Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu | |
| |
Budynek placówki. Źródło: www.pijarzy.pl
| |
Data założenia: | 2011 r. |
Poziom szkoły: | ponadgimnazjalny |
Podtyp szkoły: | liceum ogólnokształcące |
Adres: | ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg |
Patron: | św. Mikołaj |
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu, do którego należą także Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu oraz Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie o. Sławomir Dziadkiewicz.
Spis treści
Historia
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu powstało w 2011 r. jako trzecia placówka wchodząca do Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Wcześniej, w 2004 r. powstały szkoła podstawowa i gimnazjum. Pierwsza klas liceum była bardzo kameralna. W 2010 r. młodzież liceum elbląskiego zapoczątkowała swój udział w Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej, który wówczas odbył się w Krakowie. Była to okazja do zapoczątkowania wzajemnego poznania się, integracji i owocnej współpracy.
Działalność
W dniu obchodów jubileuszu 10-lecia Zespołu młodzież dokonała oceny jego funkcjonowania. Oto jakie pojawiły się tej kwestii wypowiedzi licealistów:
- Grzegorz Kraiński: "Szkoła z duszą". Tak, bo duszą tej szkoły są uczniowie i nauczyciele
- Maria Kamińska: "Tak, ponieważ, tak samo jak Bóg jest blisko nas, tak i my jesteśmy blisko niego"
- Ania Dudycz: "Uważam, że jest to szkoła z duszą przynajmniej na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze wpaja wychowanie z wartościami w duchu katolickim, a w rezultacie naprowadza na właściwą ścieżkę życiową. Po drugie, posiada duszę w postaci uczniów i nauczycieli, którzy tworzą i kreują niepowtarzalną atmosferę, co więcej oni budują tożsamość tej szkoły. Podsumowując, warto stale powiększać grono chrześcijańskich kreatorów potrafiących łączyć wartościową pracę z zabawą"
Cele i zadania
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
Kadra pedagogiczna
Grono pedagogiczne placówki przedstawione zostało przy Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu.
Osiągnięcia
Każdego roku licealiści w 100% zdają egzamin dojrzałości i osiągają bardzo wysokie wyniki matur w skali województwa. Przykładowo w 2014 r. wyniki te przedstawiały się w części pisemnej na poziomie podstawowym następująco:
- j. polski: liceum pijarskie 66%, wynik województwa 48%
- j. angielski: liceum pijarskie 95%, wynik województwa 67%
- matematyka: liceum pijarskie 78%, wynik województwa 45%
W roku szkolnym 2014/2015 Prezes Rady Ministrów przyznał stypendia 165 uczniom z województwa warmińsko-mazurskiego. Jednym z laureatów tej nagrody był uczeń elbląskiego liceum pijarskiego Wojciech Lasmanowicz z klasy III.
Ciekawostki
Szkoła realizuje szereg ciekawych i rozwojowych projektów, m.in.:
- projekt z programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół pod nazwą The Practice of Freedom. Wraz z partnerami ze szkół pijarskich na Węgrzech i Słowacji młodzież gimnazjum i I klasy liceum uczestniczyła w międzynarodowych wymianach i realizowała ciekawe zadania projektowe, takie jak opracowanie logo Projektu, prezentacja szkoły w języku angielskim oraz wideokonferencje na temat rozumienia pojęcia wolności (2013-2015).
- projekt współpracy polsko-niemieckiej realizowany dzięki FUNDACJI STOWARZYSZENIE CHRZEŚCIJAŃSKICH DZIEŁ WYCHOWANIA i PROGRAMU MŁODZIEŻ POLSKO-NIEMIECKA. Licealiści brali udział w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołami partnerskimi Flatow Oberschule z Berlina oraz Teletta Gross Gymnasium z Leer. W 2014 r. uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył działalności firmy Alstom Power w Elblągu. W ramach zajęć młodzież zbierała informacje dotyczące założenia elbląskiej stoczni przez Ferdynanda Schichaua, zwiedzała fabrykę turbin, spacerowała z przewodnikiem po Starym Mieście, oglądała filmy regionalne w Urzędzie Staromiejskim. Poza tym uczestnicy wymiany wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Dzięki wizycie gości z Niemiec, uczniowie szlifowali język oraz poznawali tradycje i kulturę sąsiadów.
Bibliografia
ZSpijarzy[27.11.2014]
Szkolnictwo[27.11.2014]