Cierzpięty

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 22:40, 13 lis 2013 autorstwa JAG (dyskusja | edycje) (Gospodarka)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Cierzpięty

Wjazd do miejscowości Cierzpięty, źródło: http://www.piecki.wm.pl, 12.09.2013.
Wjazd do miejscowości Cierzpięty, źródło: http://www.piecki.wm.pl, 12.09.2013.
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Piecki
Sołectwo Cierzpięty
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11 - 710
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Cierzpięty
Cierzpięty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cierzpięty
Cierzpięty
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Cierzpięty (niem. Czierspienten, od 1906 Zollernhöhe) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim,w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Wieś znajduje się nad Jeziorem Mokrym oraz na skraju Mazurskiego Parku Narodowego. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Miejscowość położona jest na terenie gminy Piecki. Obszar gminy leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na wyniesieniu mazursko–suwalskim.


Dzieje miejscowości

Wieś została lokowana w 1570 r. przez starostę sześcieńskiego Andrzeja Jonasza. Osadzono ją na 60 włókach na prawie chełmińskim. Nazwa wsi została zaczerpnięta z Cierzpięt ze starostwa ryńskiego lub bezpośrednio z Mazowsza. Większość mieszkańców wsi trudniła się rybołówstwem oraz uprawą mało urodzajnych gleb. Przed 1740 r. w Cierzpiętach powstała jednoklasowa szkoła. W 1785 r. we wsi było 55 domów, a w 1838 r. – 45. W 1785 r. mieszkało tu 208 osób, w 1838 r. – 263, a w 1939 r. – 358. Zabudowa wsi przyjęła kształt ulicówki. Cierzpięty w poł. XX w. należały do parafii w Nawiadach.


Gospodarka

Tuż obok wsi, nad Jeziorem Mokrym i na szlaku kajakowym znajduje się stanica wodna z dwoma pomostami i strzeżonym kąpieliskiem. W Cierzpiętach funkcjonuje także gospodarstwo agroturystyczne.


Kultura

W 2012 r. Cierzpięty zwyciężyły w plebiscycie Kuriera Mrągowskiego na Najfajniejszą Wieś powiatu mrągowskiego. W 2013 r. we wsi zorganizowano Święto Pieczonego Ziemniaka.


Ludzie związani z miejscowością

Na kartach historii wsi zapisał się starosta sześcieński Andrzej Jonasz. Obecnie (2013 r.) sołtysem jest Dorota Mróz.

Bibliografia

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. I, Warszawa 1880, 960 ss.


Kinlis (dyskusja) 10:04, 20 wrz 2013 (CEST)