Mniejszość ormiańska na Warmii i Mazurach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "''' Mniejszość ormiańska na Warmii i Mazurach ''' <br/> == Historia == Ormianie byli związani ze wschodnimi ziemiami polskimi już od XIV wieku. W okresie dwudziesto...")
 
Linia 15: Linia 15:
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==  
 
== Bibliografia ==  
< http://www.wm.uw.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2626:mniejszoci-narodowe-i-etniczne&catid=193&Itemid=140&lang=en >;
+
[ http://www.wm.uw.olsztyn.pl/]
< http://www.wm.uw.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2626:mniejszoci-narodowe-i-etniczne&catid=193&Itemid=140&lang=en >
 

Wersja z 23:50, 25 lis 2014

Mniejszość ormiańska na Warmii i Mazurach

Historia

Ormianie byli związani ze wschodnimi ziemiami polskimi już od XIV wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego jednym z najwybitniejszych Ormian był ks. Józef Teodorowicz. Okres II wojny światowej przyniósł Ormianom wielkie straty, gdyż byli mordowani zarówno przez Niemców, jak i Sowietów. Wielu Ormian po wojnie przesiedlono z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane.

Liczebność

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku, na terenie Polski mieszka 1 684 obywateli, deklarujących się, jako ta mniejszość. Nie podano danych, ilu Ormian zamieszkuje na terenie Warmii i Mazur.

Najważniejsze ośrodki

W Elblągu mieszka 60 Ormian.Żyją również w Olsztynie.

Kultura

Ormianie, którzy mieszkają w Elblągu założyli terenową organizację ogólnopolskiego stowarzyszenia Ormian, zaś Ormianie zamieszkujący w Olsztynie utworzyli w 2014 roku stowarzyszenie „Mała Rosja”. W 2011 roku jeden z Ormian zdobył mandat senatora. W sejmiku województwa świętokrzyskiego od 2010 roku zasiada radny związany z tą mniejszością. Na przełomie roku szkolnego 2012/2013 w 4 placówkach oświatowych znajdowało się 54 uczniów należących do tej mniejszości. Większość Ormian jest wyznania katolickiego obrządku ormiańskiego lub łacińskiego bądź należą do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Bibliografia

[ http://www.wm.uw.olsztyn.pl/]