Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu

Budynek Szkoły Wyższej w Elblągu uczelnie [16.06.2014]
Budynek Szkoły Wyższej w Elblągu uczelnie [16.06.2014]
Data założenia: 1999 rok
Poziom szkoły: niepubliczna szkoła wyższa
Adres: Elbląg 82-300 Elbląg, ul. Grunwaldzka 7


Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu – niepubliczna szkoła wyższa. Istnieje od . Pierwszym rektorem akademii był [[ ]].

Historia

Wydział Zamiejscowy w Elblągu powstał w sierpniu 1999 roku. Pełnomocnikiem rektora ds. dydaktycznych został dr hab. Janusz Hochleitner. W październiku 1998 roku władze Uczelni podpisały porozumienie o współpracy z Urzędem Miasta w Elblągu. Wydział ma do dyspozycji zabytkowy budynek przy ul. Stoczniowej 10 w Elblągu.

Wydział posiada własny program działalności formacyjnej oraz program socjalizacji i akulturacji społeczności szkolnej pracowników i studentów. Każdorazowe ramy stałej formacji szkolnej określa rok akademicki. Rozpoczyna się ona od spotkań integracyjnych ze studentami pierwszego roku. Ich wizualnym efektem jest uroczysta Msza Święta otwierająca inaugurację roku akademickiego, tradycyjnie odprawianej w katedrze elbląskiej pod przewodnictwem biskupa.


Misja

Szkoła Jańskiego wyróżnia się na tle innych szkół wyższych, iż oprócz programu edukacyjnego, realizuje program wychowawczy, który ma kształtować w studentach postawę służby i odpowiedzialności wobec Ojczyzny.

Dewiza Szkoły to: Prawda - Dobro - Skuteczność

  • Poszukiwanie PRAWDY jest celem nauki. Służenie prawdzie - i dawanie świadectwa prawdzie jest powinnością każdego chrześcijanina i powinnością szczególną każdego pracownika nauki.
  • Czynienie DOBRA jest powołaniem ludzi dobrej woli. Dobro jest wartością nadrzędną, bez której sama tylko wiedza i sprawności są niewiele warte - a w wielu sytuacjach mogą być wręcz groźne i obracać się przeciwko człowiekowi.
  • SKUTECZNOŚĆ, czyli umiejętność osiągania wyznaczonych celów, jest obowiązkiem ludzi podejmujących zadania. Skuteczność jest niezbędna w działaniu - także dla promocji prawdy i dobra.


Kolegium Wydziału Zamiejscowego w Elblągu

W skład Kolegium Wydziału Zamiejscowego w Elblągu Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego wchodzą:


Kierunki kształcenia

W elbląskiej uczelni kształci się studentów w kierunkach:

  • Gospodarka przestrzenna
  • Zarządzanie


Absolwenci

...

Ciekawostki

...8 grudnia 2013 r. obchodziliśmy patronalne Święto Szkoły. Po uroczystej liturgii Mszy św. w intencji naszej Uczelni sprawowanej w kościele pw. wezwaniem Miłosierdzia Bożego, spotkaliśmy się na naszym Wydziale, by wspólnie przeżyć ten dzień w duchu rodzinnej, akademickiej wspólnoty.


W gronie zaproszonych i obecnych na uroczystości szkolnej gości byli obecni radni naszego miasta, b. wojewoda elbląski, przedstawiciele różnych środowisk pracy, Elbląskiego Duszpasterstwa Akademickiego, rodzin, młodzieży i dzieci. Z wielką radością gościliśmy b. pierwszego dziekana Wydziału p. prof. dra hab. Janusza Hochleitnera. Jego wspomnienia o początkach naszej Szkoły w Elblągu były niezwykłym wspomnieniem tych, którzy tak wiele uczynili dobrego dla elbląskiego środowiska akademickiego i regionu poprzez swoje zaangażowanie sie w edukację w duchu "Jańskiego". Ks. prof. dr hab. Jacek Neumann nawiązał do ciągle żywej myśli troski o edukację także i w naszych czasach, o którą to zabiegał w swojej epoce wśród Wielkiej Emigracji sługa Boży Bogdan Jański. P. Janowscy, nasi wieloletni wykładowcy, przedstawili to, co ich kształtowało w czasie ich pracy naukowo-dydaktycznej wśród studentów i nadal ich motywuje do życia duchem "Jańskiego". Po poczęstunku odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem.


Największą radość miały z tego spotkania dzieci, których prace plastyczne na temat "Bożonarodzeniowego świętowania w rodzinie" nagradzał sam św. Mikołaj. Dla wielu konkurs historyczny o epoce Bogdana Jańskiego był przypomnieniem wiedzy z historii, a koncerty młodzieżowych zespołów elbląskich z parafii Świętej Rodziny, parafii Wszystkich Świętych oraz z Kmiecina był wzruszającym czasem duchowej zadumy i entuzjazmu życia "nową ewangelizacją" w naszych czasach.

Bibliografia

uczelnie [16.06.2014]

strona uczelni [20.06.2014]