Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 10: Linia 10:
 
  |KRS                              = 0000314810
 
  |KRS                              = 0000314810
 
}}
 
}}
 
+
'''Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei''' – stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 2008 roku, ale jego członkowie działali w ramach Klubu Miłośników Kolei od 2000 roku. Głównym celem statutowym towarzystwa jest ochrona i rewitalizacja materialnych i niematerialnych zabytków kolejnictwa, w tym militariów związanych z kolejnictwem jako dóbr kultury narodowej. Prezesem stowarzyszenia jest [[Sebastian Marszał]].<br/><br/>
'''Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei''' – stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 2008 roku, ale jego członkowie działali w ramach Klubu Miłośników Kolei od 2000 roku. Głównym celem statutowym towarzystwa jest ochrona i rewitalizacja materialnych i niematerialnych zabytków kolejnictwa w tym militarnych związanych z kolejnictwem jako dóbr kultury narodowej. Prezesem stowarzyszenia jest [[Sebastian Marszał]].<br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
W 2000 roku [[Bartłomiej Jasiński]] oraz [[Adam Dąbrowski]] podjęli decyzję o założenia Klubu Miłośników Kolei.  
+
W 2000 roku [[Bartłomiej Jasiński]] oraz [[Adam Dąbrowski]] podjęli decyzję o założenia Klubu Miłośników Kolei. W lutym 2001 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn zawarł porozumienie z Warmińsko-Mazurskim Parlamentem Młodzieży, dzięki czemu otrzymał możliwość korzystania z sali w budynku [[lkwim: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych|Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych]] znajdującym się na terenie Parku Jakubowo. Umożliwiło to organizację cyklicznych spotkań.
 
 
W lutym 2001 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn zawarł porozumienie z Warmińsko-Mazurskim Parlamentem Młodzieży, dzięki któremu otrzymał możliwość korzystania z sali w budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych znajdującym się na terenie Parku Jakubowo.Umożliwiło to organizację cyklicznych spotkań
 
  
Jesienią 2002 roku doszło do nieformalnego połączenia Klubu Miłośników Kolei Olsztyn z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni. Olsztyńscy miłośnicy kolei podpisali deklaracje członkowskie PTMKŻ, w zamian gdyńskie stowarzyszenie objęło nad nimi formalną opieką. Ówczesny prezes Klubu Miłośników Kolei Olsztyn - [[Tomasz Sokołowski]] - został wówczas wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni.
+
Jesienią 2002 roku doszło do nieformalnego połączenia Klubu Miłośników Kolei Olsztyn z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni. Olsztyńscy miłośnicy kolei podpisali deklaracje członkowskie PTMKŻ, w zamian gdyńskie stowarzyszenie objęło nad nimi formalną opieką. Ówczesny prezes Klubu Miłośników Kolei Olsztyn - [[Tomasz Sokołowski]] - został wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni.
  
W 2003 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn za pośrednictwem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni wydzierżawił od spółki PKP wieżę wodną na terenie Zakładu Taboru w Olszynie, która stała się od tej pory siedzibą KMK.
+
W 2003 roku Klub Miłośników Kolei [[Olsztyn]] za pośrednictwem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni wydzierżawił od spółki PKP wieżę wodną na terenie Zakładu Taboru w Olszynie, która stała się od tej pory siedzibą KMK.
  
 
24 września 2004 roku uruchomiono internetowe forum dyskusyjne "Pod egidą PTMKŻ KMK Olsztyn", które usprawniło komunikację członków klubu.
 
24 września 2004 roku uruchomiono internetowe forum dyskusyjne "Pod egidą PTMKŻ KMK Olsztyn", które usprawniło komunikację członków klubu.
  
1 lutego 2005 roku ówczesny prezes KMK Olsztyn [[Tomasz Sokołowski]] wziął udział w spotkaniu w Szczytnie, którego celem było omówienie projektu powstania kolei drezynowej na linii Szczytno-Biskupiec Reszelski. W dyskusji oprócz przedstawicieli KMK Olsztyn wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, kolei, policji, służb leśnych, konserwatorskich, rolniczych oraz organizacji turystycznych. Spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego.
+
1 lutego 2005 roku ówczesny prezes KMK Olsztyn [[Tomasz Sokołowski]] wziął udział w spotkaniu w [[Szczytno|Szczytnie]], którego celem było omówienie projektu powstania kolei drezynowej na linii Szczytno - [[Biskupiec|Biskupiec Reszelski]]. W dyskusji oprócz przedstawicieli KMK Olsztyn wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, kolei, policji, służb leśnych, konserwatorskich, rolniczych oraz organizacji turystycznych. Spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego.
  
 
Również w 2005 roku członkowie Klubu Miłośników Kolei Olsztyn wzięli udział w dwóch wystawach modelarskich: podczas Zlotu Modelarzy Kolejowych w Radomiu oraz w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych "Trako 2005". W ramach oby wystaw zostały zaprezentowane olsztyńskie fragmenty ogólnopolskiej makiety modułowej.
 
Również w 2005 roku członkowie Klubu Miłośników Kolei Olsztyn wzięli udział w dwóch wystawach modelarskich: podczas Zlotu Modelarzy Kolejowych w Radomiu oraz w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych "Trako 2005". W ramach oby wystaw zostały zaprezentowane olsztyńskie fragmenty ogólnopolskiej makiety modułowej.
  
W dniach 22-23 lipca 2006 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn zorganizował przy współpracy ze Stowarzyszeniem Hobbystów Kolejowych z Warszawy przewozy drezynowe w ramach Dni Węgorzewa.  
+
W dniach 22-23 lipca 2006 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn zorganizował przy współpracy ze Stowarzyszeniem Hobbystów Kolejowych z Warszawy przewozy drezynowe w ramach Dni [[Węgorzewo|Węgorzewa]].  
  
6 września 2008 roku odbyło się zebranie założycielskie Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei. Ponad miesiąc później - 23 października - stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
+
6 września 2008 roku odbyło się zebranie założycielskie Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei. Ponad miesiąc później, 23 października, stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
<br/>
+
<
 
== Statut ==
 
== Statut ==
 
Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei działa w oparciu o statut, który jest zbudowany z następujących rozdziałów:
 
Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei działa w oparciu o statut, który jest zbudowany z następujących rozdziałów:
:ROZDZIAŁ I. POSTANOWIENIA OGÓLNE,
+
*ROZDZIAŁ I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
:ROZDZIAŁ II. CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA,
+
*ROZDZIAŁ II. CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
:ROZDZIAŁ III. CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI,
+
*ROZDZIAŁ III. CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
:ROZDZIAŁ IV. WŁADZE TOWARZYSTWA,
+
*ROZDZIAŁ IV. WŁADZE TOWARZYSTWA
:ROZDZIAŁ V. WALNE ZEBRANIE TOWARZYSTWA,
+
*ROZDZIAŁ V. WALNE ZEBRANIE TOWARZYSTWA
:ROZDZIAŁ VI. ZARZĄD TOWARZYSTWA,
+
*ROZDZIAŁ VI. ZARZĄD TOWARZYSTWA
:ROZDZIAŁ VII. KOMISJA REWIZYJNA,
+
*ROZDZIAŁ VII. KOMISJA REWIZYJNA
:ROZDZIAŁ VIII. MAJĄTEK, FUNDUSZE TOWARZYSTWA,
+
*ROZDZIAŁ VIII. MAJĄTEK, FUNDUSZE TOWARZYSTWA
:ROZDZIAŁ IX. ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE TOWARZYSTWA.
+
*ROZDZIAŁ IX. ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE TOWARZYSTWA<ref>[http://www.wmtmk.pl/index.php?id=statut Pełna wersja statutu Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei] [25.10.2014]</ref>
 
 
[http://www.wmtmk.pl/index.php?id=statut Pełna wersja statutu Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei], dostęp: 25.10.2014.
 
<br/>
 
 
== Cele ==
 
== Cele ==
 
Celami statutowymi Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei są:
 
Celami statutowymi Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei są:
*Ochrona i rewitalizacja materialnych i niematerialnych zabytków kolejnictwa w tym militarnych związanych z kolejnictwem – jako dóbr kultury narodowej;
+
*Ochrona i rewitalizacja materialnych i niematerialnych zabytków kolejnictwa w tym militarnych związanych z kolejnictwem – jako dóbr kultury narodowej
*Propagowanie kultury technicznej i piękna kolei;
+
*Propagowanie kultury technicznej i piękna kolei
*Propagowanie kultury, tradycji i etyki zawodu kolejarza;
+
*Propagowanie kultury, tradycji i etyki zawodu kolejarza
*Upowszechnianie kultury w formie rekreacji i turystyki kolejowej;
+
*Upowszechnianie kultury w formie rekreacji i turystyki kolejowej
*Podnoszenie atrakcyjności gospodarczej i turystyczno - krajoznawczej regionu;
+
*Podnoszenie atrakcyjności gospodarczej i turystyczno-krajoznawczej regionu
*Propagowanie transportu kolejowego jako środka transportu przyjaznego środowisku naturalnemu;
+
*Propagowanie transportu kolejowego jako środka transportu przyjaznego środowisku naturalnemu
*Rewitalizacja, rozwój i utrzymanie linii kolejowych;
+
*Rewitalizacja, rozwój i utrzymanie linii kolejowych
*Szkolenie członków i wolontariuszy w zakresie konserwacji, utrzymania i użytkowania zabytkowego taboru i urządzeń kolejowych.
+
*Szkolenie członków i wolontariuszy w zakresie konserwacji, utrzymania i użytkowania zabytkowego taboru i urządzeń kolejowych
 
 
 
== Zarząd ==
 
== Zarząd ==
*[[Sebastian Marszał]] - prezes,
+
*[[Sebastian Marszał]] - prezes
*[[Jakub Pichola]] - wiceprezes,
+
*[[Jakub Pichola]] - wiceprezes
*[[Tomasz Sokołowski]] - skarbnik.
+
*[[Tomasz Sokołowski]] - skarbnik
 
 
 
== Formy działalności ==
 
== Formy działalności ==
 
Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:
 
Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:
*Inwentaryzację i dokumentację faktograficzną zabytków kolei;
+
*Inwentaryzację i dokumentację faktograficzną zabytków kolei
*Organizację imprez oświatowych i wystaw, prowadzenie działalności wydawniczej oraz rozwijanie modelarstwa kolejowego;
+
*Organizację imprez oświatowych i wystaw, prowadzenie działalności wydawniczej oraz rozwijanie modelarstwa kolejowego
*Opiekę nad obiektami zabytkowymi oraz gromadzenie zabytkowego taboru i sprzętu kolejowego;
+
*Opiekę nad obiektami zabytkowymi oraz gromadzenie zabytkowego taboru i sprzętu kolejowego
*Organizację pociągów turystycznych i krajoznawczych dla społeczeństwa w tym miłośników kolei;
+
*Organizację pociągów turystycznych i krajoznawczych dla społeczeństwa w tym miłośników kolei
*Współpracę z jednostkami grupy Polskie Koleje Państwowe, innymi kolejami użytku publicznego i niepublicznego, przemysłem taboru i urządzeń kolejowych, organami administracji państwowej i samorządu terytorialnego, Wojskiem Polskim, z placówkami muzealnymi, konserwatorami zabytków, izbami tradycji i pamięci oraz wszystkimi instytucjami o podobnym do prowadzonego przez Towarzystwo zakresie działania;
+
*Współpracę z jednostkami grupy Polskie Koleje Państwowe, innymi kolejami użytku publicznego i niepublicznego, przemysłem taboru i urządzeń kolejowych, organami administracji państwowej i samorządu terytorialnego, Wojskiem Polskim, z placówkami muzealnymi, konserwatorami zabytków, izbami tradycji i pamięci oraz wszystkimi instytucjami o podobnym do prowadzonego przez Towarzystwo zakresie działania
*Współpracę z zaprzyjaźnionymi organizacjami o podobnym zakresie działania w innych krajach oraz uczestnictwo w imprezach międzynarodowych o tematyce kolejowej;
+
*Współpracę z zaprzyjaźnionymi organizacjami o podobnym zakresie działania w innych krajach oraz uczestnictwo w imprezach międzynarodowych o tematyce kolejowej
*Prowadzenie działalności muzealniczej;
+
*Prowadzenie działalności muzealniczej
*Prowadzenie działalności edukacyjnej i oświatowo – wychowawczej oraz krajoznawczej dzieci, młodzieży i dorosłych;
+
*Prowadzenie działalności edukacyjnej i oświatowo–wychowawczej oraz krajoznawczej dzieci, młodzieży i dorosłych
*Współpracę ze środkami masowego przekazu w zakresie realizacji celów towarzystwa.
+
*Współpracę ze środkami masowego przekazu w zakresie realizacji celów towarzystwa
 
+
== Bibliografia==
== Źródła ==
+
[http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=190910 Baza Organizacji Pozarządowych i Instytucji] [25.10.2014]<br/>
[http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=190910 Baza Organizacji Pozarządowych i Instytucji], dostęp: 25.10.2014,
+
[http://www.krs-online.com.pl/warminsko-mazurskie-towarzystwo-krs-301633.html Krajowy Rejestr Sądowy online] [25.10.2014]<br/>
 
+
[http://www.wmtmk.pl/ Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei] [25.10.2014]<br/>
[http://www.krs-online.com.pl/warminsko-mazurskie-towarzystwo-krs-301633.html Krajowy Rejestr Sądowy online], dostęp: 25.10.2014,
 
 
 
[http://www.wmtmk.pl/ Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei], dostęp: 25.10.2014.
 
  
[[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria: Społeczeństwo obywatelskie]][[Kategoria: Stowarzyszenia, fundacje]]<br />
+
[[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria: Społeczeństwo obywatelskie]][[Kategoria: Stowarzyszenia]] [[Kategoria: Olsztyn]]

Wersja z 01:00, 3 mar 2015

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei

Logo Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei
Logo Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei
Rok założenia 2008 rok
Założyciel ...opcjonalne...
Siedziba ul. Dworcowa 65/116, 10-437 Olsztyn
Profil działalności ochrona i rewitalizacja zabytków kolejowych
Kontakt tel. 606 945 344, e-mail: sebastianmarszal@gmail.com
KRS 0000314810

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei – stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 2008 roku, ale jego członkowie działali w ramach Klubu Miłośników Kolei od 2000 roku. Głównym celem statutowym towarzystwa jest ochrona i rewitalizacja materialnych i niematerialnych zabytków kolejnictwa, w tym militariów związanych z kolejnictwem jako dóbr kultury narodowej. Prezesem stowarzyszenia jest Sebastian Marszał.

Historia

W 2000 roku Bartłomiej Jasiński oraz Adam Dąbrowski podjęli decyzję o założenia Klubu Miłośników Kolei. W lutym 2001 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn zawarł porozumienie z Warmińsko-Mazurskim Parlamentem Młodzieży, dzięki czemu otrzymał możliwość korzystania z sali w budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych znajdującym się na terenie Parku Jakubowo. Umożliwiło to organizację cyklicznych spotkań.

Jesienią 2002 roku doszło do nieformalnego połączenia Klubu Miłośników Kolei Olsztyn z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni. Olsztyńscy miłośnicy kolei podpisali deklaracje członkowskie PTMKŻ, w zamian gdyńskie stowarzyszenie objęło nad nimi formalną opieką. Ówczesny prezes Klubu Miłośników Kolei Olsztyn - Tomasz Sokołowski - został wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni.

W 2003 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn za pośrednictwem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej w Gdyni wydzierżawił od spółki PKP wieżę wodną na terenie Zakładu Taboru w Olszynie, która stała się od tej pory siedzibą KMK.

24 września 2004 roku uruchomiono internetowe forum dyskusyjne "Pod egidą PTMKŻ KMK Olsztyn", które usprawniło komunikację członków klubu.

1 lutego 2005 roku ówczesny prezes KMK Olsztyn Tomasz Sokołowski wziął udział w spotkaniu w Szczytnie, którego celem było omówienie projektu powstania kolei drezynowej na linii Szczytno - Biskupiec Reszelski. W dyskusji oprócz przedstawicieli KMK Olsztyn wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, kolei, policji, służb leśnych, konserwatorskich, rolniczych oraz organizacji turystycznych. Spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego.

Również w 2005 roku członkowie Klubu Miłośników Kolei Olsztyn wzięli udział w dwóch wystawach modelarskich: podczas Zlotu Modelarzy Kolejowych w Radomiu oraz w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych "Trako 2005". W ramach oby wystaw zostały zaprezentowane olsztyńskie fragmenty ogólnopolskiej makiety modułowej.

W dniach 22-23 lipca 2006 roku Klub Miłośników Kolei Olsztyn zorganizował przy współpracy ze Stowarzyszeniem Hobbystów Kolejowych z Warszawy przewozy drezynowe w ramach Dni Węgorzewa.

6 września 2008 roku odbyło się zebranie założycielskie Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei. Ponad miesiąc później, 23 października, stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. <

Statut

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei działa w oparciu o statut, który jest zbudowany z następujących rozdziałów:

  • ROZDZIAŁ I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
  • ROZDZIAŁ II. CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
  • ROZDZIAŁ III. CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
  • ROZDZIAŁ IV. WŁADZE TOWARZYSTWA
  • ROZDZIAŁ V. WALNE ZEBRANIE TOWARZYSTWA
  • ROZDZIAŁ VI. ZARZĄD TOWARZYSTWA
  • ROZDZIAŁ VII. KOMISJA REWIZYJNA
  • ROZDZIAŁ VIII. MAJĄTEK, FUNDUSZE TOWARZYSTWA
  • ROZDZIAŁ IX. ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE TOWARZYSTWA[1]

Cele

Celami statutowymi Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei są:

  • Ochrona i rewitalizacja materialnych i niematerialnych zabytków kolejnictwa w tym militarnych związanych z kolejnictwem – jako dóbr kultury narodowej
  • Propagowanie kultury technicznej i piękna kolei
  • Propagowanie kultury, tradycji i etyki zawodu kolejarza
  • Upowszechnianie kultury w formie rekreacji i turystyki kolejowej
  • Podnoszenie atrakcyjności gospodarczej i turystyczno-krajoznawczej regionu
  • Propagowanie transportu kolejowego jako środka transportu przyjaznego środowisku naturalnemu
  • Rewitalizacja, rozwój i utrzymanie linii kolejowych
  • Szkolenie członków i wolontariuszy w zakresie konserwacji, utrzymania i użytkowania zabytkowego taboru i urządzeń kolejowych

Zarząd

Formy działalności

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:

  • Inwentaryzację i dokumentację faktograficzną zabytków kolei
  • Organizację imprez oświatowych i wystaw, prowadzenie działalności wydawniczej oraz rozwijanie modelarstwa kolejowego
  • Opiekę nad obiektami zabytkowymi oraz gromadzenie zabytkowego taboru i sprzętu kolejowego
  • Organizację pociągów turystycznych i krajoznawczych dla społeczeństwa w tym miłośników kolei
  • Współpracę z jednostkami grupy Polskie Koleje Państwowe, innymi kolejami użytku publicznego i niepublicznego, przemysłem taboru i urządzeń kolejowych, organami administracji państwowej i samorządu terytorialnego, Wojskiem Polskim, z placówkami muzealnymi, konserwatorami zabytków, izbami tradycji i pamięci oraz wszystkimi instytucjami o podobnym do prowadzonego przez Towarzystwo zakresie działania
  • Współpracę z zaprzyjaźnionymi organizacjami o podobnym zakresie działania w innych krajach oraz uczestnictwo w imprezach międzynarodowych o tematyce kolejowej
  • Prowadzenie działalności muzealniczej
  • Prowadzenie działalności edukacyjnej i oświatowo–wychowawczej oraz krajoznawczej dzieci, młodzieży i dorosłych
  • Współpracę ze środkami masowego przekazu w zakresie realizacji celów towarzystwa

Bibliografia

Baza Organizacji Pozarządowych i Instytucji [25.10.2014]
Krajowy Rejestr Sądowy online [25.10.2014]

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei [25.10.2014]