Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie | |
| |
Logo WNS UWM w Olsztynie, źródło:strona wydziału [27.05.2014]
| |
Data założenia: | 01.09.1999 |
Poziom szkoły: | szkoła wyższa |
Adres: | 10-561 Olsztyn ul. Żołnierska 14 |
Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – jeden z wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie funkcję dziekana sprawuje dr hab. [[ ]], prof. UWM.
Spis treści
Historia
...Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej funkcjonuje w ramach olsztyńskiej uczelni od 1960 roku. Przez ten czas w sposób nieprzerwany i twórczy prowadzi działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną oraz organizacyjną.
Ideę Jego utworzenia zawdzięcza się przedstawicielom olsztyńskich instytucji geodezyjnych. Wysunięta przez nich inicjatywa, spotkała się ze zdecydowanym poparciem ówczesnych władz Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (WSR) oraz z uznaniem i pomocą władz wojewódzkich. Zaowocowało to utworzeniem 1 października 1960 r. Zawodowego Studium Geodezji Urządzeń Rolnych (ZSGUR). W międzyczasie, prorektor WSR prof. dr Hjalmar Uggla, przyjął za priorytet pozyskanie dla Studium niezbędnej kadry naukowo-dydaktycznej. Dzięki życzliwości Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a szczególnie jej wieloletniego dziekana prof. dr. hab. inż. dr. h. c. Czesława Kameli, do struktur olsztyńskiej jednostki przeniesiono służbowo ówczesnego adiunkta – dr. inż. Witolda Senissona i starszego asystenta – mgr. inż. Andrzeja Hopfera. Najważniejszym z pierwszych powierzonych im zadań było dalsze pozyskiwanie młodych i ambitnych kadr naukowych. W niedługim czasie do grona pracowników Studium dołączyli: mgr inż. Włodzimierz Lubomir Baran, mgr inż. Mirosław Graliński, mgr inż. Stanisław Goraj, mgr inż. Kazimierz Borkowski, mgr inż. Kazimierz Przybyłowski oraz mgr inż. Alojzy Wasilewski. Powstały w ten sposób zespół znacząco przyczynił się do przyszłych sukcesów oraz dynamicznego rozwoju młodego Wydziału.
W ciągu dotychczasowej działalności w strukturach kolejno: Wyższej Szkoły Rolniczej, Akademii Rolniczo-Technicznej oraz obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Wydział odegrał i nadal odgrywa znaczącą rolę kształcąc studentów, prowadząc badania naukowe oraz współpracując z jednostkami wykonawstwa geodezyjnego zarówno w kraju jak i za granicą.
Od czasu utworzenia Wydział wypromował ponad 9.000 magistrów inżynierów i inżynierów z zakresu realizowanych kierunków kształcenia. Rada Wydziału podejmując stosowne uchwały nadała ponad 150 stopni doktora oraz ponad 40 stopni doktora habilitowanego, poparła ponad 25 wniosków w sprawie nadania tytułu naukowego profesora. Przewody doktorskie i habilitacyjne, jak również procedury nadania tytułu profesora na Wydziale oprócz jego pracowników realizowali przedstawiciele wielu uczelni oraz instytucji naukowych i gospodarczych z kraju i z zagranicy.
Aktualnie na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej ponad 2 tysiące studentów kształci się na studiach I-go i II-go stopnia na dwóch kierunkach: „geodezja i kartografia” oraz „gospodarka przestrzenna”. Posiadając pełnię praw akademickich Wydział prowadzi również kształcenie na studiach III-go stopnia - doktoranckich w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplinie "geodezja i kartografia".
Strukturę Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej stanowią następujące jednostki organizacyjne:
Instytut Geodezji (IG) Katedra Astronomii i Geodynamiki (KAiG) Katedra Fotogrametrii i Teledetekcji (KFiT) Katedra Gospodarki Nieruchomościami i Rozwoju Regionalnego (KGNiRR) Katedra Katastru i Zarządzania Przestrzenią (KKiZP) (do 31.01.2010 - Katedra Geodezji Rolnej i Katastru) Katedra Geodezji Szczegółowej (KGS) Katedra Geodezji Satelitarnej i Nawigacji (KGSiN) Katedra Planowania i Inżynierii Przestrzennej (KPiIP) (do 2009 roku Katedra Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego) Katedra Zasobów Nieruchomości (KZN) Dziekanat Obserwatorium Satelitarne w Lamkówku koło Barczewa (KAiG) Ośrodek Sprzętu Geodezyjnego
W ramach swoich struktur Wydział zatrudnia 148 pracowników, w tym: 109 nauczycieli akademickich 21 profesorów, 80 doktorów, 8 magistrów, 39 pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjnych.a
Struktura Wydziału
Strukturę Wydziału w roku akademickim 2013/14 tworzą:
- Instytut Geodezji
- Katedra Astronomii i Geodynamiki
- Katedra Fotogrametrii i Teledetekcji
- Katedra Gospodarki Nieruchomościami i Rozwoju Regionalnego
- Katedra Geodezji Szczegółowej
- Katedra Geodezji Satelitarnej i Nawigacji
- Katedra Katastru i Zarządzania Przestrzenią
- Katedra Planowania i Inżynierii Przestrzennej
- Katedra Zasobów Nieruchomości
- Obserwatorium Satelitarne
- Ośrodek Sprzętu Geodezyjnego
Władze Wydziału
W skład Władz Wydziału na kadencję 2012/2016 wchodzą:
- Dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej - dr hab. inż. Radosław Wiśniewski, prof. UWM
- Prodziekan ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką - dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. UWM
- Prodziekan ds. studenckich - dr inż. Krzysztof Rząsa
- Prodziekan ds. Rozwoju i Kształcenia - dr inż. Kamil Kowalczyk
Osiągnięcia
Wydział Nauk Społecznych posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinach: pedagogika i nauki o polityce oraz doktora habilitowanego z zakresu pedagogiki.
Oferta kształcenia
Kierunek: Geodezja i Kartografia Specjalności Studia pierwszego stopnia-inżynierskie
- Geodezja i geoinformatyka
- Geodezja i szacowanie nieruchomości
Studia drugiego stopnia–magisterskie
- Geodezja i szacowanie nieruchomości
- Geodezja gospodarcza
- Geodezja i nawigacja satelitarna
- Geodezja i technologie informatyczne
- Kataster nieruchomości
Kierunek: Gospodarka Przestrzenna
Specjalności Studia pierwszego stopnia-inżynierskie
- Gospodarka przestrzenna
- Doradztwo na Rynku Nieruchomości
- Planowanie i Inżynieria Przestrzenna
Studia drugiego stopnia–magisterskie
- Gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami
- Zarządzanie nieruchomościami
- Zarządzanie przestrzenią
- Zarządzanie i rozwój nieruchomości
Absolwenci
Do grona absolwentów należą m.in:
Ciekawostki
Bibliografia
[] [09.06.2014]
[] [09.06.2014]
[[Kategoria: ]] [[Kategoria: ]] [[Kategoria: ]]