Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka w Rączkach
Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka w Rączkach – ...
Spis treści
Historia
...Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka w Rączkach istnieje od 1946 roku. W 1996 roku obchodziła 50 – lecie swojego istnienia. Podczas tego uroczystego wydarzenia placówka otrzymała imię swojego Patrona oraz sztandar. W 2006 roku po raz 60 zabrzmiał w jej murach dzwonek. Od 67 lat placówka pełni swą edukacyjno-wychowawczą rolę. W tej chwili na zajęcia w klasach 1-6 i w dwóch oddziałach przedszkolnych uczęszcza 103 dzieci z: Rączek, Januszkowa, Załusek, Frąknowa, Mogiłowa, Michałek i kolonii Szkotowo, z dwóch gmin – Nidzicy i Kozłowa. Uczniowie już od pierwszej klasy obowiązkowo uczą się języka angielskiego, a także języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej. Szkoła ze względu na swoją specyfikę oraz możliwości lokalowe pracuje w systemie dwuzmianowym. Kadra pedagogiczna to w chwili obecnej 14 nauczycieli. Wszyscy, z wyjatkiem jednego pedagoga posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Siedmioro z nich posiada stopień nauczyciela dyplomowanego, jedna nauczycielka - stopień mianowanego, pięć - stopień kontraktowego. Szkoła realizuje hasło otwartości i przyjaźni tak wobec wszystkich uczniów, jak i członków lokalnej społeczności, w której istnieje już 66 lat.
Nasza szkoła obecnie. Szkoła na swoje potrzeby edukacyjno – wychowawcze posiada 4 izby lekcyjne, izbę do zajęć edukacji przedszkolnej, świetlicę, bibliotekę i pracownię komputerową - dobrze wyposażoną w komputery i stały dostęp do Internetu oraz pełno wymiarowe boiska do piłki nożnej, ręcznej i koszykówki. W szkole prężnie działają: Samorząd Uczniowski, organizujący imprezy, uroczystości i całe, pozalekcyjne życie szkoły.
Uczniowski Klub Sportowy PROMYK, którego sportowcy odnoszą liczne sukcesy na zawodach gminnych i powiatowych. Oprócz działalności treningowej organizowane są wyjazdy na basen,czy też lodowisko.
Szkolna Kasa Oszczędności, promująca wśród uczniów idee oszczędzania, szeroko propagująca wiedzę ekonomiczną, organizująca liczne loterie i kiermasze uatrakcyjniające imprezy i szkolne uroczystości.
Szkolne Koło PCK - od pierwszej pomocy przedmedycznej, po promocję zdrowia i aktywnego stylu życia.
Grupa wokalno-muzyczna BAJTKI, ubarwiająca swoim śpiewem imprezy i uroczystości szkolne.
Za swoją działalność organizacje te były wielokrotnie nagradzane i dotowane przez fundacje i stowarzyszenia, m. in.: - gazeta NASZE ECHO, 3 razy otrzymała na swoją działalność dotację z Nidzickiego Funduszu Lokalnego;
- Ekozespoły, 3 – krotnie nagrodzone nagrodą główną w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Olsztyńskie Centrum - Edukacji Ekologicznej, srebrną statuetką "Przyjaciel Ziemi" oraz, co należy zaznaczyć z dumą - wyróżnione III nagrodą w ogólnopolskim konkursie "Program Ekozespołów w mojej szkole";
- UKS Promyk – wielokrotnie piłkarze tego klubu zdobywali mistrzostwo szkół wiejskich w piłkarskiej gminnej lidze żaków LZS;
- Szkolny Klub Integracji Europejskiej, którego członkowie corocznie zajmowali wysokie lokaty w powiatowym konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej;
- Klub Miłośników Historii i Kultury Warmii i Mazur i Koło Miłośników Roweru "KoMaR" otrzymały w latach 2005 i 2006 granty z Nidzickiego Funduszu Lokalnego w ramach progamów "Działaj Lokalnie 4 i 5".
W 2000 roku szkoła otrzymała grant z Fundacji im. St. Batorego za projekt „Szkoła po lekcjach”, a w 2001 - z Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej na realizację przedsięwzięcia po hasłem „Lokalne Centrum Edukacji Kulturalnej LuCEK”. W realizacji tego projektu, którego nadrzędnym celem była edukacja kulturalna społeczności lokalnej uczestniczyły wszystkie działające w szkole organizacje i zespoły. W roku 2004 wspólnie ze Szkołą Podstawową w Łynie placówka uczestniczyła w realizacji projektu edukacyjnego „SZPILKA, czyli Szkolny Program Integracji Lokalnej", pilotowanego przez MENiS. Dzięki wspólnym działaniom plastycznym, dziennikarskim i sportowym nawiązana została ściślejsza współpracy pomiędzy społecznościami obu szkół, uczestnikami zajęć w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym dla Osób Niepełnosprawnych w Nidzicy oraz redakcjami "Naszej Gazety Nidzickiej" i "Gazety Olsztyńskiej".
Cele i zadania
...Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami) oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
Kadra pedagogiczna
...KADRA PEDAGOGICZNA rok szkolny 2013/2014 Imię i nazwisko E-mail Nauczane przedmioty, zajęcia dodatkowe Foto mgr Piotr Kościjańczuk (Kliknij w nazwisko - wejdziesz do mojego serwisu)
piotr.koscijanczuk@onet.eu dyrektor szkoły,
historia, zaspół redakcyjny gazetki szkolnej
mgr Joanna Kawecka edukacja przedszkolna,
mgr Anna Typiak
edukacja wczesnoszkolna w klasie 2,
wychowanie do życia w rodzinie,
mgr Anna Sobotka edukacja wczesnoszkolna w klasie 3,
biblioteka szkolna
mgr Iwona Ciołek edukacja wczesnoszkolna w klasie 1,
opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności,
lider WDN,
mgr Justyna Uss
matematyka, przyroda,
mgr Danuta Bartkowska
wychowanie fizyczne, plastyka, muzyka,
wychowawstwo w klasie 6,
trener UKS "Promyk", opiekun PCK
mgr Ryszard Orszulak (Kliknij w nazwisko - wejdziesz do serwisu)
język polski, wychowawstwo w klasie 5,
mgr Marek Skwarski
skwarskimarek@vp.pl religia, informatyka, zajęcia komputerowe, pedagog szkolny, wychowawstwo w klasie 4,
zajęcia rewalidacyjne
mgr Arkadiusz Pasymowski zajęcia techniczne
mgr Justyna Reisenberg język niemiecki,
opiekun Samorządu Uczniowskiego
Kamil Ołdziej język angielski,
Osiągnięcia
Szymon Nowacki został laureatem konkursu fotograficznego (wrzesień 2013).
Absolwenci
Na stronie interentowej szkoły można obejrzeć prezentację nt. "Nasi absolwenci 2013".
Ciekawostki
...Nasza gazeta szkolna - "NASZ MAŁY ŚWIAT",w bieżącym roku szkolnym będzie tworzona i wydawana w ramach realizacji zajęć dodatkowych. Redakcję gazetki tworzą w większości uczniowie klasy 6.
Bibliografia
- http://www.sp.raczki.nidzica.pl/index.html, 6.12.2013.
- http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02486, 6.12.2013.