Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 13:48, 23 maj 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Rezerwat przyrody infobox | nazwa_rezerwatu= Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak) | zdjęcie= | opis_zdjęcia= | rodzaj_rezerwatu= florystyczny |charakte...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)

Rodzaj rezerwatu florystyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1957
Powierzchnia 9,28 ha ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak) : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak) : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)

O rezerwacie

Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak) położony jest w województwie warmińsko mazurskim w gminie Ostróda. Utworzony w 1957 r. ( MP nr 41, poz. 266 z 31.05.1957 r.). Obiekt ten powolany został w celu ochrony poryblina jeziornego (Isoëtes lacustris), rzadkiego gatunku rośliny w województwieM mazurskim znajduje się jeziorze Tyrsko (Żbik) w Olsztynie.


Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Jezioro Czarne jest niewielkim, płytkim zbiornikiem wodnym, o głębokości dochodzącej do 6m. Położone jest na obszarze leśnym, w nadleśnictwie Miłomłyn. Jest to jezioro typu dystroficznego o wodach stosunkowo kwaśnych. Charakteryzuje się ono ubogim składem jakościowym i ilościowym makroflory. Do roślin dominujących należą tu pałka wąskolistna (Typha angustifolia), manna wodna (Glyceria aquatica) i pałka szerokolistna (Typha latifolia). Gatunki te budują pas szuwarów, towarzyszący linii brzegowej jeziora z niewielką domieszką innych roślin : [[grzybienie białe |grzybieni białych i grążela drobnego,mchu wodnego.Na dnie zbiornika wodnego występuje masowo torfowiec Sphagnum subsecundum var. rufescens, porastający muliste dno. Wzdłuż północnego bzregu wystepuje poryblin jeziorny, zajmujący pas szerokości kilku metrów, ciągnący się na przestrzeni około 300m.Rosnie on zazwyczaj na głębokości 1-2 m , tworząc w jeziorze stosunkowo gęste skupienia. Aktualny układ stosunków ekologicznych jezioraoraz bardzo niewielka przezroczystość wód są przyczyną osłabienia żywotności poryblina, co może ograniczyć z czasem jego zasięg przestrzenny w jeziorze, a nawet występowanie na tym stanowisku.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L. Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiegio. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999. olsztyn,1999.

Linki zewnętrzne


http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Jezioro_Czarne_%28Kliniak%29