Dłużec (gmina Piecki)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 22:22, 23 paź 2013 autorstwa Kinlis (dyskusja) (Ludzie związani z miejscowością:)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Dłużec

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Piecki
Sołectwo Dłużec
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Dłużec
Dłużec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dłużec
Dłużec
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Dłużec (Dłuwiec, Dłużek, niem. Dluszek , Langendorf) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Wieś znajduje się na wschodnim brzegu jeziora o tej samej nazwie. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie gminy Piecki, której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na wyniesieniu mazursko – suwalskim. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.


Dzieje miejscowości

Dłużec istniał w 1554 r. Formalnie jednak w 1555 r. książę Albrecht nadał Pawłowi Skolcowi sołectwo na 2 włókach na prawie chełmińskim. Paweł miał założyć wieś na 54 włókach. Mieszkańcy mogli łowić ryby na potrzeby własnego stołu. Trudno jest nakreślić etymologię nazwy miejscowości. Wieś ukształtowała się wzdłuż Jeziora Dłużec w paśmie 1,5 km. Przed 1740 r. powstała szkoła jednoklasowa. W 1785 r. było tu 30 dymów, w 1815 r. – 29, w 1838 r. – 76 chałup mieszkalnych . W 1815 r. mieszkało we wsi 188 osób, 1838 r. – 374, w 1939 r. – 566 . Dłużec należał do parafii w Nawiadach.


Kultura

We wsi działa Szkoła Podstawowa i świetlica.

Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach wsi zapisał się książę Albrecht Hohenzollern. Ponadto obecnie (2013 r.) sołtysem wsi jest Marianna Puławska.

Bibliografia:

Kujawski Wojciech,Krutynia. Szlak wodny, Olsztyn 2006, 448 ss.

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. II, Warszawa 1881, 927 ss.



Zobacz też

www.piecki.wm.pl
Kinlis (dyskusja) 10:11, 20 wrz 2013 (CEST)