Szkudaj

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Szkudaj

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Kozłowo
Sołectwo Szkudaj
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szkudaj
Szkudaj
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szkudaj
Szkudaj
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Szkudaj (niem. Skudayen) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Kozłowo. W latach 1975 -1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie gminy Kozłowo przez, którą przepływają dwie rzeki mające swe źródła na terenie Gminy – Nida i Szkotówka. Łączą się one tworząc rzekę Wkrę – dopływ Narwi. Ponadto znajduje się tu 9 jezior o pow. 347 ha. Większe z nich to: Kownatki, Kąty oraz Szkotowskie.

Dzieje miejscowości

Pierwsze informacje o miejscowości pojawiają się w 1379 r., kiedy to obejmowała 20 łanów. Zachowały się także informacje, że wieś lokowano w 1428 r. Taka rozbieżność wynika z faktu zaginięcia przywileju lokacyjnego. Ponadto Szkudaj mógł na początku swego funkcjonowania stanowić jedynie wybudowania. W 1498 r. nowy przywilej lokacyjny wystawił hrabia Wilhelm zu Eysenberg. W tym okresie wieś obejmowała 20 łanów. W 1680 r. 8 ½ łana należała do polskiej szlachty. W 1717 r. mówi się o 5 właścicielach wsi. Największy obszar należał do Petera Lesnikowskiego. W 1756 r. było tu 5 wolnych, 2 szlacheckich gospodarzy i 5 komorników. Sołtysem był w tym czasie Christian Zablotzki. W latach 1776 – 1784 dochodziło do częstych zmian wśród właścicieli wsi. W 1785 r. 7 chłopów chełmińskich gospodarowało na 20 łanach oraz 3 chłopów na 9 łanach i 15 morgach. W XVIII w. na terenie wsi powstała szkoła. W 1782 r. Szkudaj podzielony był na 2 części: szlachecką i chłopską. W XIX w. liczba mieszkańców sukcesywnie rosła. Wśród mieszkańców większość była wyznania ewangelickiego. Ponadto do 1954 r. istniała gmina Szkudaj.

Kultura

We wsi działa Szkoła Podstawowa.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Świętego Antoniego w Sarnowie.

Ludzie związani z miejscowością:

W kadencji 2011-2015 sołtysem wsi jest Danuta Sadowska.

Bibliografia:

Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, s. 165 - 202.


Zobacz też

http://www.kozlowo.pl