Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie

źródło: archwarmia.pl
źródło: archwarmia.pl
Siedziba Wielkie Wierzno
Adres Wielkie Wierzno ul. Chruściela 43, 14-526 Płoskinia
Data powołania schyłek XIII w.
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Frombork
Kościół rzymskokatolicki
http://archwarmia.pl/parafie/parafie/wielkie-wierzno-parafia-wszystkich-swietych/

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie jest parafią rzymskokatolicką przynależącą do archidiecezji warmińskiej, dekanatu Frombork, powiatu braniewskiego, woj. warmińsko-mazurskiego. Proboszczem parafii jest ks. mgr Radosław Gołębiewski.

Historia miejscowości

Wieś Wielkie Wierzno nazywane jest częstokroć Wioską Rodzinną przez wzgląd na różnego rodzaju atrakcje przeznaczone dla całych rodzin.

Kościół

Pierwszy kościół, który wybudowano w miejscu obecnego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie jest datowany na XIII w. Wzmianki o nim można odnaleźć już w dokumencie lokacyjnym miejscowości z 1297 r. Najprawdopodobniej został pobudowany z drewna. Pierwszym proboszczem ówczesnej parafii był Humboldt, który sprawował swój urząd przez 10 lat od roku 1304. Dzisiejszy kościół pochodzi z XVI w. Jakub Bartsch piastujący stanowisko burmistrza Braniewa ufundował wybudowaną w 1597 r. wschodnią część obiektu sakralnego. Na przestrzeni XVII i XVIII wieku prace mające na celu rozbudowanie kościoła postępowały. W pierwszej poł. XIX w. powstała wieża przykościelna. W tym samym czasie odrestaurowano cały budynek w duchu późnego klasycyzmu.

Cały budynek kościelny jest otynkowany i murowany. Wybudowano go w układzie wschód-zachód, tj. kościół orientowany. Dzwonnica znajduje się od strony zachodniej. Inne elementy, takie jak zakrystia czy kruchta stanowią boczne przybudówki kościoła. Okna są półkoliste.

Ołtarz główny kościoła pochodzi z 1771 r., jest to styl neobarokowy. Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który namalowano w 1701 r. Rzeźby, które znajdują się w kościele pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Przedstawiają one postaci świętych, tj. św. Ignacego Loyoli oraz św. Jana Nepomucena kolejno z prawej i lewej strony. Ambona i ołtarz boczny datowane są na okres późniejszy (II poł. XIX w.). Krusyfiks w stylu barokowym powstał w 1700 r.

Kler parafialny

ks. mgr. Radosław Gołębiowski-proboszcz parafii

Zobacz też

Obiekty architektury[04.08.2014] Historia kultury[04.08.2014]