Paweł Huhn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Huhn

ks. Paweł HuhnReprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.kkozlowski.pl
ks. Paweł Huhn
Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 23 października 1906 r.
Jeziorany
Data i miejsce śmierci 26 lutego 1945 r.
Rychnowy
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska

Paweł Huhn (ur. 23 października 1906 r., zm. 26 lutego 1945 r.) – duchowny rzymskokatolicki, włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Urodził się 23 października 1906 r. w Jezioranach. Jego ojciec, Paweł (z zawodu listonosz) oraz matka Maria wiele uwagi poświęcali chrześcijańskiemu wychowaniu syna.

Szkoła i wykształcenie

Ks. Paweł wychował się i kształcił w Królewcu. Odkrywszy swoje powołanie do posługi kapłańskiej, wstąpił do Seminarium Duchownego w Braniewie. Swą edukację poszerzał również podczas studiów w Monachium i Innsbrucku. 5 marca 1933 r., w kościele katedralnym we Fromborku, z rąk bp. Maksymiliana Kallera otrzymał święcenia kapłańskie.

Praca

Jako wikariusz pracował w Iławie, następnie w parafii św. Mikołaja w Elblągu. Później pełnił urząd administratora parafii w Gąbinie (1939–1942), Tylży (1942–1944) i od października 1944 r. w Tolkmicku.

Śmierć męczeńska

26 stycznia 1945 r. Tolkmicko zostało zajęte przez wojska Armii Czerwonej. Wkrótce potem ks. Paweł Huhn z mieszkańcami Tolkmicka został deportowany do Pasłęka, gdzie znajdował się rosyjski obóz. W trakcie deportacji do Pasłęka podtrzymywał współwięźniów, modląc się z nimi. Chronił również dziewczęta przed żołnierzami radzieckimi.
Zwolniono go po sprawdzeniu dokumentów. Kiedy samotnie wracał do parafii, zatrzymywał się by porozmawiać z ludźmi, pocieszyć ich, udzielić sakramentów świętych. W drodze powrotnej do Tolkmicka, 26 lutego 1945 r., został zatrzymany przez żołnierzy radzieckich. Podczas kontroli zakwestionowali oni autentyczność jego dokumentów i pozwolenie na powrót do Tolkmicka. Zastrzelili go w Rychnowach koło Pogrodzia.

Bibliografia

Na podstawie artykułu zamieszczonego w "Gość Niedzielny. Posłaniec Warmiński": Zakwestionowane życie, "GN", nr 10/2012, 11 marca 2012.