Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętniku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętniku

źródło: www.nowemiasto.com.pl
Siedziba Kurzętnik
Adres ul. Kościelna 3, 13-733
Data powołania ok. 1291 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Diecezja toruńska
Dekanat Kurzętnik
Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku
Wspomnienie liturgiczne 22 lipiec
http://www.deon.pl/parafie-koscioly/parafia-kosciol,7607,sw-marii-magdaleny,kurzetnik.html

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętnikurzymskokatolicka parafia położona w woj. warmińsko-mazurskim, w diecezji toruńskiej, dekanacie Kurzętnik. Proboszczem parafii jest ks. Zdzisław Szymański.

Dzieje miejscowości i parafii

Kurzętnik został założony mniej więcej w 1291 r. Miejscowość ta występuje w źródłach historycznych pod kilkoma nazwami. Najczęściej pojawiające się to: Kurzantnyk; Chornichium; Kuwernik; Kiwernick; Kawrneck; Kurnyk; Kuernik; Kurnik; Kuyringk]] oraz Cuvernick. W XVII w. pojawia się współczesna nazwa, tj. Kurzętnik.

Wydaje się wielce prawdopodobne, że w tym samym czasie powołano miejscową parafię z inicjatywy kapituły chełmińskiej. Tamtejszy biskup – Werner ofiarował w użytkowanie ziemię na rzecz kapituły chełmińskiej w pobliżu dzisiejszego Kurzętnika.

Dzięki misjom parafialnym, jakie miały miejsce w parafii św. Marii Magdaleny w Kurzętniku, które odbyły się w roku 1994 oraz 1998 utworzono kilka organizacji religijnych, jak chociażby stowarzyszenia pod nazwą ‘’Róże Żywego Różańca’’.

Kościół parafialny

Ok. roku 1300 wzniesiono kościół dla potrzeb parafii rzymskokatolickiej. Lata wojen toczone przeciw Krzyżakom w latach 1411-1414 oraz 1454 przyniosły świątyni wiele zniszczeń. Analogiczna sytuacja miała miejsce podczas wojny ze Szwecją w 1659 r. Mając to na względzie kościół kilkakrotnie odbudowywano oraz przebudowywano. Miało to miejsce w wieku XVI, roku 1784 oraz 1892.

Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku powstał w stylu gotyckim. Nie jest to obiekt dużych rozmiarów. Budowla posiada konstrukcję jednonawową. Materiałem budowlanym był kamień polny oraz cegła. Kościół posiada charakterystyczne skarpy. Strop wnętrza obiektu wykonano z drewna, opiera się o pary filarów w liczbie czterech, także drewnianych. Kościół posiada liczne malowidła, jeden z nich prezentuje scenę koronacji Najświętszej Maryi Panny. Ponadto na wyposażeniu jest wiele zabytków barokowych, jak np.: ołtarz główny oraz ołtarze boczne, ambonę, monstrancję, krucyfiks procesyjny, krucyfiks pogrzebowy, figurę Chrystusa.

W kościele św. Marii Magdaleny znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca proboszcza parafii – ks. Józefa Borzyskowskiego. Zginął podczas II wojny światowej w obozie Dachau (16.09.1942 r.).

Kler parafialny

proboszcz: ks. Zdzisław Szymański

Bibliografia

Diecezja toruńska: Kurzętnik[1][13.08.2014]
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętniu[2][13.08.2014]
Wykaz parafii: Deon: Kurzętnik[3][13.08.2014]
Ciekawe Mazury: Kurzętnik[4][13.08.2014]