Szkoła Podstawowa w Petrykozach
Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu
Szkoła Podstawowa w Petrykozach | |
| |
Budynek szkolny http://www.gminadzialdowo.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=37&strona=1, 6.12.2013
| |
Data założenia: | 1945 rok |
Poziom szkoły: | podstawowy |
Podtyp szkoły: | ...Wymagane... |
Profil: | ...Wymagane... |
Adres: | 13-200 Działdowo Petrykozy |
Patron: | ...opcjonalny... |
Szkoła Podstawowa w Petrykozach
Spis treści
Historia
...Bezpośrednio po II wojnie światowej w Petrykozach nauka odbywała się w mieszkaniach prywatnych. Nie istniał budynek szkolny. Jeszcze w 1945 roku władze gminne zakupiły drewno po rozbiórce baraków w Turzy Małej. Z tego drewna mieszkańcy postawili na skraju wsi, na przydzielonej działce budynek szkolny, przy skrzyżowaniu dróg do Rywocin, Łążka i Gnojna. W budynku tym były dwa pomieszczenia przeznaczone na potrzeby szkoły i mieszkanie dla kierownika. W środku był długi korytarz, który przeznaczony był na szatnię. Nie było żadnych pomocy dydaktycznych. Krzesła, ławki i stoły wykonali sami mieszkańcy wsi. Jednak często brakowało ławek w szkole, gdyż uczyli się tu także ci mieszkańcy, którzy nie mogli chodzić do szkoły w czasie wojny. Pracowało tu dwoje nauczycieli, którzy uczyli około 90 uczniów. W 1949 roku zmienia się organizacja szkoły. Szkoła podstawowa to klasy I-VI - pracuje troje nauczycieli. Po roku 1950 prowadzono kursy dla analfabetów. Latem 1958 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły na wzniesieniu działki szkolnej. Budowę zakończono latem 1959 roku i 1 września oddanoDyrektorem szkoły w latach 1959 - 62 był pan Leon Berent, a przez następne dwa lata ( 1962 - 64 ) pan Jan Lamtych W roku szkolnym 1966/1967 ulega zmianie stopień organizacyjny szkoły. Dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej został pan Waldemar Wesołowski, a do szkoły uczęszcza 113 uczniów. Od roku 1971, przez cztery lata dyrektorem był pan Zdzisław Stanisławski. W roku szkolnym 1971 / 72 zlikwidowano filię klas I - III w Rywocinach, a do szkoły zaczęli uczęszczać uczniowie z Łążku. W roku szkolnym 1974 / 75 przeniesiono klasy V - VIII z miejscowości Zakrzewo do szkoły w Petrykozach. Liczba uczniów wzrosła do 139. W 1975 roku dyrektorem szkoły został pan Ludwik Dobrosielski. Włącza się też klasy V - VIII z Gnojna. W roku szkolnym 1976 / 77 organizuje się oddziały przedszkolne w szkole w Petrykozach i w filiach w Gnojnie i Zakrzewie. W roku szkolnym 1981 / 82 włącza się klasy IV z Zakrzewa i Gnojna. W roku szkolnym 1982 / 83 tworzy się w szkole w Petrykozach drugi oddział przedszkolny 5 - latków.
ją do użytku. Do nowej szkoły uczęszczały dzieci z Petrykóz i Rywocin.
W roku szkolnym 1985 dyrektorem szkoły została pani Barbara Dobrosielska. W roku 1997 szkoła otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Szkołę Ekologiczną oraz III miejsce w konkursie na szkołę aktywnie działającą w programie " Czysta Wisła i Rzeki Przymorza" W roku szkolnym 1999 / 2000 dyrektorem szkoły została pani Małgorzata Świątkowska. Wchodzi w życie reforma szkolnictwa i zmienia się stopień organizacyjny szkoły - powstała sześcioletnia Publiczna Szkoła Podstawowa. Zlikwidowano klasy I - III w filiach szkoły w Gnojnie i Zakrzewie W roku 2001 dyrektorem szkoły została pani Jolanta Cybulska. Rok szkolny 2006/2007 - obecnie dyrektorem szkoły jest pani Jolanta Cybulska. W szkole pracuje 8 nauczycieli pełnozatrudnionych, 5 nauczycieli niepełnozatrudnionych, 3 pracowników obsługi, 1 pracownik administracji. Liczba oddziałów: 6 + 1 oddział przedszkolny. Liczba uczniów: 75 + 11 w oddziale przedszkolnym. Obwód szkoły obejmuje miejscowości: Petrykozy, Gnojno, Gnojenko, Rywociny, Zakrzewo.
Cele i zadania
Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku.
Kadra pedagogiczna
Kadrę pedagogiczną w roku szkolnym 2013/14 stanowią:
- Jolanta Cybulska - dyrektor szkoły
- Beata Mostek - wychowawca w oddziale zerowym
- Jadwiga Szramka - nauczyciel klas II-III
- Urszula Tadrzak - nauczyciel klasy I, biblioteki
- Anna Kozłowska-Leska - nauczyciel muzyki, plastyki, świetlicy, techniki, informatyki
- Renata Królikowska - nauczyciel języka polskiego, biblioteki,
- Iwona Wierzejska - przyroda, w-f
- Anna Grocka - nauczyciel matematyki,
- Wojciech Pogorzelski - nauczyciel religii,
- Katarzyna Rząp - nauczyciel języka angielskiego
Osiągnięcia
- W 1997 roku - szkoła otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Szkołę Ekologiczną i III miejsce w konkursie na szkołę aktywnie działającą w programie "Czysta Wisła i Rzeki Przymorza".
- Uczniowie szkoły mają też osiągnięcia w różnych konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych.
Absolwenci
...
Ciekawostki
Przed I wojną światową wieś Petrykozy stanowiła część ziem polskich pod zaborem rosyjskim. We wsi odbywała się nauka, ale w języku rosyjskim. Do szkoły uczęszczało około 50 uczniów.
Bibliografia
- http://www.sp-petrykozy.pl/, 4.12.2013.
- http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02460, 4.12.2013.
--Maria.radziszewska (dyskusja) 20:18, 6 gru 2013 (CET)