Zespół Szkół Technicznych w Elblągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 08:54, 6 sie 2014 autorstwa Maria.radziszewska (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = '''Zespół Szkół Technicznych w Elblągu''' |Grafika = Koala.jpg |Opis_grafiki = ...Wymagane... |Data_zało...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Szkół Technicznych w Elblągu

...Wymagane...
...Wymagane...
Data założenia: ...Wymagane...
Poziom szkoły: ...Wymagane...
Adres: ...Wymagane...
Patron: ...opcjonalny...


Zespół Szkół Technicznych w Elblągu – ...

Historia

... Historia Szkoły Dawno , dawno temu.. Początki szkoły sięgają roku 1958, kiedy powołana została Szkoła Rzemiosł Budowlanych przy istniejącym Technikum Torfowym w Elblągu. Pierwsza siedziba placówki znajdowała się wówczas przy ulicy Wybrzeżnej ( w budynku mieści się obecnie Muzeum Elbląskie). Organizatorem i zarazem pierwszym dyrektorem nowej szkoły był mgr inż. Zbigniew Przybyłek. Placówka kształciła uczniów w zawodach związanych z budownictwem: murarz - tynkarz i betoniarz zbrojarz. Pierwsi absolwenci opuścili szkołę w roku 1961.

"Zasadniczo... niech będzie średnia", czyli szkoła rozwija się Ważnym etapem istnienia szkoły było powołanie w 1962 roku Trzyletniego Technikum Budowlanego na podbudowie istniejących szkół zasadniczych. Już w roku następnym powstało pięcioletnie Technikum Budowlane na podbudowie szkoły podstawowej, w którym uczniowie kształcili się w specjalnościach budownictwo ogólne i dokumentacja budowlana. Ta forma kształcenia realizowana jest w szkole do dziś.

Przeprowadzka W latach kolejnych szkoła zyskała nową siedzibę, przeniesiona została do budynku przy ulicy Grottgera 71, w którym mieści się od roku 1966 do chwili obecnej. W latach następnych do budynku dobudowane zostało przez uczniów dodatkowe, piętrowe skrzydło, w którym obecnie mieszczą się miedzy innymi sale dydaktyczne , siłownia i biblioteka szkolna.

Nowe możliwości kształcenia W latach siedemdziesiątych szkoła poszerzyła możliwości kształcenia i wzbogaciła ofertę edukacyjną o dwie nowe specjalności: prefabrykację budowlaną ( od 1970 ) oraz konstrukcje stalowe (od 1976).W następnej dekadzie powstały oddziały o specjalności: budowa dróg i mostów kołowych oraz budownictwo regionalne.W tym okresie szkoła liczyła 25 oddziałów.

"Budujemy nowy dom..." Intensywny rozwój bazy dydaktycznej i materialnej szkoła zawdzięcza staraniom kolejnych dyrektorów, pracy nauczycieli i uczniów. W 1983 rozpoczęta zostało wznoszenie budynku warsztatowo - dydaktycznego, który został oddany do użytku w 1988 roku, w trzydziestą rocznicę istnienia szkoły. W nowo powstałym obiekcie zorganizowano pomieszczenia warsztatów szkolnych, sale dydaktyczne, bibliotekę oraz czytelnię, pracownię analizy oraz pomieszczenia administracyjne. Dodatkowe sale dydaktyczne zapewniła szkole adaptacja pomieszczeń strychowych. W wyniku prac adaptacyjnych w 1990 roku oddano do użytku dwa nowe gabinety: rysunku technicznego i przedmiotów zawodowych.

Zmiany w kierunkach kształcenia Lata dziewięćdziesiąte przyniosły zapotrzebowanie na nowe kierunki kształcenia. W 1993 roku utworzone zostało pięcioletnie Technikum Zawodowe o specjalności uzdatnianie wody i oczyszczanie środowiska. Poza kształceniem młodzieży szkoła prowadziła także różne formy kształcenia dorosłych. W latach 1962 - 1977 funkcjonowało trzyletnie Technikum Budowlane dla Dorosłych ( przekształcone zostało potem w Technikum Zaoczne, działające do 1980, reaktywowane w 1992) oraz dwuletnia Szkoła Policealna, zamieniona potem w Policealne Studium Zawodowe. Policealne Studium Zawodowe ( funkcjonujące do dziś) realizowało kształcenie absolwentów liceów, którzy mogli zdobywać kwalifikacje w następujących specjalnościach: budownictwo ogólne (od 1992r.), ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami, projektowanie architektoniczne. W 1994 roku decyzją władz oświatowych powołano przy szkole średniej Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Dorosłych, kształcącą w zawodach : murarz i stolarz. Szkoła ta funkcjonowała do roku 2003.

Powstaje nasz ulubiony Zespół ... Ważnym momentem w historii istnienia szkoły było powołanie w roku 1995 Zespołu Szkół Technicznych na bazie istniejących szkół. W jego skład weszły wówczas następujące szkoły: · Technikum Budowlane na podbudowie szkoły podstawowej; · Technikum Zawodowe na podbudowie szkoły podstawowej; · Szkoła Policealna; · Technikum Budowlane dla Dorosłych; · Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Dorosłych.

Idzie nowe, czyli VI Liceum Ogólnokształcące Przez kilka lat trzon szkoły stanowiły powołane w 2002 trzyletnie VI Liceum Ogólnokształcące oraz trzyletnie Liceum Profilowane. W LO młodzież uczyła się w klasach z rozszerzonym programem języka polskiego i historii, matematyki i informatyki oraz biologii i chemii. Liceum Profilowane kształciło w specjalności kształtowanie środowiska.

Jak za dawnych lat... czyli powrót "budowlanki" Kolejne lata znów przyniosły zmiany. Uchwała Rady Miejskiej z 2004 roku powołała, a właściwie reaktywowała, Technikum kształcące w zawodach: architektura krajobrazu oraz drogi i mosty kołowe, Od 2007 powróciła do naszej placówki specjalność, która od lat była wizytówką szkoły - technik budownictwa.


Cele i zadania

...

Kadra pedagogiczna

...

Osiągnięcia

...

Absolwenci

...

Ciekawostki

...

Bibliografia

http://zst.elblag.org.pl/ [06.08.2014]