Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – jeden z wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie funkcję dziekana sprawuje dr hab. inż. [[ ]], prof. UWM.
Spis treści
Historia
Wydział Bioinżynierii Zwierząt powstał w 1950 r. pod nazwą Zootechniczny, z chwilą utworzenia w Olsztynie Wyższej Szkoły Rolniczej, przemianowanej w 1972 r. na Akademię Rolniczo-Techniczną. Od 1 września 1999 r. Wydział wchodzi w struktury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który powstał z połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego.
W pierwszym roku istnienia Wydziału, jego strukturę organizacyjną tworzyły cztery jednostki:
Katedra Biologii Zwierząt, Katedra Hodowli Ogólnej Zwierząt Domowych, Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt Domowych, Katedra Żywienia Zwierząt.
W każdym następnym roku akademickim notowano dynamiczny rozwój Wydziału. W 1966 r. Wydział uzyskał pełne prawa akademickie do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinie zootechnika. W 1998 r. Senat Akademicki na wniosek Rady Wydziału Zootechnicznego podjął uchwałę o zmianie nazwy wydziału, na Wydział Bioinżynierii Zwierząt. W ponad 60-letniej historii Wydziału, Rada Wydziału nadała 372 osobom stopień naukowy doktora, 123 stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych z zakresu zootechniki, a tytuł naukowy profesora uzyskało 67 osób. Ponadto wypromowano 8 doktorów honoris causa oraz dwóch honorowych profesorów. Studia ukończyło ponad 9,5 tys. absolwentów z tytułem magistra inżyniera lub inżyniera. Obecnie kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziału stanowi 77 nauczycieli akademickich, w tym 32 profesorów (26 tytularnych) i 11 doktorów habilitowanych. Na Wydziale, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia (kierunek bioinżynieria produkcji żywności, kierunek zootechnika) oraz drugiego stopnia (kierunek zootechnika), a także na studiach podyplomowych i czteroletnich studiach doktoranckich, kształci się obecnie około 1200 studentów. W 2011 roku Państwowa Komisja Akredytacyjna przyznała ocenę wyróżniającą kierunkowi zootechnika, realizowanemu na naszym Wydziale. Tym samym jesteśmy pierwszym i aktualnie jedynym wydziałem w Polsce kształcącym na kierunku zootechnika, który został w ten sposób wyróżniony. Aktualnie Wydział Bioinżynierii Zwierząt jest postrzegany jako nowoczesny, realizujący aktualnie ważne oraz perspektywiczne, zarówno z punktu widzenia nauki, jak i gospodarki północno-wschodniej Polski, kierunki rozwoju hodowli zwierząt gospodarskich i dziko żyjących, technologii produkcji, a także oceny i kształtowania jakości surowców zwierzęcych, ukierunkowanych na wytworzenie bezpiecznej i prozdrowotnej żywności.
Struktura Wydziału
Strukturę Wydziału w roku akademickim 2013/14 tworzą:
- Instytut
Władze Wydziału
W skład Władz Wydziału na kadencję 2012/2016 wchodzą:
- Dziekan Wydziału - prof. dr hab. Wiesław Sobotka
- Prodziekan ds. nauki - prof. dr hab. Urszula Czarnik, prof.zw.
- Prodziekan ds. studenckich - dr hab. Wojciech Kozera
- Prodziekan ds. kształcenia - prof. dr hab. Tomasz Daszkiewicz
Osiągnięcia
Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych oraz doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie
Oferta kształcenia
Kierunek:
Absolwenci
Wydział prowadzi elektroniczny wykaz absolwentów
Ciekawostki
Wydział
Bibliografia
[ strona wydziału] [09.06.2014]
[] [10.06.2014]
[[Kategoria:]] [[Kategoria: ]] [[Kategoria: ]]