Wiesław Kulesza
Wiesław Kulesza - (ur. 20 marca 1936 r. w Berznikach - zm. 5 sierpnia 1997 r.) - naukowiec, doktor inż. nauk przyrodniczych, specjalista w zakresie sadownictwa.
Spis treści
Biografia
Dr inż. Wiesław Kulesza urodził się 20 marca 1936 r. w Berznikach na Suwalszczyźnie blisko granicy z Litwą i przejścia granicznego Ogrodniki-Łozdzieje. Zmarł 5 sierpnia 1997 r. Żona Krystyna. Synowie – Leszek i Marek.
W Sejnach ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1954 r. rozpoczął studia na Wydziale Rolnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Stopień inżyniera rolnictwa uzyskał w 1958 r., a magistra w 1960 r. Pracę magisterską wykonał w Katedrze Ogrodnictwa pod promotorstwem prof. dr. Dominika Wanica. Bezpośrednio po studiach został zatrudniony na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego. Specjalizował się w zakresie sadownictwa. Po 6 latach pracy rozpoczął badania związane z uprawą truskawki. Temat ten stanowił podstawę do przeprowadzenia badań na stopień naukowy doktora. Pracę doktorską nad wpływem warunków przyrodniczych na uprawę truskawek obronił w 1969 r. Po obronie pracy otrzymał etat adiunkta, na którym pracował aż do swojej śmierci.
Praca naukowa
Największy okres twórczy dr inż. Wiesława Kuleszy przypada po obronie pracy doktorskiej w 1969 r. Zajmował się badaniami różnych roślin sadowniczych. Wykonał też wiele ekspertyz i ocen nasadzeń sadowniczych towarowych i amatorskich. Był autorem lub współautorem 156 prac naukowych, 17 podręczników, skryptów i broszur oraz 96 prac popularnonaukowych. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych konferencjach naukowych w Instytucie Sadownictwa w Skierniewicach. Był bardzo aktywny w rozwijaniu współpracy naukowej z ośrodkami naukowymi na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Jeździł tam z innymi pracownikami Katedry Ogrodnictwa i prezentował wyniki swoich badań w postaci referatów i posterów. Jako przewodniczący wojewódzkiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa aktywnie uczestniczył w organizowaniu konferencji naukowo-technicznych z udziałem różnych placówek naukowych w kraju i za granicą. Intensywnie współpracował z przemysłem przetwórstwa owocowo-warzywnego w płn-wsch. części Polski (Tolkmicko, Kwidzyn, Łasin, Olsztynek, Iława). Brał zawsze czynny udział w konferencjach herbologicznych organizowanych przez Komitet Nauk Ogrodniczych PAN w różnych ośrodkach naukowych kraju. Był bardzo dobrym wychowawcą i pedagogiem młodzieży akademickiej. Organizował różne spotkania ze studentami o charakterze naukowo-dydaktycznym i rozrywkowym. Opiekował się rocznikiem studentów. Wyjeżdżał z nimi na obozy naukowe w kraju i za granicę (Włochy). Organizował słynne w Kortowie bale „Kwitnącej jabłoni”. Był jednym z najaktywniejszych propagatorów wiedzy rolniczej na łamach gazety „Nasza Wieś”. Zawsze chętnie uczestniczył w znanych powszechnie targach „Witaminach Lubawskich” organizowanych przez ODR i redakcję „Naszej Wsi” (red. mgr inż. Włodzimierz Mamiński i dr inż. Bolesław Pilarek).
W badaniach dużo prac wykonywał w zakresie uprawy truskawki na różnych glebach i stanowiskach uprawowych.. Stwierdził na podstawie analiz lizymetrycznych, że system korzeniowy tej rośliny przerasta do ponad 2 metrów w głąb gleby, zwłaszcza na wytworzonych z piasku. Wykazał, że w warunkach Warmii i Mazur powinny być sadzone wczesne odmiany jabłoni w rejonach turystycznych, a późne mrozoodporne na wyżynnych terenach całego obszaru północno-wschodniej części Polski. Ryzykowna jest uprawa czereśni i większości odmian gruszy ze względu na spadki temperatur zimą i na przedwiośniu poniżej genetycznej wytrzymałości tych roślin. Polecał do uprawy głownie jabłonie, śliwy i wiśnie, a z roślin jagodowych truskawki, porzeczki, agrest i maliny. W badaniach naukowych szeroko współpracował z Instytutem Sadownictwa w Skierniewicach (prof. dr hab. Alojzy Czynczyk) i SGGW (prof. dr hab. Andrzej Sadowski). Był kierownikiem i wykonawcą kilku sadowniczych grantów badawczych koordynowanych przez te ośrodki naukowe i tych naukowców. Był współorganizatorem konferencji naukowej w Instytucie Sadownictwa i Warzywnictwa na Litwie.
Odznaczenia i nagrody
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złota Odznaka NOT,
- Zasłużony dla woj. elbląskiego, olsztyńskiego i suwalskiego,
- Zasłużony dla rolnictwa,
- Honorowa Odznaka ART. Olsztyn,
- Nagroda Ministra Szkolnictwa Wyższego IIIº za pracę doktorską,
- dwie nagrody Iº Rady Wojewódzkiej NOT (zespołowe) w Olsztynie za wdrożenie technologii uprawowych i projektów urządzeń ogrodniczych,
- kilkanaście nagród JM Rektora za prace dydaktyczną, organizacyjną i naukową.
Pełnione funkcje społeczne
- Członek Głównego Zarządu SITO w Warszawie
- Członek Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (ISHO)
- Członek i przewodniczący Stowarzyszenia Inżynierów Techników Ogrodnictwa – Rada Wojewódzka w Olsztynie
- Członek i Przewodniczący koła SITO przy Katedrze Ogrodnictwa ART. w Olsztynie
- Biegły Sądowy z zakresu sadownictwa
- Członek Zespołu Usług Technicznych Rady Wojewódzkiej NOT w Olsztynie
- Opiekun Studenckiego Koła Naukowego – Ogrodników
Ważniejsze prace naukowe
- Wanic D., W. Kulesza. 1963. Wyniki badań nad uprawą nowych odmian wiśni w woj. olsztyńskim. Zesz. Nauk WSR Olsztyn, t. 16, nr 297.
- Wanic D., W. Kulesza. 1969. Wstępne wyniki badań porównawczych niektórych odmian jabłoni prowadzonych na przewodniej Antonówce. Zesz. Nauk. WSR Olsztyn, t. 25, nr 730.
- Kulesza W. 1972. Wpływ warunków przyrodniczych na uprawę truskawek w woj. olsztyńskim. Zesz. Nauk. ART. Olsztyn. Roln. t. 4, 117-143.
- Kulesza W. 1973. Porównanie części nadziemnej i systemu korzeniowego 5 odmian truskawek na dwóch typach gleb. Zesz. Nauk ART. Olsztyn, t.4, 161-179.
- Kulesza W. 1973. Nawadnianie plantacji truskawek. Zesz. Nauk. ART. Olsztyn, t.4, 144-160.
- Kulesza W. 1992. Kultura ziemlaniki w Polsze. Niezawisimyj sowiet sadowodow Europy. Puti dalniejszej intensyfikacji sadowudstwa. Sumy, wypusk1. Ukraina.
- Kawecki Z., W. Kryńska, W. Kulesza, B. Martyniak-Przybyszewska, J. Waźbińska, B. Wierzbicka. 1995. Sadownictwo i warzywnictwo. Podręcznik. Praca zbiorowa pod redakcją Z. Kaweckiego i W. Kryńskiej. PWN Warszawa.
- Kulesza W. 1983. Przewodnik do ćwiczeń: ćw. 5,6,7,8. Praca zbiorowa. ART. Olsztyn.
- Kulesza W. 1985. truskawki i poziomki PWRiL, Warszawa.
- Kawecki Z., A. Korsak, W.M. Kozłowski, W. Kulesza. 1994. Sadownictwo woj. suwalskiego w świetle wyników badań. Praca zbiorowa wydana z okazji 45-lecia ART. Olsztyn.
Zainteresowania pozazawodowe
- ogrodnictwo działkowe,
- turystyka krajowa i zagraniczna,
- praca społeczna w terenie – doradztwo ogrodnicze.
Bibliografia
- Informacje nadesłane przez prof. Zdzisława Kaweckiego za pośrednictwem dr Bolesława Pilarka.