Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 16:41, 25 cze 2019 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie

Siedziba Nowe Kawkowo
Adres Nowe Kawkowo 29, 11-042 Nowe Kawkowo
Data powołania XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Łukta
Kościół(budynek) św Jana Chrzciciela i Ewangelistów w Nowym Kawkowie
Wspomnienie liturgiczne 24 czerwca
www.archwarmia.pl

Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Łukta. Proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Laska.

Historia parafii

Akt założenia wsi Nowe Kawkowo jest datowany na wiek XIV. Lokacji dokonano z inicjatywy kapituły warmińskiej 21 stycznia 1380 r. Dokument zawierał informacje na temat uposażenia kościoła, który miał w tym miejscu powstać. Prawdopodobnie parafię utworzono w tym samym czasie, z pewnością w wieku XIV.

Kościół parafialny parafii pw. św. Jana Ewangelisty powstał także w XIV w. Poświęcenie obiektu przeprowadził Henryk III Sorbom (biskup warmiński) w roku 1380. Świątynia zyskała wówczas patronat św. Jana w Oleju (Jan Ewangelista). Z pierwotnej świątyni zachowały się do dnia dzisiejszego elementy podmurówki kościoła wykonane z kamieni polnych, na których umieszczono datę 1380.

Kościół został wybudowany w stylu schyłkowego gotyku. Jest to obiekt salowy oraz orientowany, budowany na planie prostokątnym. Główny ołtarz świątyni jest datowany na rok 1866. W kościele znajdują się liczne malowidła, takie jak: scena nawiedzenia św. Elżbiety przez Matkę Boską, obraz przedstawiający św. Jana, św. Walentego, czy św. Antoniego Padewskiego (malowidło współczesne). Ponadto w świątyni znajdują się figury św. Piotra i Pawła (pomiędzy kościelnymi kolumnami) oraz rzeźba przedstawiająca pelikana odsłaniającego piersi, aby nakarmić młode własną krwią (szczyt budynku). Ambona powstała w XIX w. w stylu neobarokowym, zdobią ją obrazy ewangelistów. XVIII-wieczna kropielnica jest wzbogacona postacią św. Jana Nepomucena. Wieżę kościoła wybudowano w roku 1664. Charakterystycznym elementem świątyni jest podłoga, ponieważ różnica wysokości pomiędzy wejściem głównym do kościoła, a ołtarzem wynosi ok. 0,5 m. Niektórzy sugerują, iż ma to wymiar symboliczny nawiązujący do drogi w kierunku Golgoty. Innym charakterystycznym elementem, który znajduje się w kościele jest zegar słoneczny. Wedle opinii badaczy na terenie województwa jest jedynie 57 obiektów, które mają na wyposażeniu zegar słoneczny, z czego 25 z nich to obiekty sakralne. W 2003 r. w Nowym Kawkowie miały miejsce prace konserwatorskie, dzięki którym odsłonięto w kościele parafialnym freski pochodzące z epoki średniowiecza.

Duchowni parafii

Zobacz też

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie, leksykonkultury.ceik.eu[23.08.2014]
Nowe Kawkowo, pl.wikipedia.org[23.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja warmińska: Nowe Kawkowo[23.08.2014]
Kościół z XIV w. w Nowym Kawkowie, mojemazury.pl[23.08.2014]
Nowe Kawkowo[23.08.2014]