Robert Gransicki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna)
(Ciekawostki)
Linia 42: Linia 42:
 
<br/>
 
<br/>
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Był inicjatorem budowy nowej szkoły w Pluskach, którą wybudowano w 1932 r. W budynku mieściły się izby lekcyjne, przedszkole, biblioteka, świetlica i mieszkanie nauczycielskie.
+
Był inicjatorem budowy nowego szkoły w Pluskach, którą zakończono w 1932 r. W budynku mieściły się izby lekcyjne, przedszkole, biblioteka, świetlica i mieszkanie nauczycielskie.
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 09:40, 21 maj 2014

Robert Gransicki

Robert Gransicki, źródło: głomsk.toowo.pl [11.04.2014]
Robert Gransicki, źródło: głomsk.toowo.pl [11.04.2014]
Data i miejsce urodzenia 1900 r.
Pieszczewo
Data i miejsce śmierci 1939 r.
Kartuzy
Odznaczenia
Krzyż Grunwaldu III klasy

Robert Gransicki (ur. 16 września 1900 r. w Pieszczewie, zm. 14 września 1939 r. w Kartuzach) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik szkoły polskiej w Pluskach.

Życiorys

Urodził się na Kaszubach w rodzinie chłopskiej. Kształcił się w szkołach niemieckich. W Pluskach ożenił się z Jadwigą Brzeszczyńską, z którą miał czworo dzieci. W sierpniu 1939 r. został aresztowany, a następnie zamordowany przez hitlerowców 14 września 1939 r. w lesie kartuskim. Pochowano go w mogile zbiorowej.

Szkoła i wykształcenie

Ukończył preparandę nauczycielską w Kwidzynie i Seminarium Nauczycielskie w Kościerzynie.

Praca

W 1919 r. podjął pracę jako nauczyciel tymczasowy w szkole w Nowej Wsi. Następnie uczył w szkole w Kożyczkowie i w Gołubiu. W 1929 r. zgłosił się jako społecznik do pracy w oświacie polskiej w Niemczech. Pod koniec 1929 r. objął kierownictwo w Katolickiej Szkole Polskiej w Pluskach. W maju 1937 r. szkoła w Pluskach została zlikwidowana, a Gransicki przeniósł się do pracy w szkole w Głomsku.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Był dyrygentem chóru, kierował amatorskim zespołem teatralnym. Pełnił funkcję sekretarza kółka rolniczego na terenie wsi Stężyca i Gołubie. Przewodniczył Towarzystwu Powstańców i Wojaków w Szymbarku. Organizował kursy oświaty rolniczej. Był członkiem [Towarzystwo Nauczycieli Polskich w Niemczech| Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Niemczech].

Nagrody i odznaczenia

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy.

Ciekawostki

Był inicjatorem budowy nowego szkoły w Pluskach, którą zakończono w 1932 r. W budynku mieściły się izby lekcyjne, przedszkole, biblioteka, świetlica i mieszkanie nauczycielskie.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.

glomsk.toowo.pl [11.04.2014]

Oracki Tadeusz, Sylwetki polskich nauczycieli i organizatorów szkolnictwa na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920–1939, "Komunikaty Mazursko-Warmińskie" 1961, nr 2.