Szlak pieszy Samborowo - Łąkorek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szlak_turystyczny infobox
 
{{Szlak_turystyczny infobox
  | nazwa_szlaku      =  
+
  | nazwa_szlaku      = Szlak pieszy Samborowo - Łąkorek
 
  | szlak_grafika    = <!-- nazwa pliku graficznego, może być z przedrostkiem "Plik:" lub bez -->
 
  | szlak_grafika    = <!-- nazwa pliku graficznego, może być z przedrostkiem "Plik:" lub bez -->
 
  | opis zdjęcia      = <!-- jeśli plikiem graficznym jest zdjęcie, można je tu podpisać -->
 
  | opis zdjęcia      = <!-- jeśli plikiem graficznym jest zdjęcie, można je tu podpisać -->

Aktualna wersja na dzień 19:03, 23 sty 2015

Szlak pieszy Samborowo - Łąkorek

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Samborowo
Koniec Łąkorek
Numer [WM-231-y]
Kolor znakowania żółty Zolty.gif
Długość 62.5 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Trasa

Samborowo – Makowo – Iława – Radomno – Łąkorek

Opis

Szlak z dworca w Samborowie wiedzie przez zabytkowy most kolejowy nad rzeką Drwęca. Kolejny punktem szlaku jest wieś Frednowy z kościołem pochodzącym z 1768 r. Dalej kierujemy się do Markowa położonego nad jeziorem Jeziorak, z ruinami pałacu Dohnów, otoczonymi parkiem krajobrazowym.

Dochodzimy do granic Iławy. Jest to duże centrum turystyczne z dobrą bazą turystyczną (hotele, ośrodki turystyczne i wypoczynkowe). Miasto ma kilka zabytków, wśród nich gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XIV w., neobarokowy ratusz z końca XIX w., domy i kamieniczki z XIX i początku XX w., neogotycki dworzec PKP.

Dalej szlak biegnie przez las i prowadzi do jeziora Radomno i wsi Radomno. We wsi znajduje się kościół pw. Serca Jezusowego, zbudowany w latach 1903-1906, zespół dworski wraz z zabudowaniami gospodarczymi z XIX w., chałupa murowana z czerwonej cegły, kryta strzechą.

Z Radomna przemieszczamy się do Gryźlin. Tu znajduje się kościół pw. św. Wawrzyńca oraz lądowisko (dawne lotnisko wojskowe), z którego startowały samoloty uczestniczące w nalotach na Polskę (1939 r.). Dalej szlak wiedzie przez Skarlin z kościołem pw. św. Bartłomieja z 1330 r., nad Jeziorem Skarlińskim. Koniec szlaku znajduje się we wsi Łąkorek, gdzie można zobaczyć pałac z 1901 r. otoczony parkiem z pomnikami przyrody.

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]