Rezerwat Strzałowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 18:55, 17 lip 2014 autorstwa MagdaS (dyskusja | edycje) (Fizjogeografia terenu i szata roślinna)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat Strzałowo

Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 14,12 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat Strzałowo
Rezerwat Strzałowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat Strzałowo
Rezerwat Strzałowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Strzałowo – rezerwat utworzony w 1958 r. ("Monitor Polski", nr 14, poz. 90) w celach naukowych i dydaktycznych z myślą zachowania fragmentu lasu mieszanego charakterystycznego dla Puszczy Piskiej. Przedmiotem ochrony jest tu drzewostan sosnowy z domieszką dębu szypułkowego, świerka oraz lipy drobnolistnej w wieku ok. 150 lat.

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Na obszarze rezerwatu przeważają żyzne siedliska lasu świeżego. W przeszłości na siedliskach tych zwanych grądami rosły drzewostany liściaste. Drzewostan sosnowy rosnący aktualnie w rezerwacie został posadzony przez leśników w roku 1840. Obecnie obserwuje się powolne wkraczanie w miejsce sosny i świerka gatunków typowych dla grądów: lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego i klonu zwyczajnego.

Rośliny

Na terenie rezerwatu i w otaczających go drzewostanach występuje dość znaczna liczba roślin zielnych, sięgająca 115 gatunków. Wśród roślin podlegających ochronie gatunkowej, a obecnych w rezerwacie, są: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty i widłak goździsty. Poza tym na uwagę zasługuje: orlik pospolity, naparstnica zwyczajna, rutewka orlikolistna, zachyłka trójkątna, sierpik barwierski, kokoryczka okółkowa, korzeniówka pospolita, przytulia krzyżowa oraz czartwa drobna.

Ciekawostki

W pobliżu rezerwatu przebiega ścieżka przyrodnicza przygotowana przez Nadleśnictwo Strzałowo. Oznakowana jest ona zielonymi strzałkami. Ciekawe przyrodniczo miejsca na trasie oznakowane są numerami umieszczonymi na słupkach pomalowanych na kolor biało-zielony. Na całej ścieżce jest ich 11, a długość ścieżki wynosi 5,2 km. Ścieżka prowadzi przez mozaikę zróżnicowanych pod względem wieku i siedlisk drzewostanów iglastych i liściastych. Trasa rozpoczyna się przy szosie PieckiMikołajki, na skraju rezerwatu Strzałowo, ok. 200 m za tablicą informacyjną o zjeździe do siedziby Nadleśnictwa Strzałowo. Pierwszy punkt przystankowy stanowi rezerwat Strzałowo.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, Rezerwat przyrody Strzałowo [22.04.2014]
bip.olsztyn.rdos.gov.pl [22.04.2014]
it.mragowo.pl [22.04.2014]

Bibliografia

Dąbrowski Stanisław, Polakowski Benon, Wołos Lucjan, Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztyn 1999.