Tolko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 34: Linia 34:
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na [[Równina Sępopolska|Równinie Sępopolskiej]], 6,5 km na południowy zachód od [[Bartoszyce|Bartoszyc]], przy drodze wojewódzkiej nr 512. W pobliżu wsi znajduje się [[Kurek]], pagórek o wysokości 109 m n.p.m.
+
Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na [[Równina Sępopolska|Równinie Sępopolskiej]], 6,5 km na południowy zachód od [[Bartoszyce|Bartoszyc]], przy drodze wojewódzkiej nr 512. W pobliżu wsi znajduje się Kurek, pagórek o wysokości 109 m n.p.m.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś powstała w ramach kolonizacji północnych obszarów państwa [[Zakon Krzyżacki|Zakonu Krzyżackiego]]. Brak jest informacji o dokładnej dacie jej założenia. Nazwa wywodzi się od pruskiego rodu Tolków lub od słowa oznaczającego pruskich tłumaczy (tolkowie, tołkowie). Prawdopodobnie już od XIV wieku istniał tu majątek rycerski. W XVI i XVII wieku Tolko stało się latyfundium, należącym do baronów von Tettau. Oni to wybudowali tu na przełomie XVII i XVIII wieku reprezentacyjny [[pałac w Tolku|pałac]], otoczony parkiem krajobrazowym. Powstał on na miejscu i z częściowym wykorzystaniem pierwszego dworu, który wzniesiono tu w drugiej połowie XVI wieku. Przeprowadzona pod koniec XIX wieku modernizacja budowli nie zniszczyła form z XVII wieku.
+
Wieś powstała w ramach kolonizacji północnych obszarów państwa [[Zakon krzyżacki|zakonu krzyżackiego]]. Brak jest informacji o dokładnej dacie jej założenia. Nazwa wywodzi się od pruskiego rodu Tolków lub od słowa oznaczającego [[Prusowie|pruskich]] tłumaczy (tolkowie, tołkowie). Prawdopodobnie już od XIV wieku istniał tu majątek rycerski. W XVI i XVII wieku Tolko stało się latyfundium należącym do baronów von Tettau, którzy wybudowali tu na przełomie XVII i XVIII wieku reprezentacyjny [[pałac w Tolku|pałac]] otoczony parkiem krajobrazowym. Powstał on na miejscu i z częściowym wykorzystaniem pierwszego dworu, który wzniesiono tu w drugiej połowie XVI wieku. Przeprowadzona pod koniec XIX wieku modernizacja budowli nie zniszczyła form z XVII wieku.  
Pod koniec XIX wieku majątek obejmował obszar 1264 ha, zaliczając się do największych w powiecie bartoszyckim; w jego skład wchodziły folwarki: [[Cegielnia]], [[Kiersity]], [[Kurek]], [[Młynisko]], [[Spurławki]] i [[Wyręba]]. W okresie międzywojennym powierzchnia majątku jeszcze wzrosła - do 1330 ha. Słynął on z hodowli koni.
 
  
Szkoła we wsi istniała już przed [[II wojna światowa|II wojną światową]]. W 1935 roku uczęszczało do niej 45 uczniów, a zatrudniony był jeden nauczyciel. Po 1945 roku uruchomiono ją ponownie; na początku lat 80. była to placówka czteroklasowa.
+
Pod koniec XIX wieku majątek obejmował obszar 1264 ha, zaliczając się do największych w powiecie bartoszyckim. W jego skład wchodziły folwarki: [[Cegielnia]], [[Kiersity]], [[Kurek]], [[Młynisko]], [[Spurławki]] i [[Wyręba]]. W okresie międzywojennym powierzchnia majątku jeszcze wzrosła i wynosiła 1330 ha. Słynął on z hodowli koni.
  
Po 1945 roku we wsi uruchomiono na bazie dawnego majątku [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Tolko]] o powierzchni 5992 ha (stan na rok 1982), a wieś należała do sołectwa [[Kiersity]]. W 1983 było tu 21 budynków mieszkalnych, a ponadto znajdowały się tu: świetlica, klub, punkt biblioteczny, sala kinowa na 50 miejsc i niewielki tartak.
+
Szkoła we wsi istniała już przed II wojną światową. W 1935 roku uczęszczało do niej 45 uczniów, a zatrudniony był jeden nauczyciel. Po 1945 roku uruchomiono ją ponownie; na początku lat 80. była to placówka czteroklasowa.
  
W pałacu po wojnie umieszczono biura pegeeru i mieszkania pracowników; w latach 70. zaczął popadać w ruinę. W latach 80. zdecydowano się na przeprowadzenie kapitalnego remontu budowli. Dokumentacją i projektem adaptacji zajęło się [[Państwowe Przedsiębiorstwo Pracowni Konserwacji Zabytków, Oddział w Olsztynie]], a remont (w latach 1983-1988) wykonała brygada budowlana pegeeru. Po 1989 roku pałac został wystawiony na sprzedaż i zakupiony wraz z częścią dawnego założenia przez osobę prywatną.
+
Po 1945 roku we wsi uruchomiono na bazie dawnego majątku Państwowe Gospodarstwo Rolne Tolko o powierzchni 5992 ha (stan na rok 1982), a wieś należała do sołectwa [[Kiersity]]. W 1983 było tu 21 budynków mieszkalnych, a ponadto znajdowały się tu: świetlica, klub, punkt biblioteczny, sala kinowa na 50 miejsc i niewielki tartak.
  
Liczba mieszkańców
+
W pałacu po wojnie umieszczono biura PGR-u i mieszkania pracowników; w latach 70. budynek zaczął popadać w ruinę. W latach 80. zdecydowano się na przeprowadzenie kapitalnego remontu budowli. Dokumentacją i projektem adaptacji zajęło się [[Państwowe Przedsiębiorstwo Pracowni Konserwacji Zabytków Oddział w Olsztynie]], a remont przeprowadzony w latach 1983–1988 wykonała brygada budowlana PGR-u. Po 1989 roku pałac został wystawiony na sprzedaż i zakupiony wraz z częścią dawnego założenia przez osobę prywatną.
  
1933 - 522 osoby
+
Liczba mieszkańców w następujących latach wynosiła:
 
+
*1933 522 osoby
1939 - 494 osoby
+
*1939 494 osoby
 
+
*1983 352 osoby
1983 - 352 osoby
 
 
== Kultura ==
 
== Kultura ==
 
*[[Gminny Ośrodek Kultury w Tolku]]
 
*[[Gminny Ośrodek Kultury w Tolku]]
 
== Ludzie związani z miejscowością ==
 
== Ludzie związani z miejscowością ==
*[[Piotr z Tolka]] (XV w.) - rycerz, członek [[Związek Pruski|Związku Pruskiego]]
+
*[[Piotr z Tolka]] (XV w.) rycerz, członek [[Związek Pruski|Związku Pruskiego]]
*[[lkwim: Stefan Dąbkowski|Stefan Dąbkowski]] (ur. 1956) - rzeźbiarz amator, mieszka i tworzy w Tolku
+
*[[lkwim: Stefan Dąbkowski|Stefan Dąbkowski]] (ur. 1956) rzeźbiarz amator, mieszka i tworzy w Tolku
*[[lkwim: Janusz Petryszyn|Janusz Petryszyn]] (ur. 1963) - rzeźbiarz amator, urodzony w Tolku
+
*[[lkwim: Janusz Petryszyn|Janusz Petryszyn]] (ur. 1963) rzeźbiarz amator, urodzony w Tolku
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*[[lkwim:Pałac w Tolko|Pałac w Tolku]] z przełomu XVII i XVIII wieku
+
*[[lkwim:Pałac w Tolko|pałac w Tolku]] z przełomu XVII i XVIII wieku
*Park pałacowy z końca XVII wieku; jego barokowy układ wciąż jest częściowo czytelny
+
*park pałacowy z końca XVII wieku; jego barokowy układ wciąż jest częściowo czytelny
*Spichlerz z XIX wieku
+
*spichlerz z XIX wieku
 +
{{Przypisy}}
 +
<references/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
''Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic'', red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.<br/>
 
''Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic'', red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.<br/>
 
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, ''Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 1999.<br/>
 
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, ''Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 1999.<br/>
 
''Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany'', red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.<br/>
 
''Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany'', red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.<br/>
[http://www.wuoz.olsztyn.pl/| Wojewódzka ewidencja zabytków] [05.03.2014]<br/>
+
[http://www.wuoz.olsztyn.pl/| Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, wojewódzka ewidencja zabytków] [05.03.2014]<br/>
[http://bip.warmia.mazury.pl/bartoszyce_gmina_wiejska/201/Planowanie_i_zagospodarowanie_przestrzenne/| Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce] [05.03.2014]<br/>
+
[http://bip.warmia.mazury.pl/bartoszyce_gmina_wiejska/201/Planowanie_i_zagospodarowanie_przestrzenne/| bip.warmia.mazury.pl, Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce] [05.03.2014]<br/>
 
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [05.03.2014]<br/>
 
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [05.03.2014]<br/>
[http://www.verwaltungsgeschichte.de/bartenstein.html| Deutsche Verwaltungsgeschichte] [05.03.2014]
+
[http://www.verwaltungsgeschichte.de/bartenstein.html| verwaltungsgeschichte.de] [05.03.2014]
 
<br/>
 
<br/>
  
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
  
<br/>
 
  
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat bartoszycki]] [[Kategoria: Bartoszyce (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat bartoszycki]] [[Kategoria: Bartoszyce (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]]

Wersja z 14:35, 5 lis 2014

Tolko

Pałac w Tolku
Pałac w Tolku
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Liczba ludności (2010) 612
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Tolko
Tolko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tolko
Tolko
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Tolko (niem. Tolks) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 612 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Andrzej Szarejko[1].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, 6,5 km na południowy zachód od Bartoszyc, przy drodze wojewódzkiej nr 512. W pobliżu wsi znajduje się Kurek, pagórek o wysokości 109 m n.p.m.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północnych obszarów państwa zakonu krzyżackiego. Brak jest informacji o dokładnej dacie jej założenia. Nazwa wywodzi się od pruskiego rodu Tolków lub od słowa oznaczającego pruskich tłumaczy (tolkowie, tołkowie). Prawdopodobnie już od XIV wieku istniał tu majątek rycerski. W XVI i XVII wieku Tolko stało się latyfundium należącym do baronów von Tettau, którzy wybudowali tu na przełomie XVII i XVIII wieku reprezentacyjny pałac otoczony parkiem krajobrazowym. Powstał on na miejscu i z częściowym wykorzystaniem pierwszego dworu, który wzniesiono tu w drugiej połowie XVI wieku. Przeprowadzona pod koniec XIX wieku modernizacja budowli nie zniszczyła form z XVII wieku.

Pod koniec XIX wieku majątek obejmował obszar 1264 ha, zaliczając się do największych w powiecie bartoszyckim. W jego skład wchodziły folwarki: Cegielnia, Kiersity, Kurek, Młynisko, Spurławki i Wyręba. W okresie międzywojennym powierzchnia majątku jeszcze wzrosła i wynosiła 1330 ha. Słynął on z hodowli koni.

Szkoła we wsi istniała już przed II wojną światową. W 1935 roku uczęszczało do niej 45 uczniów, a zatrudniony był jeden nauczyciel. Po 1945 roku uruchomiono ją ponownie; na początku lat 80. była to placówka czteroklasowa.

Po 1945 roku we wsi uruchomiono na bazie dawnego majątku Państwowe Gospodarstwo Rolne Tolko o powierzchni 5992 ha (stan na rok 1982), a wieś należała do sołectwa Kiersity. W 1983 było tu 21 budynków mieszkalnych, a ponadto znajdowały się tu: świetlica, klub, punkt biblioteczny, sala kinowa na 50 miejsc i niewielki tartak.

W pałacu po wojnie umieszczono biura PGR-u i mieszkania pracowników; w latach 70. budynek zaczął popadać w ruinę. W latach 80. zdecydowano się na przeprowadzenie kapitalnego remontu budowli. Dokumentacją i projektem adaptacji zajęło się Państwowe Przedsiębiorstwo Pracowni Konserwacji Zabytków Oddział w Olsztynie, a remont przeprowadzony w latach 1983–1988 wykonała brygada budowlana PGR-u. Po 1989 roku pałac został wystawiony na sprzedaż i zakupiony wraz z częścią dawnego założenia przez osobę prywatną.

Liczba mieszkańców w następujących latach wynosiła:

  • 1933 – 522 osoby
  • 1939 – 494 osoby
  • 1983 – 352 osoby

Kultura

Ludzie związani z miejscowością

Zabytki

  • pałac w Tolku z przełomu XVII i XVIII wieku
  • park pałacowy z końca XVII wieku; jego barokowy układ wciąż jest częściowo czytelny
  • spichlerz z XIX wieku

Przypisy

  1. gmina-bartoszyce.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.
Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, wojewódzka ewidencja zabytków [05.03.2014]
bip.warmia.mazury.pl, Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
verwaltungsgeschichte.de [05.03.2014]