Mniejszość niemiecka na Warmii i Mazurach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mniejszość niemiecka na Warmii i Mazurach

Historia

Niemcy pojawili się na terenie Prus Wschodnich wraz z pojawieniem się rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimskie (krzyżakami). Niemcy pozostawali na terenach Prus do klęski III Rzeszy. Część z nich uciekła do Niemiec, ale wielu pozostało. W latach 1944-1989 mniejszość była represjonowana przez władze. Nie uznawano Niemców za mniejszość, tylko Polską Rzeczpospolitą Ludową za państwo jednolite narodowo. Dopiero upadek komunizmu umożliwił zadeklarowanie się jako mniejszość niemiecka.

Liczebność

Mniejszość niemiecka jest najliczniejszą mniejszością na terenie Polski. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w 2011 roku na obszarze państwa znajdowało się 144 238 obywateli deklarujących się jako mniejszość niemiecka. Na terenie Warmii i Mazur znajdowało się 4 645 osób, potwierdzających przynależność do tej mniejszości.

Najważniejsze ośrodki

Przedstawiciele tej mniejszości są rozproszeni na terenie całego województwa, zamieszkują zarówno miasta, jak i wsie. Funkcjonuje wiele małżeństw mieszanych.

Kultura

Istnieje wiele stowarzyszeń tej mniejszości na terenie Polski, a na terenie województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonuje Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Innymi stowarzyszeniami są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach z siedzibą w Biskupcu, Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, Stowarzyszenie Niezależnej Mniejszości Niemieckiej "Korzenie" oraz Stowarzyszenie Kulturalne Niemców byłych Prus Wschodnich z siedzibą w Leśnym Dworze koło Szczytna. W Parlamencie znajduje się jeden przedstawiciel tej mniejszości, którego wybrano z listy komitetu wyborczego mniejszości niemieckiej. W sejmikach województw warmińsko-mazurskiego oraz opolskiego znajduje się 7 kandydatów reprezentującego tę mniejszość. Mniejszość niemiecką w radach powiatów na terenie warmińsko-mazurskim oraz opolskim reprezentuje 50 przedstawicieli. W Radach gmin w województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim reprezentuje 282 kandydatów należącymi do tej mniejszości.

Bibliografia

[ http://www.agdm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=10&lang=pl ];
[ http://mniejszosci.narodowe.mac.gov.pl/mne/mniejszosci/charakterystyka-mniejs/ ];
[ http://wrota.warmia.mazury.pl/archiwum/images/stories/stories_2011/Kancelaria_Sejmiku/Pliki/informacja%20o%20mniejszo%C5%9Bciach%20sesja%2010.2010r..pdf ]