Kamienny lew w Olsztynku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:54, 24 sty 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "''' Kamienny lew w Olsztynku ''' - pomnik symbolizujący XII Mazurską Dywizję Piechoty wsławioną w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku. {{Galeria|Nazwa= Ratusz w O...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kamienny lew w Olsztynku - pomnik symbolizujący XII Mazurską Dywizję Piechoty wsławioną w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku.

Ratusz w Olsztynku
Fot. Oliver Kayser. Źródło: www.pl.wikipedia.org
Fot. Oliver Kayser. Źródło: www.pl.wikipedia.org
 

Położenie

Pomnik ustawiono w centrum Olsztynka, przed ratuszem miejskim. Miasto położone jest na terenie powiatu olsztyńskiego.

Historia

Pomnik został odsłonięty 31 sierpnia 1924 r. Ustawiony był na 8-metrowym, piramidalnym cokole, z prawej strony głównej alei wiodącej do mauzoleum, które w latach 1925-1927 wzniesiono na pamiątkę zwycięstwa odniesionego przez żołnierzy Niemieckich nad Rosjanami w bitwie pod Tannenbergiem. Kilka lat po II wojnie światowej rozpoczęto rozbiórkę mauzoleum. Z uwagi na dużą wartość lew został przewieziony do Centrum Szkolenia Wojsk Ochrony Pogranicza w Kętrzynie. W latach 70-tych XX wieku służbę wojskową w Kętrzynie odbywał Jerzy Wilk, mieszkaniec Olsztynka, który znał pochodzenie pomnika. I to on podjął pierwsze próby zwrócenia lwa miastu. Na początku lat 90-tych również władze Olsztynka zwróciły się do Komendanta Centrum z prośbą o przekazanie lwa. Dzięki podjętym staraniom pomnik powrócił do miasta i w dniu 7 maja 1993 r. został ustawiony w centralnym miejscu starego rynku, przed miejskim ratuszem

Opis

Pomnik został wykuty w jednej bryle granitu i waży około 7 ton. Jego wymiary to: 2,10 m długości, 2,10 m wysokości i 1,10 m szerokości. Przedstawia siedzącego lwa wspartego jedną łapą na kuli (średnica ok. 60 cm), symbolizującej kulę ziemską, nad którą pieczę miało sprawować Królestwo Niemieckie. W nowej lokalizacji figurę ustawiono na niewielkim postumencie wykonanym z kamiennych kostek.

Bibliografia

  1. 650 lat Olsztynka, red. Wiesław Skrobot, Olsztynek 2009, Wydawnictwo Drwęca, s. 33.
  2. Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olszynek 2007, Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka, s. 120.

Zobacz też

  1. Miller Krzysztof, Tannenberski lew, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.olsztynek.pl, dostęp 11.01.2015 r.
  2. Tajemnica kamiennego lwa, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mali.xip.pl, dostęp 11.01.2015 r.