Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu

Fot. Krzysztof Majcher. Źródło: www.reszel.pl
Fot. Krzysztof Majcher. Źródło: www.reszel.pl
Siedziba Reszel
Adres ul. Słowackiego 9, 11-440 Reszel
Data powołania 10.11.1337 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja Warmińska
Dekanat Reszel
http://archwarmia.pl/parafie/parafie/reszel-parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla/

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu należy do parafii rzymskokatolickich. Jej siedziba znajduje się w Reszlu[1], w archidiecezji warmińskiej, dekanacie Reszel, woj. warmińsko-mazurskim. Proboszczem parafii jest ks. prał. kan. Dyzma Wyrostek.

Kościół parafialny

Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się w Reszlu przy ul. Słowackiego od południowej strony Starego Miasta. Akt lokacyjny Reszla datowany na 12.07.1337 r. wspomina o wyposażeniu, jakie miało się znaleźć w obiekcie sakralnym. Kościół został wybudowany ok. 1360 r. jednak nie jest to kwestia bezsporna. Pierwsza informacja o Kościele, który dziś jest znany jako Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła jest datowana dopiero na 1402 r. Początkowo prace budowlane przyczyniły się do powstania korpusu świątyni i dolnego elementu wieży. Natomiast reszta prac przypadła dopiero na schyłek epoki średniowiecza, tj. XV w. Wzniesiono wtedy zakrystię oraz kruchtę. W 1474 r. miał miejsce pożar, który przyczynił się do dużej skali zniszczeń obiektu sakralnego. Odbudowa nastąpiła szybko, w przeciągu roku. Powstało kilka nowych elementów, takich jak charakterystyczne sklepienie na korpusie świątyni (gwieździste). Ponadto wzniesiono szczyt we wschodniej części kościoła. Prawdopodobnie na początku XVI w. zajęto się wieżą kościoła, którą podwyższono. Prace budowlane na tym etapie zakończono. Marcin Kromer (biskup) w dniu 03.04.1580 r. wyświęcił świątynię ku chwale Najświętszej Maryi Panny a także świętych Piotra i Pawła. W 1806 r. kościół ponownie ucierpiał w konsekwencji pożaru. Po jego odbudowie po raz kolejny został konsekrowany. Uczynił to w 1817 r. Andrzej Stanisław Hatten pełniący urząd biskupa pomocniczego. Kościół gloryfikowano na rzecz św. Piotra, Pawła i Katarzyny.

Kościół wybudowano w stylu gotyckim. Jest to obiekt halowy posiadający trzy nawy. Materiałem budowlanym była cegła. Świątynię wybudowano na planie prostokąta. Wieża mierzy 52 m, posiada osiem kondygnacji. Obok sklepienia gwieździstego kościół posiada także sklepienie krzyżowo-żebrowe. W 1471 r. wybudowano w kościele bibliotekę po wschodniej stronie świątyni. Józef Hohenzollern zapewnił środki na powstanie w XIX w. ołtarza głównego. Kościół jest wyposażony w wiele obiektów zabytkowych, m.in.: kielich (z 1693 r. oraz z wieku XVIII), krzyże w stylu rokoko, monstrancja z początku XVIII w., relikwiarze z pierwszej poł. XVIII w.

Kler parafialny

proboszcz: ks. prał. kan. Dyzma Wyrostek

Filie parafii

  • Kościół filialny św. Andrzeja Boboli w Gudnikach
  • Kaplica filialna św. Jana Chrzciciela w Kominkach
  • Kaplica filialna św. Anny w Robawach

Zobacz też

Parafie pw. św. Apostołów Piora i Pawła[05.08.2014]
Marcin Kromer[05.08.2014]

Bibliografia

Parafia:Reszel[05.08.2014]
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła[05.08.2014]
Leksykon[05.08.2014]
Reszel-kościół[05.08.2014].