Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie

Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego [źródło: http://zsmeolsztyn.pl/] [07.10.2014]
Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego [źródło: http://zsmeolsztyn.pl/] [07.10.2014]
Data założenia: 1946 rok
Poziom szkoły: szkoła ponadgimnazjalna
Podtyp szkoły: technikum
Adres: 10-499 Olsztyn Al. J. Piłsudskiego 61


Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie – szkoła ponadgimnazjalna w Olsztynie, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni Ewa Kaliszuk.

Historia

Szkoła powstała w 1946 roku jako Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Mieściła się przy Alei Wojska Polskiego 17. Pierwszym kierownikiem szkoły był Ernest Gliński.

W tym czasie szkoła kształciła uczniów w dwóch kierunkach: metalowym i elektrycznym. Nauka odbywała się w bardzo trudnych warunkach lokalowych, gdyż budynek w którym mieściła się szkoła był własnością Liceum Komunikacyjnego, podzielonego później na dwie, do dziś istniejące szkoły: Technikum Kolejowe [przy Zespole ...] i Technikum Samochodowe przy [Zespole..]. Ze względu na konieczność zmiany lokalu na większy, rok szkolny 1948/49 rozpoczął się w budynku przy ul. Kościuszki 68/70, w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3. Zajęcia dla naszej młodzieży odbywały się głównie po południu. Kancelaria mieściła się w piwnicy, bardzo skromna biblioteka liczyła zaledwie 178 tomów. Szkoła nie miała własnych warsztatów, młodzież była wręcz zmuszona realizować praktyczną naukę zawodu w różnych zakładach pracy Olsztyna oraz w zakładach pobliskich miast województwa.

W roku szkolnym 1949/50 szkoła otrzymała własny budynek przy ul. Kopernika 45.
W roku szkolnym 1950/51 zmieniono nazwę szkoły na Państwową Średnią Szkołę Zawodową, która kształciła młodzież w systemie dwuletnim.
W roku szkolnym 1951/52 nastąpiła ponowna zmiana nazwy szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalową. Szkoła została wzbogacona o nowe specjalności:
   ślusarz maszynowy
   ślusarz samochodowy
   ślusarz parowozowy
   ślusarz zabezpieczenia ruchu pociągu
   elektromonter sieci i instalacji elektrycznych


W roku szkolnym 1952/53 szkoła otrzymała nową nazwę :Zasadnicza Szkoła Zawodowa, w której nauczanie odbywa się w systemie dwuletnim. Doszły też nowe specjalności:

   ślusarz narzędziowy
   tokarz
   tokarz hydraulik


W roku szkolnym 1958 rozpoczęła się budowa nowej szkoły przy al. Zwycięstwa (obecnie al. Piłsudskiego).

Rozwija się ruch społecznego zaangażowania. Młodzież odgruzowuje teren pod obecny Dom Towarowy "Dukat", na alei Wojska Polskiego, na ul. Grunwaldzkiej, pl. Koper-nika, Planetarium i Hali Widowiskowej "Urania". 


W czerwcu 1961 roku nową szkołę opuszcza jako pierwsza w tym budynku klasa o specjalności: tokarz. Jeden z absolwentów, Józef Litarowicz jest obecnie nauczycielem zawodu w nowej szkole.

W roku szkolnym 1961/62 decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania w naszej szkole powstaje Technikum Elektryczne. W związku z tym następuje zmiana nazwy naszej placówki na Technikum Elektryczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Rok 1972 przyniósł zmianę nazwy na Zespół Szkół Zawodowych nr 3, w którego skład wchodzą:

   Technikum Elektryczne
   5-letnie (młodzieżowe)
   3-letnie (młodzieżowe)
   3-letnie (Wydział dla Pracujących)
   Technikum Elektroniczne
   Technikum Mechaniczne
   letnie (Wydział Zaoczny)
   3-letnie (Wydział dla Pracujących)
   Zasadnicza Szkoła Zawodowa
   Policealne Studium Zawodowe
   14- października 1974- r. to data szczególna w historii szkoły, gdyż kojarzy się ona z uroczystym nadaniem imienia szkole, której pełna nazwa teraz brzmi: Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Tadeusza Kościuszki. W roku 1976 nazwa szkoły została zmieniona na Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. W tym też roku doszła nowa specjalność kształcenia młodzieży - szkoła przysposabiająca do zawodu.
   1984 szkoła otrzymuje nową nazwę: Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki.



Cele i zadania

...

Kadra

W roku szkolnym 2014/15 w skład kadry kierowniczej Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie wchodzą:

  • Dyrektor - Ewa Kaliszuk
  • Wicedyrektor - Izabella Ładna
  • Wicedyrektor - Maria Świerkowska
  • Kierownik Warsztatów Szkolnych - Tomasz Koński


Oferta kształcenia

...

  • technik elektryk
  • technik mechanik


Ciekawostki

18 listopada 2006 roku szkoła obchodziła Jubileusz 60-lecia. W uroczystości udział wzięli byli oraz obecni uczniowie oraz nauczyciele, natomiast wśród gości znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Olsztyn - Czesław Jerzy Małkowski oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - Jolanta Gregorczuk. Obchody zakończyły się Balem Absolwentów.


Bibliografia

http://zsmeolsztyn.pl/ [07.10.2014]