost drzew. U podstawy wzgórz morenowych, w utworzonej przez nie dolinie, płynie niewielki strumień, zasilany wodą wypływającą z licznych tu źródeł. Wzdłuż jego brzegów wykształcił się wąski pas łęgu gwiazdnicowo-olszowego, którego drzewostan buduje olsza czarna i jesion wyniosły. W pewnym oddaleniu od strumienia występują niewielkie płaty olsu i łęgu jesionowo-olszowego.


Rośliny

Do rzadszych gatunków flory rezerwatu można zaliczyć: kokorycz okółkowa, stokłosa Benekena, podkolan zielonawy, przetacznik górski i czartawa pośrednia.


Bibliografia

S. Dąbrowski, B. Polakowski, L. Wołos: Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.


Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Lipowy_Jar