Rydzewo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Rydzewo

Widok na Kościół w RydzewieŹródło: http://www.familienforschung.jorczik-musik.de/multimedia/Rydzewen_jpg_view.htm, dostęp 25 września 2013
Widok na Kościół w Rydzewie
Źródło: http://www.familienforschung.jorczik-musik.de/multimedia/Rydzewen_jpg_view.htm, dostęp 25 września 2013
Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat giżycki
Gmina Miłki
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 11-511
Tablice rejestracyjne NGI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rydzewo
Rydzewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rydzewo
Rydzewo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rydzewo (niem. Rydzewen, w latach 1927-1945 miejscowość nosiła nazwę Rotwalde) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Miłki. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa suwalskiego. Obecnie sołtysem wsi jest Janina Radomska.


Charakterystyka fizjograficzna

W południowo-zachodniej części powiatu giżyckiego biegnie rynna jeziorna, w której leżą: Jezioro Ryńskie oraz Jezioro Tałty. Po przez szereg jezior łączy ona między innymi Jezioro Boczne (nad którym leży wieś Rydzewo) z Jeziorem Niegocin. W południowo–wschodniej części tego jeziora jest zatoka, która jest początkiem długiej i pięknej rynny jeziornej.


Dzieje miejscowości

Wieś powstała około 1552 roku. W 1625 roku żyli tu sami Polacy. Biskup ewangelicki Johannes Wigand zarządził wybudowanie kościoła w 1579 roku. Świątynię oddano do użytku w 1591 roku. Terytoria, na których położona jest wieś w średniowieczu były zasiedlane przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali grodzisko w Staświnach. W Rydzewie około 1695 roku urodził się polski duszpasterz ksiądz Michał Pilchowski. Był wydawcą pism religijnych w Królewcu. Miejscowość została zniszczona w czasie pierwszej wojny światowej, później odbudowana.


Ludzie związani z miejscowością

Johannes Wigand - biskup ewangelicki.
Michał Pilchowski - polski ksiądz.


Zabytki

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, pierwotnie ewangelicki, oddany do użytku w 1591 roku. Zbudowano go w stylu gotyckim na rzucie prostokąta. Miał kwadratowa wieżę od strony zachodniej, kruchtę od strony południowej i dobudowaną zakrystię po stronie północnej. Ołtarz główny pochodzi z 1600 roku, ambona natomiast z 1630 roku. Ozdobiono ją korynckimi kolumienkami, główkami oraz figurami świętych.

Misa chrzcielna pochodzi z początku XVII wieku, mosiężna, trybowana oraz puncowana. Najstarszy dzwon kościoła pochodzi z 1604 roku.


Bibliografia

Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, Giżycko, z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1996.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.


Zobacz też

(dyskusja) 16:58, 25 wrz 2013 (CEST)