Olsztyńska Szkoła Wyższa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olsztyńska Szkoła Wyższa - prywatna Uczelnia Wyższa w Olsztynie szczególnie związana ze sportem w mieście i regionie. Zabiega i wybitnych zawodników, jest otwarta na potrzeby sportowców.

OSW Olsztyn

OSW Olsztyn
Pełna nazwa miejsca Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego
Data otwarcia październik 1997
Adres ul. Bydgoska 33, 11-041 Olsztyn


Pierwsza inauguracja roku akademickiego w uczelni miała miejsce w październiku 1997 roku. Wówczas to otwarto Wydział Pedagogiczny, którego pierwszym sześćdziesięciu studentom indeksy wręczył założyciel oraz pierwszy rektor uczelni, a obecnie jej patron Józef Rusiecki. Starania o powołanie do życia uczelni wyższej rozpoczęły się w 1994 roku. Wówczas to przy ul. Bydgoskiej w Olsztynie z inicjatywy Józefa Rusieckiego powstało prywatne autorskie liceum ogólnokształcącego, które do dziś korzysta z bazy Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. W 1998 roku uczelnia wzbogaciła się o dwa nowe kierunki, animację turystyki i rekreacji oraz promocję zdrowia. Drugi w historii rok akademicki placówka zainaugurowała z liczbą około tysiąca studentów, kształcących się zarówno na studiach dziennych, jak i podyplomowych. W 1999 roku roku otwarto także dwa kolejne kierunki studiów, wychowanie fizyczne oraz fizjoterapię. Wiązało się to z powołaniem do życia drugiego po Wydziale Pedagogicznym, Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

Basen na OSW
8 listopada 2000 w wypadku samochodowym zginęli założyciel i dotychczasowy rektor uczelni Józef Rusiecki oraz Wiesław Ciczkowski, prorektor uczelni. Decyzją senatu 7 grudnia nowym rektorem wybrany został Witold Tulibacki, natomiast funkcję prorektora objął Stanisław Kawula. Prowadzeniem placówki zajęła się także żona zmarłego założyciela Helena Rusiecka oraz jego córka Agnieszka Sawicka.

Rok akademicki 2001/2002 rozpoczęły uroczystości związane z nadaniem uczelni imienia jego założyciela. Powołano także do życia dwie kolejne specjalności, pedagogikę obronną i survival (Wydział Pedagogiczny oraz odnowę biologiczną z kosmetologią (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii). Rok później uczelnia wzbogaciła się o kolejny wydział. Wydział Zdrowia Publicznego przejął opiekę nad odnową biologiczną z kosmetologią, a także w jego ramach uruchomiono kosmetologię stosowaną oraz zarządzanie zdrowiem publicznym i rodzinnym.

Sala sportowa na OSW
Przełomowym momentem okazał się jednak rok 2004, kiedy to uruchomiono pierwsze w historii uczelni uzupełniające studia magisterskie na kierunku wychowanie fizyczne. Rok później doszło natomiast do utworzenia osobnego Wydziału Fizjoterapii. Wówczas też otworzono studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Tego samego roku na terenie uczelni otwarto Centrum Zdrowia i Sportu, wyposażone m.in. w nowoczesne pracownie kinezyterapii, fizykoterapii, gabinety masaży, siłownię oraz pierwsze w Olsztynie korty do squash’a. Rok później oddano do użytku nowoczesny stadion ze sztuczną murawą, a następnie drugą na terenie uczelni halę sportową, wyposażoną m.in. w kort do tenisa ziemnego.

Na przełomie lat 2007/2008 rozpoczęto budowę nowoczesnej krytej pływalni, a także nowego budynku uczelnianej biblioteki. Oba obiekty zostały oddane do użytku w październiku 2008 roku. Obecnie jeśli chodzi o bazę sportową OWS jest jedna z najlepiej wyposażonych placówek. Olsztyńska Szkoła Wyższa zabiega by w jej murach studiowali wybitni sportowcy, którzy stają się ikonami uczelni i magnesem przyciągających kolejne rzesz studentów. W OSW studiowali lub studiują tej klasy zawodnicy co: Joanna Jędrzejczyk, Tomasz Mendelski, Patryk Piasecki, Piotr Hatowski, Adam Seroczyński) OSW bardzo ściśle współpracuje ze sportowcami. Tu przeprowadzają badania wydolnościowe, leczą kontuzje, przechodzą rehabilitację, wreszcie korzystają z obiektów uczelni.

Bibliografia