Wiktor Steffen

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 13:09, 19 cze 2014 autorstwa Emes (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Biogram infobox |imię i nazwisko = Wiktor Steffen |imię i nazwisko org = |pseudonim = |grafika = Pole-obowiązkowe-zdjęcie |opis g...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiktor Steffen

Pole-obowiązkowe
Pole-obowiązkowe
Data i miejsce urodzenia 27 września 1903 roku
Sząbruk
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 1997 roku
Poznań
Filolog klasyczny, tłumacz ksiądz

Wiktor Steffen (ur. 27 września 1903 r. w Sząbruku, zm. 29 kwietnia 1997 r. w Poznaniu) – filolog klasyczny, hellenista, tłumacz, profesor uniwersytetu we Wrocławiu i Poznaniu

Życiorys

Brat Augustyna Steffena. Kształcił się w gimnazjum w Bordnicy, Lubawie i Ornecie. Sekretarz koła filomatów. Od 1924 roku studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Poznańskim. W 1931 roku uzyskał tytuł doktora, a pięć lat później habilitował się. Przez rok studiował również na Uniwersytecie Berlińskim. Od 1928 roku pracował na uniwersytecie w Poznaniu oraz w miejscowym gimnazjum sióstr urszulanek. W stopniu podporucznika Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej. Przez całą woję przebywał w obozach jenieckich w Brunszwiku i Woldenbergu. W okresie niewoli współorganizował studia uniwersyteckie dla jeńców. Po 1945 roku trafił do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie zorganizował gimnazjum. W latach 1946-1957 na Uniwersytecie Wrocławskim był kierownikiem katedty filologii klasycznej. Od 1957 aż do 1973 roku Wiktor Steffen był dziekanem wydziału filologicznego i kierownikiem katedry hellenistyki na uczelni w Poznaniu. Pełnił funkcję członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz Wrocławskiego i Poznańskiego Towarzystwa Naukowego. W roku 1980 Uniwersytet Wrocławski nadał mu doktorat honoris causa. Steffen był autorem licznych artykułów, monografii i podręczników z zakresu filologii klasycznej. W swoich badaniach poruszał zagadnienia dotyczące tragedii, komedii i satyry greckiej. Publikował między innymi na łamach Komunikatów Mazursko-Warmińskich.

Szkoła i wykształcenie

...

Praca

...

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Najważniejsze publikacje:

Satyrographorum Graecorum reliquiae (1935)

Studia Aeschylea (1958)

De Graecorum fabulis satyricis (1978)

Wspomnienia: Moja droga przez życie (1978, wyd. II - 1987)

Słownik warmiński (1984)

Ciekawostki

...

Bibliografia biograficzna

  1. Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
  2. Encyklopedia PWN, t. XX, s. 324.
  3. Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Warszawa 1983.



Bibliografia

...

Przypisy


Zobacz też

...