Międzylesie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Międzylesie

Warmińska zabytkowa kapliczka w Międzylesiu
Warmińska zabytkowa kapliczka w Międzylesiu
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Dobre Miasto
Liczba ludności Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11-040
Tablice rejestracyjne NOL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Międzylesie : 54.715555555556/21.000555555556
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Międzylesie
Międzylesie
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Międzylesie (niem. Schönwiese)– wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dobre Miasto. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Krzysztof Piórkowski[1].

Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość jest położona w północnej części Pojezierza Olsztyńskiego, w odległości 6 km od Dobrego Miasta i 32 km od Olsztyna.

Dzieje miejscowości

Wieś została lokowana w 1346 roku przez biskupa warmińskiego Hermana z Pragi. W 1713 r. doszło do znieważenia wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego przez kilku młodzieńców w karczmie. Mężczyźni zostali skazani przez sąd na śmierć. Ks. Andrzej Kopiczko tak opisuje to zdarzenie: "W 1713 roku (...) kilku młodzieńców spędziło święta Bozego Narodzenia wśród rozpusty i pijatyk. Trzeci dzień także postanowili zakończyć zabawą. Udali się na poszukiwanie grajka, a napotkawszy w Międzylesiu krzyż na drzewie, zabrali go ze soba do pobliskiej karczmy. Tam zbeszcześcili go i sprofanowali, tańcząc z nim, dając dziewczętom do całowania i wypowiadając przy tym obraźliwe słowa. Poinformowany o tym biskup Teodor Potocki wezwał ich przed sąd. Chłopców skazano na karę śmierci, natomiast karczmarz miał zapłacić 1000 grzywien kary i na własny koszt na miejscu zbrodni wybudować kaplicę (...) Do małej kapliczki wstawiono znieważony krucyfiks, aby udostępnić go do publicznej adoracji."[1] Według miejscowej legendy, skazani prowadzeni z Międzylesia do Dobrego Miasta, gdzie kat miał wykonać wyrok, otrzymali karę chłosty i co jakiś czas upadali na ziemię. W miejscach ich upadku stoją przydrożne kapliczki, przypominając o haniebnym czynie[2]. W roku 1723 wystawiono kaplicę jako ekspiację za znieważenie. Z powodu licznych pielgrzymek postanowiono kaplice powiększyć. Obecny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (filialny, parafia Orzechowo) wybudowano w miejscu kaplicy w latach 1752-1753. Boczne wieżyczki dobudowano w 1755 r.a 3 września 1755 kościół był konsekrowany przez bp Ignacego Krasickiego. W ołtarzu głównym znajduje się czczony od dawna wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Kościół jest podniesiony do rangi sanktuarium. W sanktuarium główne święto obchodzono 3 maja (Znalezienie Krzyża Świętego). Uroczyście świętowano także piątek przed Niedzielą Palmową oraz Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Zesłanie Ducha Świętego, św. Jakuba, św. Jana Chrzciciela i Archaniołów. Do międzyleskiego sanktuarium przychodziły pielgrzymki z Jonkowa, Orzechowa, Sętala, Kwiecewa, Rogoża, Kabikiejm, Jesionowo i Frączek. Wieś jest siedzibą sołectwa. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[ ]][2].

Międzylesie. Barokowa kapliczka przed kościołem filialnym


Kościół filialny w Międzylesiu. Lata 30. XX wieku

Zabytki:


Bibliografia

  1. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. prowadzący Bronisław Magdziarz, tom II, Olsztyn 1999.
  2. Sanktuaria Archidiecezji Warmińskiej, red. s. Janina Bosko RM, Ks. Jacek Maciej Wojtkowski przy współpr. Mirosława Gałęziewskiego Olsztyn 2009.
  3. Sołłohub Kazimierz, Dobre Miasto: przewodnik, Olsztyn 1992.
  4. Suchenek Zygmunt , Dobre Miasto. Skrawek uroczej Warmii, 2011.
  5. Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.

Przypisy

  1. http://bip.warmia.mazury.pl/dobre_miasto_gmina_miejsko_wiejska/47/43/Solectwa/ [data dostępu: 12.10.2013]
  2. [data dostępu: 12.10.2013]



Zobacz też

Emzet (dyskusja) 22:32, 8 lis 2013 (CET)