Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 7: Linia 7:
 
  |data powołania          = schyłek XIII w.
 
  |data powołania          = schyłek XIII w.
 
  |data zamknięcia        =  
 
  |data zamknięcia        =  
  |wyznanie                = [[Kościół katolicki|katolickie]]
+
  |wyznanie                = katolickie
  |kościół                = [[rzymskokatolicki]]
+
  |kościół                = rzymskokatolicki
  |1. jednostka typ        = [[Archidiecezja]]
+
  |1. jednostka typ        = Archidiecezja
 
  |1. jednostka nazwa      = warmińska
 
  |1. jednostka nazwa      = warmińska
  |2. jednostka typ        = [[Dekanat]]
+
  |2. jednostka typ        = Dekanat
 
  |2. jednostka nazwa      = Frombork
 
  |2. jednostka nazwa      = Frombork
  |obiekt sakralny funkcja = [[Kościół(budynek)|Kościół]]
+
  |obiekt sakralny funkcja = kościół
  |obiekt sakralny        = [[rzymskokatolicki]]
+
  |obiekt sakralny        = Kościół pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
  |www                    = [http://archwarmia.pl/parafie/parafie/wielkie-wierzno-parafia-wszystkich-swietych/ www.archwarmia.pl]
+
  |www                    = [http://archwarmia.pl/parafie/parafie/wielkie-wierzno-parafia-wszystkich-swietych/ archwarmia.pl]
 
}}
 
}}
'''Parafia pw. Wszystkich Świętych''' w [[Wielkim Wierznie]] jest parafią rzymskokatolicką przynależącą do archidiecezji warmińskiej, dekanatu Frombork, powiatu braniewskiego, woj. warmińsko-mazurskiego. Proboszczem parafii jest ks. mgr [[Radosław Gołębiewski]].
+
'''Parafia pw. Wszystkich Świętych''' w Wielkim Wierznie – parafia rzymskokatolicka przynależącą do archidiecezji warmińskiej, dekanatu [[Frombork]]. Leży w [[Powiat braniewski| powiecie braniewskim]], w [[województwo warmińko-mazurskie|woj. warmińsko-mazurskiego]]. Proboszczem parafii jest ks. mgr [[Radosław Gołębiewski]].
 +
<br/><br/>
 
==Historia miejscowości==
 
==Historia miejscowości==
Wielkie Wierzno[http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Wierzno_Wielkie] to wieś założona w 1297 r. z inicjatywy [[Henryka Fleminga]] piastującego wówczas godność biskupa warmińskiego. Miejscowość ta zamieszkiwana była od wielu lat przez 3 duże rody. Wieś Wielkie Wierzno nazywana jest częstokroć Wioską Rodzinną przez wzgląd na różnego rodzaju atrakcje przeznaczone dla całych rodzin. Ponadto uchodzi za tzw. ''Miejsce z Duszą''. W Wielkim Wierznie znajduje się wiele cennych obiektów, takich jak: Kościół parafialny pw. Wszystkich Świetych z XVI w., pomniki przyrody, Muzeum Rzeczy Ruchomych. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się Świetlica Wiejska (od 1996 r.) pierwotnie funkcjonowała Szkoła Podstawowa, którą założono w 1947 r.
+
[[Wielkie Wierzno]] to wieś założona w 1297 r. z inicjatywy [[Henryk Fleming|Henryka Fleminga]] piastującego wówczas godność biskupa warmińskiego. Miejscowość ta zamieszkiwana była od wielu lat przez 3 duże rody.  
 +
 
 +
Wieś nazywana jest częstokroć Wioską Rodzinną przez wzgląd na różnego rodzaju atrakcje przeznaczone dla całych rodzin. Ponadto uchodzi za tzw. ''Miejsce z Duszą''. W Wielkim Wierznie znajduje się wiele cennych obiektów, takich jak: [[lkwim: Kościół pw. Wszystkich Świętych w Wierznie Wielkim|kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych]] z XVI w., pomniki przyrody, Muzeum Rzeczy Ruchomych. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się Świetlica Wiejska (od 1996 r.) pierwotnie funkcjonowała Szkoła Podstawowa, którą założono w 1947 r.
 +
 
 
==Kościół==
 
==Kościół==
Pierwszy kościół, który wybudowano w miejscu obecnego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie jest datowany na XIII w. Wzmianki o nim można odnaleźć już w dokumencie lokacyjnym miejscowości z 1297 r. Najprawdopodobniej został pobudowany z drewna. Pierwszym proboszczem ówczesnej parafii był [[Humboldt]], który sprawował swój urząd przez 10 lat od roku 1304. Dzisiejszy kościół pochodzi z XVI w. [[Jakub Bartsch]] piastujący stanowisko burmistrza Braniewa ufundował wybudowaną w 1597 r. wschodnią część obiektu sakralnego. Na przestrzeni XVII i XVIII wieku prace mające na celu rozbudowanie kościoła postępowały. W pierwszej poł. XIX w. powstała wieża przykościelna. W tym samym czasie odrestaurowano cały budynek w duchu późnego klasycyzmu.
+
Pierwszy kościół, który istniał w miejscu obecnego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie, jest datowany na XIII w. Wzmianki o nim można odnaleźć już w dokumencie lokacyjnym miejscowości z 1297 r. Najprawdopodobniej został pobudowany z drewna. Pierwszym proboszczem ówczesnej parafii był Humboldt, który sprawował swój urząd przez 10 lat od roku 1304. Dzisiejszy kościół pochodzi z XVI w. [[Jakub Bartsch]] piastujący stanowisko burmistrza [[Braniewo|Braniewa]] ufundował wybudowaną w 1597 r. wschodnią część obiektu sakralnego. Na przestrzeni XVII i XVIII wieku prace mające na celu rozbudowanie kościoła postępowały. W pierwszej poł. XIX w. powstała wieża przykościelna. W tym samym czasie odrestaurowano cały budynek w duchu późnego klasycyzmu.
  
 
Cały budynek kościelny jest otynkowany i murowany. Wybudowano go w układzie wschód-zachód, tj. [[kościół orientowany]]. Dzwonnica znajduje się od strony zachodniej. Inne elementy, takie jak zakrystia czy kruchta stanowią boczne przybudówki kościoła. Okna są półkoliste.
 
Cały budynek kościelny jest otynkowany i murowany. Wybudowano go w układzie wschód-zachód, tj. [[kościół orientowany]]. Dzwonnica znajduje się od strony zachodniej. Inne elementy, takie jak zakrystia czy kruchta stanowią boczne przybudówki kościoła. Okna są półkoliste.
  
Ołtarz główny kościoła pochodzi z 1771 r., jest to styl neobarokowy. Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który namalowano w 1701 r. Rzeźby, które znajdują się w kościele pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Przedstawiają one postaci świętych, tj. św. Ignacego Loyoli[http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Loyola] oraz św. Jana Nepomucena[http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomucen] kolejno z prawej i lewej strony. Ambona i ołtarz boczny datowane są na okres późniejszy (II poł. XIX w.). Krusyfiks w stylu barokowym powstał w 1700 r.
+
Ołtarz główny kościoła pochodzi z 1771 r. (styl neobarokowy). Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który namalowano w 1701 r. Rzeźby, które znajdują się w kościele pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Przedstawiają one postaci świętych, tj. św. Ignacego Loyoli oraz św. Jana Nepomucena kolejno z prawej i lewej strony. Ambona i ołtarz boczny datowane są na okres późniejszy (II poł. XIX w.). Krusyfiks w stylu barokowym powstał w 1700 r.
 +
 
 
==Kler parafialny==
 
==Kler parafialny==
ks. mgr. Radosław Gołębiewski-proboszcz parafii
+
ks. mgr. [[Radosław Gołębiewski]] - proboszcz parafii
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
[http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Kategoria:Obiekty_architektury Obiekty architektury][04.08.2014].<br/>
+
[lkwim: Obiekty architektury|Obiekty architektury][04.08.2014].<br/>
 
[http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Kategoria:Historia_kultury Historia kultury][04.08.2014].<br/>
 
[http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Kategoria:Historia_kultury Historia kultury][04.08.2014].<br/>
 
[http://www.miejscazdusza.pl/ Miejsca z Duszą][04.08.2014].<br/>
 
[http://www.miejscazdusza.pl/ Miejsca z Duszą][04.08.2014].<br/>
 
[http://sklep.polskaniezwykla.pl/polska-niezwykla/59-warmisko-mazurskie-polska-niezwyka-przewodnik-9788374274012.html Polska Niezwykła warmińsko-mazurskie][04.08.2014].
 
[http://sklep.polskaniezwykla.pl/polska-niezwykla/59-warmisko-mazurskie-polska-niezwyka-przewodnik-9788374274012.html Polska Niezwykła warmińsko-mazurskie][04.08.2014].
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_Wierznie_Wielkim Parafia Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie][04.08.2014].<br/>
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_Wierznie_Wielkim pl.wikipedia.org, Parafia Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie][04.08.2014].<br/>
[http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_pw._Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_Wierznie_Wielkim Kościół pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie][04.08.2014].<br/>
+
[04.08.2014].<br/>
[http://www.miejscazdusza.pl/m6-Wielkie+Wierzno+-+Wioska+Rodzinna+ Wielkie Wierzno][04.08.2014].<br/>
+
[http://www.miejscazdusza.pl/m6-Wielkie+Wierzno+-+Wioska+Rodzinna+ miejscazdusza.pl, Wielkie Wierzno][04.08.2014].<br/>
[http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Wierzno_Wielkie Wierzno Wielkie][04.08.2014].
+
 
[[Kategoria: Kościół]][[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]][[Kategoria: Archidiecezja warmińska]] [[Kategoria: Dekanat Frombork]]
+
[[Kategoria: Kościół]][[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]][[Kategoria: Archidiecezja warmińska]] [[Kategoria: Dekanat Frombork]]

Wersja z 12:27, 27 lut 2015

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie

Fot. Leinad. Źródło: Wikipedia
Fot. Leinad. Źródło: Wikipedia
Siedziba Wielkie Wierzno
Adres Wielkie Wierzno ul. Chruściela 43, 14-526 Płoskinia
Data powołania schyłek XIII w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Frombork
kościół Kościół pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie
archwarmia.pl

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie – parafia rzymskokatolicka przynależącą do archidiecezji warmińskiej, dekanatu Frombork. Leży w powiecie braniewskim, w woj. warmińsko-mazurskiego. Proboszczem parafii jest ks. mgr Radosław Gołębiewski.

Historia miejscowości

Wielkie Wierzno to wieś założona w 1297 r. z inicjatywy Henryka Fleminga piastującego wówczas godność biskupa warmińskiego. Miejscowość ta zamieszkiwana była od wielu lat przez 3 duże rody.

Wieś nazywana jest częstokroć Wioską Rodzinną przez wzgląd na różnego rodzaju atrakcje przeznaczone dla całych rodzin. Ponadto uchodzi za tzw. Miejsce z Duszą. W Wielkim Wierznie znajduje się wiele cennych obiektów, takich jak: kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych z XVI w., pomniki przyrody, Muzeum Rzeczy Ruchomych. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się Świetlica Wiejska (od 1996 r.) pierwotnie funkcjonowała Szkoła Podstawowa, którą założono w 1947 r.

Kościół

Pierwszy kościół, który istniał w miejscu obecnego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie, jest datowany na XIII w. Wzmianki o nim można odnaleźć już w dokumencie lokacyjnym miejscowości z 1297 r. Najprawdopodobniej został pobudowany z drewna. Pierwszym proboszczem ówczesnej parafii był Humboldt, który sprawował swój urząd przez 10 lat od roku 1304. Dzisiejszy kościół pochodzi z XVI w. Jakub Bartsch piastujący stanowisko burmistrza Braniewa ufundował wybudowaną w 1597 r. wschodnią część obiektu sakralnego. Na przestrzeni XVII i XVIII wieku prace mające na celu rozbudowanie kościoła postępowały. W pierwszej poł. XIX w. powstała wieża przykościelna. W tym samym czasie odrestaurowano cały budynek w duchu późnego klasycyzmu.

Cały budynek kościelny jest otynkowany i murowany. Wybudowano go w układzie wschód-zachód, tj. kościół orientowany. Dzwonnica znajduje się od strony zachodniej. Inne elementy, takie jak zakrystia czy kruchta stanowią boczne przybudówki kościoła. Okna są półkoliste.

Ołtarz główny kościoła pochodzi z 1771 r. (styl neobarokowy). Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który namalowano w 1701 r. Rzeźby, które znajdują się w kościele pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Przedstawiają one postaci świętych, tj. św. Ignacego Loyoli oraz św. Jana Nepomucena kolejno z prawej i lewej strony. Ambona i ołtarz boczny datowane są na okres późniejszy (II poł. XIX w.). Krusyfiks w stylu barokowym powstał w 1700 r.

Kler parafialny

ks. mgr. Radosław Gołębiewski - proboszcz parafii

Zobacz też

[lkwim: Obiekty architektury|Obiekty architektury][04.08.2014].
Historia kultury[04.08.2014].
Miejsca z Duszą[04.08.2014].
Polska Niezwykła warmińsko-mazurskie[04.08.2014].

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Parafia Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie[04.08.2014].
[04.08.2014].
miejscazdusza.pl, Wielkie Wierzno[04.08.2014].