Arthur Hintz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:34, 26 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "[[Kategoria: Pisarze i poeci" na "[[Kategoria:Ludzie kultury]] [[Kategoria:Pisarze i poeci")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arthur Hintz

Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1884 r.
Lidzbark Warmiński
Data i miejsce śmierci 28 lutego 1945 r.
nieznane

Arthur Anton Hintz (ur. 9 listopada 1884 r. w Lidzbarku Warmińskim, zm. 28 lutego 1945 r. miejsce nieznane) – niemiecki poeta, redaktor, wydawca.

Wydawana przez Hinza gazeta.
Źródło: www.ostpreussen.de
Jeden z wierszy Hintza opublikowany w wydawanej przez niego gazecie. Źródło: www.ostpreussen.de

Życiorys

Był synem karczmarza lidzbarskiego Antona i Berthy z domu Behrendt. Po zakończeniu edukacji mieszkał i pracował w Lidzbarku Warmińskim. W 1914 r. wcielono go do wojska, jednakże z powodu choroby dwa lata później został zwolniony. W 1945 r. został ponownie wcielony do armii. Zginał pod koniec lutego 1945 r. w nieznanych okolicznościach. Miał 61 lat.

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczał do szkół gimnazjalnych w Lidzbarku Warmińskim i Braniewie. W 1906 r podjął studia z zakresu teologii, historii i germanistyki, najpierw w Monachium, a następnie w Braniewie i Wrocławiu.

Praca

Pisał wiersze i felietony w gwarze niemieckiej (Plattdeutsch). Od 1910 r. publikował je jako redaktor i wydawca centrowej gazety "Warmia" i wygłaszał w rozgłośni radiowej w Królewcu. Cztery wiersze zamieszczone zostały w broszurze Paula Dudecka "Heilsberg. Geschichte und Sagen" (1935 r.). Były one także przedrukowane w kalendarzach dla niemieckich Warmiaków wydawanych od 1950 r. w Münster.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Po pierwszej wojnie światowej rozpoczął kampanię prasową o ratowanie przed zniszczeniem zamku biskupiego w Lidzbarku. Napisał też historię zamku lidzbarskiego.

Bibliografia

Chłosta Jan, Biografie Niemców z Prus Wschodnich : leksykon, Olsztyn 2010, s. 92-94.
Chłosta Jan, Słownik Warmii: (historyczno-geograficzny), Olsztyn 2002, s. 135.