Beata Bublewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Życiorys)
(Działalność parlamentarna)
Linia 85: Linia 85:
 
*Poseł na Sejm RP (2005–2015)
 
*Poseł na Sejm RP (2005–2015)
 
*Komisja Spraw Wewnętrznych — zastępca przewodniczącego
 
*Komisja Spraw Wewnętrznych — zastępca przewodniczącego
*Komisja Spraw Zagranicznych
+
*Komisja Spraw Zagranicznych — członek komisji
 
*Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu — przewodnicząca
 
*Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu — przewodnicząca
 
*Polsko-Argentyńska Grupa Parlamentarna — przewodnicząca
 
*Polsko-Argentyńska Grupa Parlamentarna — przewodnicząca

Wersja z 07:45, 25 sie 2014

Beata Bublewicz

Beata Bublewicz, źródło: kto.wm.pl [19.08.2014]Beata Bublewicz, źródło: kto.wm.pl [19.08.2014]
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1975 r., Olsztyn
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Okres sprawowania mandatu 2005–2007 V kadencja
Okres sprawowania mandatu 2007–2011 VI kadencja
Okres sprawowania mandatu 2011–2015 VII kadencja


Beata Maria Bublewicz (ur. 26 lutego 1975 r. w Olsztynie) – polityk, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V, VI i VII kadencji.
.

Życiorys

Jest absolwentką Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskała dodatkowo certyfikat specjalizacyjny z public relations. W 1999 roku ukończyła studia zawodowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, Wydział Humanistyczny, kierunek filologia angielska. Jest również absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, w klasie fortepianu. Zawodowo pracuje od osiemnastego roku życia. Przez osiem lat zarządzała autoryzowanym przedstawicielstwem General Motors Poland — Opel Polska sp. z o.o. Od siedemnastu lat działa społecznie na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie. W 2001 roku założyła Fundację im. Mariana Bublewicza[1], której głównym celem statutowym jest realizacja potrzeb szkoły. W maju 2005 roku wydała książkę poświęconą pamięci ojca Mariana Bublewicza — wybitnego rajdowca i olsztynianina.

Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W roku 2005 z listy PO została wybrana na posła RP V kadencji w okręgu olsztyńskim. Zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych oraz w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Pełniła funkcję sekretarza Sejmu i wiceprzewodniczącej Grupy Polsko-Brytyjskiej. Działała w parlamentarnej Grupie ds. Ratownictwa Wodnego i Górskiego i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Przewodniczyła Polsko-Tybetańskiemu Zespołowi Parlamentarnemu. W roku 2007 reprezentowała Polskę na konferencji OECD w Paryżu oraz w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum w Holandii i w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat poselski. W VI kadencji Sejmu także przystąpiła do Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, której została wiceprzewodniczącą. Ponownie też stanęła na czele Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu. W 2009 r. bez powodzenia kandydowała z listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W październiku tego samego roku wybrano ją w skład prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. kandydowała po raz trzeci i ponownie uzyskała mandat poselski. Beata Bublewicz w Sejmie zajmuje się także pomocą rozwojową dla najbiedniejszych krajów oraz prawami człowieka. Jako członkini Komisji Spraw Zagranicznych broni stanowiska, zgodnie z którym interes ekonomiczny nie może usprawiedliwiać braku reakcji ze strony społeczności międzynarodowej na rażące naruszenia praw człowieka.

Od wielu lat działa aktywnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Z zespołem ekspertów stworzyła pakiet zmian legislacyjnych poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach. W 2010 roku Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działający pod jej przewodnictwem. otrzymał nominację do nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w kategorii „Instytucja Publiczna Roku”. W swojej działalności poselskiej oraz społecznej posłanka Beata Bublewicz angażuje się w działania promujące i upowszechniające sport dzieci i młodzieży. Jest autorką ogólnopolskiego programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”.

Szkoła i wykształcenie

  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Humanistyczny, Filologia Angielska - licencjat
  • Uniwersytet Warszawski, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Socjologia, Public Relations


Działalność społeczna i samorządowa

Fundacja im. Mariana Bublewicza

Działalność polityczna

  • Platforma Obywatelska
    • członek partii


Działalność parlamentarna

  • Poseł na Sejm RP (2005–2015)
  • Komisja Spraw Wewnętrznych — zastępca przewodniczącego
  • Komisja Spraw Zagranicznych — członek komisji
  • Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu — przewodnicząca
  • Polsko-Argentyńska Grupa Parlamentarna — przewodnicząca
  • Polsko-Indyjska Grupa Parlamentarna — przewodnicząca


Odznaczenia i wyróżnienia

Laureatka Przepustki Literackiej Miesięcznika Zwierciadło za tekst zatytułowany „Listy”, poświęcony zmarłemu tragicznie w 1993 roku ojcu, wybitnemu kierowcy rajdowemu Marianowi Bublewiczowi.


Zainteresowania

Jest pasjonatką motoryzacji oraz zdrowego stylu życia. Relaksuje się słuchając muzyki, czytając książki, oglądając filmy. Uwielbia podróże, galerie malarstwa i sport — jeździ na nartach i gra w golfa.

Przypisy


Zobacz też

Beata Bublewicz facebook [19.08.2014]
Beata Bublewicz blog [19.08.2014]
ww.motocaina.pl Magda Geringer rozmowa z Beatą Bublewicz: musiałam szybko dorosnąć. [19.08.2014]

Bibliografia

Beata Bublewicz strona sejmowa [19.08.2014]
kto.wm.pl [19.08.2014]
Beata Bublewicz strona prywatna [19.08.2014]
Wikipedia, Beata Bublewicz [19.08.2014]