Bemowizna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bemowizna

Świetlica wiejska w Bemowiźnie.Źródło: www.gminabraniewo.pl
Świetlica wiejska w Bemowiźnie.
Źródło: www.gminabraniewo.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Braniewo
Sołectwo Szyleny
Liczba ludności (2010) 388
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bemowizna
Bemowizna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bemowizna
Bemowizna
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Bemowizna (niem. Böhmenhöfen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 388 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Szyleny, w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje Paweł Szakiewicz[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, nad Pasłęką, 6 km na południe od Braniewa; przebiega przez nią linia kolejowa BraniewoMłynary.

Dzieje miejscowości

Miejscowość została założona przez biskupa Jordana 1 września 1328 roku. W tym dniu biskup nadał wsi Szyleny siedem dodatkowych włók i sześć mórg chełmińskich lasów. Na pozostałych 20 włókach utworzono majątek, który na przełomie XIV i XV stulecia otrzymał nazwę Bemowizna. W miejscowości istniał przez krótki czas zamek biskupów warmińskich. Budowla została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, na zachodnim brzegu Pasłęki. W zamku znajdowała się kaplica. Budowla przestała istnieć prawdopodobnie około 1320 roku.

Spis dóbr szlacheckich w powiecie braniewskim sporządzony w 1773 roku wymienia polskiego właściciela Bemowizny – Jana Wawrzyńca Bąbka. Do końca 1945 roku we wsi uruchomiono młyn. W 1996 roku Bemowizna liczyła 407 mieszkańców; w 2003 roku we wsi żyło 397 osób.

Gospodarka

W miejscowości działa: gospodarstwo rolne, tartak, istnieją sklepy spożywczo-przemysłowe, usługi transportowe, firma budowlana. W Bemowiźnie znajduje się również Pracownia Artystyczna Anny Kowalczyk, projektantki mody.

Kultura

Przypisy

  1. gminabraniewo.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Braniewo. Z dziejów miasta i powiatu, przew. kom. red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1973.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Braniewo [05.05.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Baza Informacji Lokalnej [05.03.2014]