Piotr Maciej Jasiek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:19, 27 sie 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Maciej Jasiek

Data i miejsce urodzenia 1902 r.
Zakrzewo
Data i miejsce śmierci 1974 r.
Zakrzewo
Miejsce spoczynku cmentarz w Sławianowie

Piotr Maciej Jasiek (ur. 22 lutego 1902 r. w Zakrzewie, zm. 28 kwietnia 1974 r. w Zakrzewie) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech, działacz oświatowy. Kierownik Katolickiej Szkoły Polskiej w Wymoju.

Życiorys

Urodził się w powiecie złotowskim jako syn Jana i Anny. Był bratem Pawła Jaśka. W 1923 r. zmienił obywatelstwo niemieckie na polskie.

3 września 1939 r. w Olsztynie został aresztowany przez Niemców. Przebywał w obozach w Olsztynku, Hohenbruch, Dachau i Mauthausen-Gusen.

Po wojnie organizował oświatę na Złotowszczyźnie. Zmarł w 1974 r. w Zakrzewie.

Szkoła i wykształcenie

Uczył się w niemieckiej szkole ludowej w Zakrzewie. Następnie kształcił się w preparandzie i Państwowym Męskim Seminarium Nauczycielskim w Tucholi. W 1927 r. zdał w Poznaniu drugi egzamin pedagogiczny i zdobył pełne kwalifikacje do pracy w szkole powszechnej.

Praca

Pracę nauczycielską rozpoczął w 1923 r. w szkole w Płociczu. Następnie pracował w szkołach w Chartowie i w Poznaniu. W listopadzie 1928 r. został urlopowany do pracy w Konsulacie Polskim w Hamburgu.

W kwietniu 1929 r. podjął pracę w szkole polskiej w Sławianowie, a trzy lata później w szkole w Płotowie. W listopadzie 1932 r. przybył na Warmię. W styczniu 1933 r. objął kierownictwo Katolickiej Szkoły Polskiej w Wymoju, które sprawował do zamknięcia szkoły w sierpniu 1939 r.

Po wojnie pracował w szkole w Sławianowie. W 1961 r. przeszedł na emeryturę.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Piotr Maciej Jasiek był dyrygentem i prowadził chóry. Współpracował ze Związkiem Towarzystw Młodzieży Polskiej w Prusach Wschodnich. Wraz z żoną Martą prowadził działalność kulturalno-oświatową w Wymoju. Działał w Związku Polaków w Niemczech. Współpracował z "Głosem Pogranicza", "Poradnikiem Nauczycielskim" i "Gazetą Olsztyńską".

Ciekawostki

Jasiek jest autorem wspomnień, które ukazały się w zbiorze pt. Pamiętniki nauczycieli złotowskich (Poznań-Słupsk 1964).

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.