Piestrzenica kasztanowata

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piestrzenica kasztanowata

Gyromitra esculenta
(Pers.) Fr.
Systematyka
Królestwo grzyby
Podkrólestwo {{{Podkrólestwo}}}
Gromada grzyby workowe
Klasa kustrzebniaki
Rząd kustrzebkowce
Rodzina krążkownicowate
Rodzaj piestrzenica
Gatunek piestrzenica kasztanowata
Synonimy


Piestrzenica kasztanowata ( Gyromitra esculenta (Pers.) Fr.) – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny krążkownicowatych (Discinaceae), rzędu kustrzebkowców (Pezizales).


Owocnik

Piestrzenica kasztanowata tworzy owocniki złożone z główki i trzonu. Główka o wymiarach 4-12 x 2-6 cm, kasztanowoczerwona, nieregularnie kulista, silnie mózgowato pofałdowana, w środku pusta. Główke powleka warstwa zarodnikotwórcza (hymenialna). Trzon o wymiarach 1-6 x 2-4 cm, szarobiaławy lub jasno-żółtawo-białawy, w dole nieco zgrubiały, na całej powierzchni zwykle trochę pofałdowany lub pokryty nieregularnymi zagłębieniami, początkowo pełny, później w środku pusty. Miąższ cienki, woskowaty, bardzo kruchy, białawy. Smak i zapach przyjemne.

Rozmieszczenie i ekologia

W Europie występuje tylko w niektórych regionach, w innych brak jej w ogóle. W Polsce występuje tylko na niżu i w niższych położeniach górskich. Owocniki pojawiają się w lasach sosnowych, na glebach suchych i piaszczystych, na składowiskach drewna przy spróchniałych pniakach. Owocniki mogą wyrastać w liczbie kilku owocników na jednym stanowisku, od marca do maja.


Piestrzenica kasztanowata na Warmii i Mazurach znana z licznych stanowisk. Gatunek został odnotowany m.in. Mazurskim Parku Krajobrazowym,w Olsztynie w lesie kortowskim.


Wartość użytkowa

Niebezpiecznie trująca.


Ciekawostki

Piestrzenica kasztanowata jeszcze całkiem niedawno uznawana była za bardzo smaczny i jadalny gatunek grzyba. Niestety, ze względu na coraz częstsze zatrucia, sprzedaż suszonych piestrzenic została zabroniona. Obecnie w każdym grzybowym przewodniku przy zdjęciu tego gatunku widnieje znak wysokiej toksyczności. W owocnikach znajduje się toksyna zwana gyromitryną – w skład której wchodzą liczne związki, m.in. monometylohydrazyna i kwas helwellowy – powoduje poważne zatrucia. Toksyna ta działa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, odpowiada za hemolizę i powstanie methemoglobiny, uszkadza wątrobę i nerki, a do tego działa na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując zaburzenia koordynacji i świadomości, a także drgawki. Gyromitryna prawie całkowicie ulatnia się podczas suszenia lub obgotowywania grzybów. Zatruciu można jednak ulec także przez inhalacje, gdyż toksyna równie szybko, jak przez pokarmowy, wchłania się też przez układ oddechowy! Objawy zwykle pojawiają się późno, po wielu godzinach (to cecha charakterystyczna ciężkich zatruć), a w przypadku inhalacji jest to okres od dwóch do ośmiu godzin. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, bóle brzucha, ogólne osłabienie i bóle głowy. Najczęstszą przyczyną śmierci (2-4 proc. wszystkich zatruć) jest natomiast śpiączka wątrobowa. W Polsce nie zanotowano w ostatnich latach przypadków śmiertelnego zatrucia piestrzenicą.
Bardzo podobnym gatunkiem jest piestrzenica olbrzymia (Gyromitra gigas), owocniki nieco większe, jaśniejsze, z bardzo krótkim i grubym trzonem. Ten gatunek odróżnia się głównie po cechach mikroskopowych, po odmiennych zarodnikach, o drobno szorstkiej powierzchni i ze zgrubieniami na końcach. Rośnie w lasach liściastych.
Piestrzenicę kasztanowatą można pomylić z jadalnymi smardzami np. ze smardzem jadalnym, te jednak nie mają pofałdowanej mózgowato główki a jamkowatą.

Bibliografia

Gumińska B., Wojewoda W.: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985.
Panasiuk L., Król M., Szponar E., Szponar J. 2010. Ostre zatrucia. Praktyka Lekarza Rodzinnego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL , Warszawa
Burda P., R. 1998. Zatrucia ostre grzybami i roślinami wyższymi. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Piestrzenica_kasztanowata
http://www.grzyby.pl/gatunki/Gyromitra_esculenta.htm