Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)

Rodzaj rezerwatu florystyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1957
Powierzchnia 9,28 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)
Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)
Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak)
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat Jezioro Czarne (Kliniak) – rezerwat położony w województwie warmińsko mazurskim, w gminie Ostróda, utworzony w 1957 r. (MP nr 41, poz. 266 z 31.05.1957 r.).

O rezerwacie

Obiekt ten powołano w celu ochrony poryblina jeziornego (Isoëtes lacustris). Drugie stanowisko tego rzadkiego gatunku rośliny w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się w jeziorze Tyrsko (Żbik) w Olsztynie.

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Jezioro Czarne jest niewielkim, płytkim zbiornikiem wodnym o głębokości dochodzącej do 6 m. Położone jest na obszarze leśnym w Nadleśnictwie Miłomłyn. Jest to jezioro typu dystroficznego o wodach stosunkowo kwaśnych. Charakteryzuje się ubogim składem jakościowym i ilościowym makroflory.

Do roślin dominujących należą tu pałka wąskolistna (Typha angustifolia), manna wodna (Glyceria aquatica) i pałka szerokolistna (Typha latifolia). Gatunki te budują pas szuwarów towarzyszący linii brzegowej jeziora z niewielką domieszką innych roślin: grzybienia białego i grążela drobnego, mchu wodnego. W zbiorniku wodnym występuje masowo torfowiec Sphagnum subsecundum var. rufescens porastający muliste dno.

Wzdłuż północnego brzegu występuje poryblin jeziorny zajmujący pas szerokości kilku metrów, ciągnący się na przestrzeni około 300 m. Rośnie on zazwyczaj na głębokości 1-2 m, tworząc w jeziorze stosunkowo gęste skupienia. Aktualny układ stosunków ekologicznych jeziora oraz bardzo niewielka przezroczystość wód są przyczyną osłabienia żywotności poryblina, co z czasem może ograniczyć jego zasięg przestrzenny w jeziorze, a nawet występowanie na tym stanowisku.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, Olsztyn 1999.
pl.wikipedia.org [10.02.2015]

Galeria zdjęć