Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu

Data założenia: 2004 r.
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg
Patron: św. Mikołaj


Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu, do którego należą też Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie o. Sławomir Dziadkiewicz.

Historia

Gimnazjum założone i prowadzone przez pijarów w Elblągu powstało wraz ze szkołą podstawową w 2004 r., tworząc Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Dyrektorem szkoły został mianowany pijar o. Wojciech Wojda. W pierwszym roku nauki do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów uczęszczało 81 gimnazjalistów. Aktualnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi również liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.

Działalność

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu prowadzi szereg działań charytatywnych. Jedną z cyklicznych inicjatyw młodzieży jest współpraca z dziećmi z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w Braniewie. odwiedzają się oni systematycznie w trzecim tygodniu każdego miesiąca. Spotkania zaczynały się piątkowym wieczorem integracyjnym, a kończą niedzielną Mszą świętą w kościele św. Floriana. W każdy weekend przeżywają nowe atrakcje. W 2014 r. m.in. odbyli pielgrzymkę ze Stagniewa przez lasy Bażantarni, odkrywali uroki elbląskiej starówki, byli w kinie oraz bawili się. W czasie wcześniejszych wspólnych wypadów 2013 r. - w listopadzie odwiedzili Toruń, w grudniu Tolkmicko, gdzie oddali się adwentowym rozważaniom z Małym Księciem, zaś w styczniu Braniewo, a w lutym Zakrzewo. Podczas wspólnych wędrówek odwiedzili też Licheń, Łowicz, Wadowice, Białkę Tatrzańską, Kraków, kopalnię soli w Bochni, Święty Gaj, Nowe Kawkowo, czy Gietrzwałd.

W dniu obchodów jubileuszu 10-lecia Zespołu młodzież oceniała jego funkcjonowanie. Oto niektóre oceny gimnazjalistów, odpowiadali na pytanie "Gdy ktoś mi mówi ZSP, to myślę…":

  • Krzysztof Pietruszka: "moje gimnazjum"
  • Martyna Swatowska: "o miłej atmosferze nawet podczas lekcji"
  • Aniela Rudnicka: "że są tam ludzie wierzący i dla siebie mili"
  • Kamil Gleb: "o wspólnych wycieczkach"
  • Jakub Firlej: "że jest to szkoła z duszą, w której są sympatyczni uczniowie, nauczyciele, pracownicy, a także zakonnicy"
  • Karol Pietruszka: "o spotkaniach w ciągu roku np. SMP, Parafiadzie"
  • Wojciech Dłużniewski: "o miłym czasie, który tam spędzam"
  • Ola Bendyk: "o wspaniałych ludziach"


Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne placówki przedstawione zostało przy Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu.

Osiągnięcia

Każdego roku gimnazjaliści osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych w skali województwa. Przykładowo w 2014 r. wyniki te przedstawiały się następująco:

  • język polski: gimnazjum pijarskie – 76, wynik województwa – 64
  • historia: gimnazjum pijarskie – 74, wynik województwa – 58
  • matematyka: gimnazjum pijarskie – 70,5, wynik województwa – 44
  • przyroda: gimnazjum pijarskie – 71,5, wynik województwa – 50
  • AP: gimnazjum pijarskie – 86,5, wynik województwa – 62
  • AR: gimnazjum pijarskie – 75, wynik województwa – 43


Ciekawostki

Szkoła charakteryzuje się tym, iż wraz z ostatnim dzwonkiem szkolnym nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin:

  • W okresie wakacyjnym placówka organizuje w atrakcyjnych miejscach obozy dla rodzin. w 2014 r. w takim obozie wzięło udział ponad 80 osób, przebywając na dwóch tygodniowych turnusach w Wierzchocinie (Bory Tucholskie). Podczas obozu był czas na wspólną zabawę, rekreację oraz wspólną modlitwę.
  • Tradycją szkoły stał się udział młodzieży gimnazjum pijarskiego w Elblągu w Wakacyjnych Spotkaniach Młodzieży Pijarskiej – PYM. W 2014 r. uczestniczyło w nim 200 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami zakonu pijarów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i z Polski. W trakcie spotkania młodzież miała okazję nie tylko poznać Słowację, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach, a także doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości. Polska grupa liczyła 77 młodych z Bolszewa, Elbląga, Krakowa i Poznania.


Bibliografia


ZSpijarzy[27.11.2014]
Szkolnictwo[27.11.2014]