Paweł Jasiek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Paweł Jasiek
Krajnomir

Paweł Jasiek wśród członków Towarzystwa Młodzieży w Purdzie, źródło: Szkoła Podstawowa w Purdzie im. T. Pezały [12.04.2014]
Paweł Jasiek wśród członków Towarzystwa Młodzieży w Purdzie, źródło: Szkoła Podstawowa w Purdzie im. T. Pezały [12.04.2014]
Data i miejsce urodzenia 1908 r.
Zakrzewo
Data i miejsce śmierci 1982 r.
Ludwigshafen
Miejsce spoczynku Polskie Pole Cmentarza Głównego w Mannheim

Paweł Jasiek (ur. 14 stycznia 1908 r. w Zakrzewie, zm. 14 czerwca 1982 r. w Ludwigshafen) – nauczyciel, poeta, działacz oświatowy, nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik Prywatnej Katolickiej Szkoły Powszechnej w Purdzie. Organizator szkolnictwa polskiego i bibliotek na Warmii, kierownik Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Warmię.

Życiorys

Urodził się w powiecie złotowskim jako syn Jana i Anny. Był bratem Piotra Macieja Jaśka. Zachował obywatelstwo niemieckie. W 1932 r. wstąpił w związek małżeński z Teklą Hensel, z którą miał troje dzieci. Mieszkali w Domu Polskim w Olsztynie.

10 lipca 1939 r. został wydalony z Olsztyna i przeniósł się do Berlina. W czasie wojny przebywał w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.

Po wojnie organizował oświatę polską w Niemczech.

Szkoła i wykształcenie

W latach 1914–1921 uczył się w niemieckiej szkole ludowej w Zakrzewie. Następnie kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy. W 1930 r. zdał drugi egzamin pedagogiczny i zdobył pełne kwalifikacje do pracy w szkole powszechnej.

Praca

Pracę nauczycielską rozpoczął w 1928 r. w szkole w Grodzisku Wielkopolskim. W 1929 r. podjął pracę w szkole polskiej w Skicu. W październiku 1930 r. działał w centrali Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech w Berlinie.

15 grudnia 1930 r. przybył na Warmię i otworzył Prywatną Katolicką Szkołę Powszechną w Purdzie. W lipcu 1931 r. przeszedł do pracy w Polsko-Katolickim Towarzystwie Szkolnym na Warmię. W 1934 r. został naczelnym bibliotekarzem, kierującym akcją biblioteczną na Warmii (zob. Biblioteki polskie na Warmii). Obowiązki zawodowe na Warmii pełnił do 18 lipca 1939 r.

Po wojnie pracował w Centrali Szkolnictwa Polskiego w Niemczech. W latach 1956–1967 był bibliotekarzem i dokumentalistą w Instytucie Socjalnym Heinrich Pesch Haus.

W 1973 r. przeszedł na emeryturę.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Był kierownikiem Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Warmię. Organizował konferencje regionalne dla nauczycieli polskich. Był prezesem Chóru Mieszanego im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Należał do Towarzystwa Przyjaciół Sceny Polskiej oraz Klubu Polskiego w Olsztynie. Publikował w "Gazecie Olsztyńskiej". Jego wspomnienia ukazywały się także w Słowie na Warmii i Mazurach.

Ciekawostki

W 1979 r. wraz z żoną odwiedził Olsztyn. Brał udział w obchodach 50-lecia szkolnictwa polskiego w Niemczech.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.