TV Olsztyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:22, 18 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Media" na " ")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Telewizja Olsztyn

Logo Telewizji Olsztyn
Logo Telewizji Olsztyn
Siedziba Olsztyn 10-900, ul. Sikorskiego 23
Data startu 1992
Właściciel Eugeniusz Domański
Prezes/redaktor naczelny Eugeniusz Domański
Strona internetowa www.telewizjaolsztyn.pl

Telewizja Olsztyn – program lokalny Telewizji Olsztyn (dawniej TVO, TV Copernicus) nadawany od ponad 20 lat. Działa na podstawie koncesji na rozpowszechnianie programów drogą kablową, którą przyznano 23 sierpnia 2006 roku; obecnie jest to jeden z najstarszych i największych programów lokalnych w Polsce, który stale zwiększa swój zasięg. Telewizja posiada również stronę internetową. Dzienna oglądalność nadawanego codziennie programu informacyjnego Flesz Dnia to kilkadziesiąt tysięcy widzów. W zakresie wymiany informacji telewizja współpracuje z komercyjnymi stacjami ogólnopolskimi, głównie z Grupy Vectra Media. Zajmuje się produkcją reklam oraz filmów. Telewizja Olsztyn ma obecnie zasięg regionalny. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

Historia TV Olsztyn

Początkowo była to stacja lokalna, obecnie ma zasięg regionalny i obejmuje: Olsztyn, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński. Wybrane programy emituje również w: Ostródzie, Działdowie, Nidzicy, Elblągu, Braniewie oraz w Morągu.

Można przyjąć, że początki działalności TV Olsztyn związane były z komercyjną telewizją TV COpernicus działającą na terenie Olsztyna, nadającą naziemnie od 1992 r. Była to "piracka stacja", pierwsza w Olsztynie prywatna stacja telewizyjna. TV Copernicus nadawała bez koncesji, a jej odbiór był możliwy dzięki odpowiednim antenom. W 1993 roku stacja dołączyła do sieci lokalnych telewizji Polonia 1. Agencja (należąca do właściciela stacji Nicoli Grausa) przejęła akwizycję i wpływy z reklam. Oddziały włączone do sieci nadawały w porach największej oglądalności wspólny blok programowy, ograniczając się do przekazywania serwisu lokalnego i produkcji programów publicystycznych różnej jakości.

Wnioski tych stacji o przyznanie koncesji na program telewizji ogólnopolskiej jak i na działalność w skali regionów nie spotkały się z pozytywnym przyjęciem ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Mimo to nie zaprzestano działalności. W tym czasie obecna była już na krajowym rynku medialnym Spółka Vectra, która przejmowała i tworzyła od podstaw sieci kablowe. Do tego grona dołączyła także TV Copernicus. W 1995 roku firma zaczęła emitować program własnej produkcji i z czasem stała się drugą pod względem liczby abonentów telewizją kablową w Polsce . W 2004 roku właścicielem Telewizji Olsztyn korzystającej z urządzeń Vectry został Igor Gumiński, a w 2006 roku – Eugeniusz Domański.

Kalendarium

  • W 1992 roku TV Copernicus staje się pierwszą nadającą naziemnie komercyjną telewizją w Olsztynie.
  • W 1993 roku stacja dołącza do sieci lokalnych telewizji Polonia 1.
  • W 1994 roku TV Copernicus zostaje przejęta i włączona do sieci kablowej budowanej od podstaw przez Spółkę Vectra.
  • W 2004 roku, z uwagi na zarzut o praktyki monopolistyczne, spółka sprzedaje lokalne telewizje prywatnym nabywcom zobligowanym do wystąpienia o indywidualne koncesje, ale posiadającym gwarancję korzystania z aparatury. Właścicielem Telewizji Olsztyn zostaje Igor Gumiński.
  • W maju 2006 roku stację przejmuje Eugeniusz Domański.
  • 23 sierpnia 2006 roku telewizja otrzymuje koncesję na rozpowszechnianie programów drogą kablową.

Redaktorzy naczelni

  • Eugeniusz Domański

Galeria zdjęć

Zdjęcia studia telewizyjnego. Źródło: Archiwum TV Olsztyn.

Bibliografia

Archiwum Telewizji Olsztyn
Szydłowska M., Radio i telewizja, tekst przekazany do druku; rozdział w monografii dotyczącej pamięci kulturowej. Pozycja ukaże się w 2015 roku.