Pieckowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:44, 8 wrz 2014 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Charakterystyka fizjograficzna)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Pieckowo

Widokówka z Pieckowa z XX wieku źródło: Widokówka - wikimedia, dostęp 27 października 2013
Widokówka z Pieckowa z XX wieku
źródło: Widokówka - wikimedia, dostęp 27 października 2013
Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Reszel
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11-440
Tablice rejestracyjne NKE
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pieckowo
Pieckowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pieckowo
Pieckowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Pieckowo (niem. Pötschendorf) – wieś sołecka położona w Polsce, w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie kętrzyńskim w gminie Reszel. W latach 1946-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Obecnie sołtysem wsi jest Andrzej Szluma.


Charakterystyka fizjograficzna

Falisty krajobraz ziemi kętrzyńskiej jest wynikiem działalności erozyjnej ostatniego zlodowacenia. Lodowiec kilkakrotnie powracał, zatrzymywał się, następnie cofał na północ, pozostawiając w swej wędrówce wały moren czołowych. Obecnie tworzą one dość duże wzgórza. Z topniejących lodów wytworzyły się wielkie jeziora zastoiskowe, od których liczne strumienie znosiły drobny materiał skalny, wymyty z moren, osadzając na dnie jezior grube warstwy iłów. O powstaniu tych jezior na terenie powiatu świadczą nieckowate zagłębienia. Występują w nich iły piaszczyste, które wypełniają środek dawnego jeziora, ponadto są też gliny margliste, osadzające się na brzegach zbiornika. W miejscowości znajduje się Jezioro Pieckowskie.


Dzieje miejscowości

Wcześniejsza nazwa wsi brzmiała Stangenwalde. Przywilej dla miejscowości Stangenwalde wystawił komtur bałgijski Friedrich von Egloffstein 29 września 1386 roku. Nowy przywilej dla wsi, Potschendorf wystawiony został w 1448 roku. Było to terytorium państwa krzyżackiego, zajmowane wcześniej przez plemię pruskie – Bartów. Po sekularyzacji Zakonu w 1525 roku Pieckowo było w granicach Księstwa Pruskiego, a od 1701 roku w Królestwie Pruskim.

W XVIII wieku wieś należała do generała majora von Rappen. W 1818 roku Pieckowo miało 16 domów, a w pobliżu znajdował się folwark. W XIX wieku właścicielem majątku ziemskiego był Eduard Jorck. W XX wieku we wsi znajdował się dworek mieszczący się najprawdopodobniej w pobliżu dawnej zlewni mleka. Zniszczony w czasie I wojny światowej.


Ludzie związani z miejscowością

Eduard Jorck


Zabytki

Budynek szkoły z 1907 roku.

Dawna kuźnia i remiza OSP.


Gospodarka

W Pieckowie występują złoża kruszywa naturalnego, torfu oraz gytii.


Bibliografia

Licharewa Zofia, Kętrzyn z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.