Popowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Popowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ełcki
Gmina Prostki
Liczba ludności (2010) 87
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 19-335
Tablice rejestracyjne NEL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Popowo
Popowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Popowo
Popowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Popowo (niem. Popowen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2010 roku wieś liczyła 87 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Jolanta Bernchard [1].

Położenie

Wieś położona jest w południowo-zachodniej części Pojezierza Ełckiego, nad strumykiem Różanica, około 20 km na południowy zachód od Ełku, w pobliżu granicy z województwem podlaskim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji południowych i wschodnich obszarów państwa Zakonu Krzyżackiego. W 1484 roku komtur ryński Jerzy Ramung von Rameck wystawił przywilej na wieś czynszową, która miała powstać tuż przy granicy mazowieckiej. Nadanie obejmowało 23 łany, z których trzy przypadły sołtysowi. Mieszkańcy zostali przekazani pod opiekę plebana w Ełku i mieli obowiązek płacić mu czynsz i utrzymywać świtę przy ołtarzu. Prawdopodobnie wystąpiły pewne problemy z zasiedleniem, bowiem jeszcze w 1519 roku określano ją jako "nową wieś". W przywileju wieś określana była jako Wityńskie, może od nazwiska sołtysa, zaś w pierwszej połowie XVI wieku występowała pod nazwami Pfaffendorf, Poppowa, a także Różanica (Rosentzky) od nazwy strumyka; ostatecznie jednak ustaliła się nazwa Popowo (Popowen). Od drugiej połowy XVI wieku wieś należała do parafii ewangelickiej w Ostrykole, która została założona w 1538 roku.

Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Prostkach.

Zabytki

Przed kościołem w Ostrykole przed 1945 rokiem znajdował się pomnik poświęcony parafianom zabitym podczas I wojny światowej, w tym czterem mieszkańcom Popowa; zachowała się tablica upamiętniająca nazwiska poległych.

Bibliografia

  1. Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
  2. Kawecki Jan, Roman Bolesław, Ełk. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1970.
  3. Deutsche Verwaltungsgeschichte [15.09.2013]
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [15.09.2013]

Przypisy

  1. Wrota Warmii i Mazur [29.08.2013]