Bemowizna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Zobacz też)
Linia 5: Linia 5:
 
  |herb artykuł          =
 
  |herb artykuł          =
 
  |dopełniacz wsi        =     
 
  |dopełniacz wsi        =     
  |zdjęcie              =   
+
  |zdjęcie              =  Świetlica wiejska w Bemowiźnie.jpg
  |opis zdjęcia          =
+
  |opis zdjęcia          =   Świetlica wiejska w Bemowiźnie
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  

Wersja z 08:19, 29 cze 2014

Bemowizna

Świetlica wiejska w Bemowiźnie
Świetlica wiejska w Bemowiźnie
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Braniewo
Sołectwo Szyleny
Liczba ludności (2010) 388
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bemowizna
Bemowizna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bemowizna
Bemowizna
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Bemowizna (niem. ') – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 388 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Szyleny, w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje Paweł Szakiewicz[1].


Położenie

Wieś położona jest w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, nad Pasłęką, 6 km na południe od Braniewa; przebiega przez nią linia kolejowa Braniewo - Młynary.

Dzieje miejscowości

Biskup Jordan (1327-1328) przywilejem z 1 września 1328 roku nadał wsi Szyleny dodatkowo siedem włók i sześć morgów chełmińskich lasów. Pozostałe 20 włók utworzyło majątek, dla którego w końcu XIV lub na początku XV wieku przyjęła nazwę - Bemowizna. Zamek w Bemowiźnie istniał bardzo krótko. Na zachodnim brzegu Pasłęki za czasów biskupa Henryka Fleminga lub Eberharda z Nysy na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono siedzibę biskupów warmińskich (...) Zamek został dobrze usytuowany, z trzech stron otaczały strome skarpy, z czwartej umocniono go fosą i wałami ziemnymi, które rozdzielały też na dwie części sam zamek. Główny budynek o wymiarach 7 X 13 m i kaplica mieściły się w dalej wysuniętej na cyplu części. Dokument lokacyjny wsi z 1330 r nie wymienia już zamku, więc zapewne przestał istnieć ok. 1320 r. W okresie międzywojennym były badane przez K.H. Klasena. Szczegółowy spis dóbr szlacheckich w powiecie braniewskim, sporządzony 26 stycznia 1773 roku przez pruską komisję kwalifikacyjną, wymienia majątki znajdujące się wówczas w posiadaniu polskich rodzin. I tak właścinielem Bemowizny był Jan Wawrzyniec Bąbek. Do końca 1945 r. uruchomiono we wsi młyn, jeden z siedmiu jakie wówczas znajdowały się w powiecie braniewskim. Miejscowość położona przy trasie Braniewo - Olsztyn przez Płoskinię w odległości 5 km od Braniewa. Ilość mieszkańców: 407 ( stan z 1996 r.). Ilość domów: 23, ilość mieszkań 102, ilość mieszkańców: 397 ( wg stanu na dzień 5 luty 2003 r.). wg stanu z 30.06.2005 miejscowość zamieszkuje 388 osób.


Gospodarka

Zakłady pracy: Gospodarstwo Rolne, Tartak, sklepy spożywczo-przemysłowe, usługi transportowe, Pracownia Artystyczna Anny Kowalczyk, firma budowlana,


Kultura


Zabytki


Bibliografia

  1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Braniewo [data dostępu: 5.05.2014]
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.03.2014]


Przypisy